BRØNDBY (Tipsbladet): Professionel fodbold kan være nådesløst. Enten spiller du eller også gør din konkurrent.
Der vil altid være konkurrence i Brøndby. Om det er Alves eller andre, der kommer, forsøger jeg ikke at bruge så meget krudt på.
Rasmus LauritsenBrøndby IF
I topklubberne er konkurrencen stor, og det er også tilfældet i Brøndby, hvor Jesper Sørensen atter råder over Frederik Alves, der fik sit helt store gennembrud sidste efterår, hvor han var en af Superligaens absolut bedste midtstoppere.
Uheldigvis for Alves og Brøndby blev han skadet før forårssæsonen, hvilket har holdt ham ude indtil i torsdags, hvor han endelig gjorde comeback. I hans fravær har Rasmus Lauritsen spillet i hjertet af Jesper Sørensens tremandsforsvar, men nu er begge kampklar, og Lauritsen byder Alves' comeback velkomment – det gør ham sågar lykkelig.
– Først og fremmest er jeg meget glad på hans vegne. Det mener jeg fra hjertet af. Det var et vildt forløb med ham, og det gør ondt, hver gang der er nogen, der er skadet og syge. Det var jo vildt, det der skete, så jeg er meget glad for at se, at han er tilbage, siger han til Tipsbladet og den skrevne presse og fortsætter:
– Der vil altid være konkurrence i Brøndby. Om det er Alves eller andre, der kommer, forsøger jeg ikke at bruge så meget krudt på. Nu har jeg været i gamet i noget tid og lært, at det får man ikke meget ud af. Jeg må gøre mit job bedst muligt, og jeg synes, at jeg er blevet bedre og bedre, efter jeg også har spillet en del kampe. Det er det, jeg fokuserer på. Jeg gør mit job, og jeg er klar.
Frederik Alves fik godt 64 minutter mod Llapi torsdag aften, inden han blev afløst af netop Rasmus Lauritsen.

Lyngby-kamp definerer sæsonstarten
Hvorvidt han er klar til at starte mod Lyngby søndag må tiden vise. Umiddelbart er Lauritsen nok det bedste bud på en stopper, men der er ingen tvivl om, at Brøndby vil juble over at have begge stoppere klar, når kampene i øjeblikket falder som perler på en snor, fordi Brøndby spiller kvalifikationskampe til Conference League.
Det forholder Lauritsen sig også til, og man kan tydeligt mærke, at han er sulten efter at slå Legia ud i tredje kvalifikationsrunde.
– Det er spændende, men også krævende. Det skal man kunne håndtere, hvis man vil spille i Europa. Der er mange gode ting ved det, men selvføgelig kræver det, at man hurtigst muligt kommer videre og klar til kamp.
– Det gode ved det er, at man kommer ind i en rytme hvor man hele tiden spiller kampe, og det er fedt, for det er det, man bliver bedre af. Så der er fordele og ulemper ved det, men det er det, vi alle vil, siger han.
Fokus er lige nu på Lyngby, som man gæster søndag. Den kamp betyder en hel del for, om man kan godkende Brøndbys sæsonstart, mener Lauritsen. Indtil nu har man slået Llapi ud, selv om man blot spillede uafgjort i Kosovo, og så har man slået Vejle og spillet uafgjort mod Viborg.
– Nu er der først en kamp mod Lyngby, hvor det er vigtigt, vi vinder der. Den kamp er rimelig afgørende for, hvad indtrykket på sæsonstarten har været, for går vi ud og vinder der, har det været godkendt.
– Vi er gået videre i Europa, som vi skulle, primært på grund af en god kamp hjemme. Uafgjort ude mod Viborg ville vi gerne have vundet, men heller ikke nogen nem kamp, og så vandt vi mod Vejle. Det er altafgørende, at vi tager tre point på søndag i forhold til at godkende starten.
Vinder Brøndby på søndag, så vil man have hentet syv point for sæsonens tre første Superligakampe.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Henter FC København-spiller
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
Joakim Mæhle åbner op
Skal han med Bo Svensson til FC København?
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
HELT VILDT