BRØNDBY (Tipsbladet): Professionel fodbold kan være nådesløst. Enten spiller du eller også gør din konkurrent.
Der vil altid være konkurrence i Brøndby. Om det er Alves eller andre, der kommer, forsøger jeg ikke at bruge så meget krudt på.
Rasmus LauritsenBrøndby IF
I topklubberne er konkurrencen stor, og det er også tilfældet i Brøndby, hvor Jesper Sørensen atter råder over Frederik Alves, der fik sit helt store gennembrud sidste efterår, hvor han var en af Superligaens absolut bedste midtstoppere.
Uheldigvis for Alves og Brøndby blev han skadet før forårssæsonen, hvilket har holdt ham ude indtil i torsdags, hvor han endelig gjorde comeback. I hans fravær har Rasmus Lauritsen spillet i hjertet af Jesper Sørensens tremandsforsvar, men nu er begge kampklar, og Lauritsen byder Alves' comeback velkomment – det gør ham sågar lykkelig.
– Først og fremmest er jeg meget glad på hans vegne. Det mener jeg fra hjertet af. Det var et vildt forløb med ham, og det gør ondt, hver gang der er nogen, der er skadet og syge. Det var jo vildt, det der skete, så jeg er meget glad for at se, at han er tilbage, siger han til Tipsbladet og den skrevne presse og fortsætter:
– Der vil altid være konkurrence i Brøndby. Om det er Alves eller andre, der kommer, forsøger jeg ikke at bruge så meget krudt på. Nu har jeg været i gamet i noget tid og lært, at det får man ikke meget ud af. Jeg må gøre mit job bedst muligt, og jeg synes, at jeg er blevet bedre og bedre, efter jeg også har spillet en del kampe. Det er det, jeg fokuserer på. Jeg gør mit job, og jeg er klar.
Frederik Alves fik godt 64 minutter mod Llapi torsdag aften, inden han blev afløst af netop Rasmus Lauritsen.

Lyngby-kamp definerer sæsonstarten
Hvorvidt han er klar til at starte mod Lyngby søndag må tiden vise. Umiddelbart er Lauritsen nok det bedste bud på en stopper, men der er ingen tvivl om, at Brøndby vil juble over at have begge stoppere klar, når kampene i øjeblikket falder som perler på en snor, fordi Brøndby spiller kvalifikationskampe til Conference League.
Det forholder Lauritsen sig også til, og man kan tydeligt mærke, at han er sulten efter at slå Legia ud i tredje kvalifikationsrunde.
– Det er spændende, men også krævende. Det skal man kunne håndtere, hvis man vil spille i Europa. Der er mange gode ting ved det, men selvføgelig kræver det, at man hurtigst muligt kommer videre og klar til kamp.
– Det gode ved det er, at man kommer ind i en rytme hvor man hele tiden spiller kampe, og det er fedt, for det er det, man bliver bedre af. Så der er fordele og ulemper ved det, men det er det, vi alle vil, siger han.
Fokus er lige nu på Lyngby, som man gæster søndag. Den kamp betyder en hel del for, om man kan godkende Brøndbys sæsonstart, mener Lauritsen. Indtil nu har man slået Llapi ud, selv om man blot spillede uafgjort i Kosovo, og så har man slået Vejle og spillet uafgjort mod Viborg.
– Nu er der først en kamp mod Lyngby, hvor det er vigtigt, vi vinder der. Den kamp er rimelig afgørende for, hvad indtrykket på sæsonstarten har været, for går vi ud og vinder der, har det været godkendt.
– Vi er gået videre i Europa, som vi skulle, primært på grund af en god kamp hjemme. Uafgjort ude mod Viborg ville vi gerne have vundet, men heller ikke nogen nem kamp, og så vandt vi mod Vejle. Det er altafgørende, at vi tager tre point på søndag i forhold til at godkende starten.
Vinder Brøndby på søndag, så vil man have hentet syv point for sæsonens tre første Superligakampe.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
I svime over Højlund
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Medie peger på FC København
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
MEDIE
Choktransfer?
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Real Madrid raser efter anklager om racisme
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
Færdig i Brøndbys bestyrelse
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Forlænger med stortalent
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG