Aarhus eksploderede i jubel efter Mikkel Redders slutfløjt på Brøndby Stadion.
Det er 40 år siden, at AGF sidst kunne kalde sig dansk mester, og Jan Schouby var midt i festorkanens øje.
Han er stor AGF-tilhænger i kraft af at have spillet i klubben og i dag have en søn, der spiller i den hvide trøje.
Dagen derpå fortæller den ansvarshavende chefredaktør på Aarhus Stiftstidende om den vilde fejring.
– Der var nærmest 100.000 mand på gaden. Det var helt vanvittigt.
– Jeg tror, at ‘Malaga’ blev afsunget intet mindre end 10.000 gange. Der var hvide trøjer overalt. Folk var simpelthen så jublende lykkelige. Der var mere kærlighed end optræk til alt muligt andet, siger han.
Han var selv lidt med i marchen mellem Tivoli Friheden, hvor der var storskærmsarrangement, og Aarhus midtby, men måtte slå et smut forbi sin arbejdsplads undervejs. Alligevel nåede han også at opleve festen i gaderne, som han beskriver ovenfor.
Jan Schouby fortæller også, at der trods alt ikke var decideret napolitanske tilstande, selv om der alligevel blev fyret fyrværkeri af på Telefontorvet, mens folk stod tæt som sild i en tønde.
40 års forløsning dagen derpå
– Det er så småt ved at synke ind, at det var AGF, der vandt. 40 års elendighed, ydmygelser og bristede drømme blev med ét erstattet af en helt ufattelig glæde over at vinde mesterskabet. Jeg ved ikke, om du var i Aarhus i går, men hvis ikke du var, så var det godt nok synd, siger Jan Schouby.
Da han stod i Tivoli og overværede kampen mellem Brøndby og hans hjerteklub, var der stor optimisme, selv om der selvfølgelig også var tid til bekymring til sidst.
– Der var sådan en mærkelig stemning af: ‘For helvede, lad dem nu ikke reducere, så vi skal ud i et vanvid til sidst’. Da han så fløjter sidste gang, så bryder der en gigantisk jubel ud. 10.000 mennesker i hvid trøje, der gik fuldstændig balalajka. Det var en helt forrygende oplevelse, siger han.
Han fortæller dog også, at der i de sidste fem minutter havde sænket sig en ro over forsamlingen, fordi resultatet ikke længere så ud til at ændre sig.
Nu venter der en uge med festligheder i det østjyske, men Jan Schouby er ikke i tvivl om, at det var i går aftes, den helt store forløsning kom for AGF-tilhængerne.
– Den helt store forløsning kom i går. Jeg ved godt, når de får pokalen og medaljerne på stadion foran 11.000 tilskuere, og når de bliver kørt rundt i byen i åben bus i bedste ‘Barca’-stil, så bliver det også en kæmpe fest, men den der forløsning af 40 års elendighed og ydmygelse, den kom i aftes, siger chefredaktøren.

En hårdtprøvet selvforståelse
Aarhusianerne har været hårdt ramt gennem de seneste 40 år, hvor mesterskabet er gledet længere og længere væk.
– Det gør bare noget ved aarhusianernes selvforståelse. Os, der bor i Aarhus, synes jo det er den bedste by i landet.
– På et tidspunkt, da AGF var rykket ud, der kunne du sætte en passer i Aarhus og trække en halvcirkel rundt om. Alle større byer rundt om blev der spillet Superliga, men ikke i Aarhus. Vi snakker Hobro, Randers, Silkeborg, Vejle og Herning, det gjorde ondt på selvforståelsen, siger Jan Schouby.
Aarhus Stiftstidendes ansvarshavende chefredaktør tænkte også tilbage på de 40 år, hvor selvforståelsen har været under pres. Særligt med tanke på dem, der ikke oplevede den seneste store succes.
– Mange af dem, der var på gaden i går, kunne ikke huske sidst AGF vandt. Men de har også stået på stadion i regnvejr og modvind og tænkt: ‘Nu starter en ny sæson, det i år det er der. Nå, det var det så ikke’. Det er klub, der er rykket ned i 1. division tre gange siden sidst de vandt. AaB har vundet fire mesterskaber. Selv latterligt små byer som Herfølge, Silkeborg og Lyngby har vundet siden AGF selv har vundet, mens FC København har vundet 16 gange, mens AGF har stået stille, siger han.
Der er en tyrkertro i Aarhus på, at byens hold altid vil triumfere. Alligevel havde Jan Schouby ikke regnet med, at de skulle stå med pokalen inden sæsonen.
– Jeg er nødt til at indrømme, ellers bliver jeg mindet om det, at jeg var en af dem, der sagde, at Jakob (Poulsen, red.) var et lidt uambitiøst valg, og det her bliver endnu en middelsæson, mens vi venter på det nye stadion. For første gang er jeg jublende lykkelig over at have taget fejl, og det skal jeg da love for, at jeg gjorde, for hvor har han været fantastisk, og hvor har det været et formidabelt fodboldhold, siger chefredaktøren.
Nu er der kun tilbage for AGF, Aarhus og tilhængerne at bruge den kommende uge og lidt til på at fejre et mesterskab, der har været længe undervejs.
Deres sidste opgør i denne historiske sæson bliver på søndag klokken 17.00 mod Viborg, hvor de uanset resultatet skal løfte Superliga-trofæet.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden