Flere ugers jagt på Mads Hermansens afløser sluttede i sidste uge, da Brøndby IF præsenterede østrigske Patrick Pentz på en lejeaftale fra Bayer Leverkusen.
Keeperen stod i sin tyske klub i skyggen af Lukas Hradecky, og derfor var en lejeaftale den bedste løsning for alle parter. I weekenden sad Patrick Pentz på bænken i sejren over FC Midtjylland, hvor han kunne se veteranen Thomas Mikkelsen holde rent bur.
Patrick Pentz har været en uge i Danmark, hvor han lige har skullet finde sig til rette, inden han nu kan fokusere 100 procent på at erobre pladsen mellem de blå-gule stænger.
Det fortæller lejesvenden i et interview med Tipsbladet efter torsdagens træning i Brøndby.
– Det er altid lidt stressende at skifte klub. Det var dejligt at lære mine holdkammerater at kende i starten, og nu synes jeg, at vi har fundet os godt til rette og har fundet os en fin lejlighed. Alle vores ting er også ankommet, så man skal lige lande, og så kan man klø på. Men det har været en dejlig velkomst fra alle.

Patrick Pentz under opvarmningen til opgøret mod FC Midtjylland, som han så fra bænken (Foto: Lars Rønbøg).
Brøndby IF er den seneste måned blevet kædet sammen med Lucas Lund fra Viborg FF og Leopold Wahlstedt fra Odd, inden man til sidst landede en aftale med Patrick Pentz.
Østrigeren var ikke klar over, at Brøndby havde brugt så lang tid på deres målmandsjagt. Han fokuserer udelukkende på, at valget af Brøndby er det rette for ham.
– Det er en stor klub. Af hvad jeg ved, så er det måske den største klub i Danmark. Brøndby har en masse fans, traditioner og det er en arbejderklub. Jeg kan lide klubben, og da muligheden for en lejeaftale kom, så var det et perfekt match.
– Mange mennesker kigger mod Brøndby, så jeg vil forsøge at hjælpe holdet og præsentere mig selv så godt som muligt. Forhåbentligt kan vi på den måde nå vores mål.
Var planen hele tiden en lejeaftale med en købsoption?
– Ikke nødvendigvis. Det afhænger også af begge klubber. Hvis den ene klub eksempelvis ikke ønsker at lade dig gå, så kan det blive en lejeaftale for at komme tilbage næste sommer. Det gjorde min klub, og det må man acceptere.
Er planen at blive her eller tage tilbage til Leverkusen og spille din chance?
– Det hele afhænger meget af, hvordan tingene går. Man må vente lidt, og se hvordan de første måneder udspiller sig. Det handler ikke bare om at komme her og spille. Jeg vil være konkurrencedygtig og hjælpe holdet. Du ved aldrig, hvad du kan opnå i den her liga i en klub som Brøndby.

Patrick Pentz i aktion for det østrigske landshold, som han har repræsenteret fire gange (Foto: Getty Images).
Tidligere Brøndby-stjerner med på råd
26-årige Patrick Pentz fik sit gennembrud i Austria Wien, hvor han i flere sæsoner var klubbens førstemålmand inden skiftet til franske Stade Reims. Her endte han dog på bænken, hvorefter han i januar skiftede til Bayer Leverkusen.
Her står Patrick Pentz dog i skyggen af den tidligere Brøndby-målmand Lukas Hradecky. Men selvom de er konkurrenter om spilletiden, så har de et fint forhold uden for banen, hvor de blandt andet kan tale om Brøndby.
– Lukas er en rigtig god fyr, og vi har et rigtig godt forhold. Han har sagt rigtig mange gode ting om byen og klubben. Han sagde, at der kun findes et sted at tage hen i København, og det er Brøndby. Jeg har gjort det rigtige.
– Jeg spurgte også Jens Stryger Larsen, som jeg spillede med i Østrig, om Brøndby. Jeg vidste faktisk ikke, at han havde været i Brøndby, men da jeg så ham på plakaten her ved stadion, så ringede jeg til ham med det samme. Jeg hørte ham bare lidt om klubben, og hvem der er søde og knap så søde, siger Patrick Pentz med et smil på læben.
Jens Stryger Larsen og Patrick Pentz spillede to sæsoner sammen på førsteholdet i Austria Wien. Nu overvejer han at præge landsholdsbacken til en genforening i Brøndby.
– Jeg vidste ikke, at han blev rygtet tilbage til Brøndby, men måske skal jeg skrive til ham, at han skal komme tilbage, siger Patrick Pentz med et stort smil på læben.
Hvordan vil du beskrive dig selv som målmand?
– Alle bør danne deres eget billede af mig på banen, men jeg er en spillende målmand, som godt kan lide at bruge fødderne og ikke kun sparke langt. Jeg er hurtig på fødderne og resten vil man forhåbentlig se på banen.
Patrick Pentz er udlejet til Brøndby IF frem til næste sommer, hvor der i aftalen er en købsoption på 18 millioner kroner. Østrigeren er på kontrakt med Bayer Leverkusen frem til 2025.
TIPSBLADET I EUROPA
Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
Liverpool satte Real Madrid på plads
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
INTERVIEW
Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
MEDIE
Oliver Sonne-situation vækker opsigt
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
Riemer forklarer store overraskelser
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
MEDIE
Premier League-klub lurer på Erik ten Hag
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
Her kan du se Tottenham mod FC København
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
INTERVIEW
Glen Riddersholm teaser
NYHEDER
Axelsen jubler: Lander ny aftale
NYHEDER
Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’
NYHEDER