I et jævnbyrdigt opgør trak OB sig torsdag sejrrigt ud af den første af to pokalkvartfinaler mod AGF.
En enkelt scoring bød opgøret i Odense på, og den kom efter 59 minutter, hvor Eric Kahl nedlagde Jann-Fiete Arp i feltet, hvilket blev takseret til et straffespark, som tyskeren selv sendte i nettet med et panenka-spark.
Forseelsen fra Eric Kahl så ikke nødvendigvis ud til at være verdens største, men i et interview med Viaplay efter slutfløjtet ville AGF-cheftræner Jakob Poulsen ikke brokke sig over kendelsen.
– Eric rammer ham måske lidt på hans højre hæl, idet Eric falder, men hvor meget han rammer, det kan jeg ikke se herfra. Hvis han rammer ham meget, så er der straffespark, og hvis han ikke rammer ham, så er det godt faldet, lød det fra Jakob Poulsen, der til gengæld forholdt sig kritisk til Eric Kahls forsvarsspil i situationen, hvor svenskeren blev overløbet af Arp:
– Jeg synes jo, at det er selvforskyldt. Vi er i en to-mod-to-situation her. Det er for nemt, at Arp bare får lov at køre forbi Eric i den her situation. Så det er selvforskyldt, at vi ender i den situation, lød det fra AGF’s cheftræner.
Viaplay-ekspert Per Frimann pegede herefter på, at Eric Kahl skulle være kommet hurtige ud til Jann-Fiete Arp, hvorefter Jakob Poulsen skar ind.
– Han skal jo gøre sit forsvarsspil bedre. Vi må jo ikke blive sat så nemt. Så bliver det svært, hvis man bliver sat så nemt, lød det fra Jakob Poulsen.
Der er returkamp i Vejlby på søndag klokken 15.00, hvor AGF altså er pisket til at hente en sejr, hvis århusianerne skal i semifinalen i pokalturneringen.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER