BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndbys mesterskabschancer tog imod et alvorligt nyrehug, da man torsdag formiddag meldte ud, at Mathias Kvistgaarden med stor sandsynlighed misser resten af sæsonen med den knæskade, som har plaget ham på det seneste.
Dermed skal man undvære et vigtigt instrument, der ellers har set rigtig stærk ud i foråret hidtil, og det er noget, som ærgrer cheftræner Jesper Sørensen. Det slår han fast overfor Tipsbladet og den skrivende presse efter torsdagens træningssession.
– Det er først og fremmest synd for Mathias. Han har haft et rigtig stærkt efterår og har lignet en, der virkelig har stået på spring til at få et endnu større forår. Men det skulle ikke blive sådan for ham. Først og fremmest er det synd for ham.
Kan du løfte sløret lidt for dine snakke med Kvistgaarden?
– Det er ikke sådan, at vi går og ynker hinanden, eller at jeg skal gå og ynke Kvistgaarden. Det er smadderærgerligt. Jeg har sagt til ham, at det er synd for ham og ærgerligt for ham, fordi han har set rigtig fin ud og været inde i en fantastisk udvikling.
– Men jeg har også sagt til ham, at han kommer endnu stærkere tilbage. Det ved vi alle – sådan er han. Det er et mindre bump på en lang og god vej for ham, fortæller Jesper Sørensen.

De står klar til at tage over
Han understreger, at man i forvejen har været uden Kvistgaarden i en del kampe, og at der er mange spillere i truppen, som nu får muligheden for at bevise ham, at han har taget fejl ved ikke at starte med den.
– Der er nogle forskellige spillertype. Yuito (Suzuki, red.) har spillet der indtil nu i forhold til, at Kvistgaarden og Ohi (Omoijuanfo, red.) spillede sammen sidste efterår. Filip Bundgaard kommer også ind og får mulighed for at tage den, Oscar Schwartau og så videre.
– Vi har nogle gode spillere, men det er også åbenlyst, at Kvistgaarden har haft en god sæson og selvfølgelig er en dygtig spiller, men det er sådan, fodbold er.
Mathias Kvistgaarden er en af Brøndbys største salgsemner, og der blev heftigt spekuleret i et skifte omkring januar-vinduet. Det blev aldrig til noget, men spørgsmålet er, om man nu har set det sidste til Kvistgaarden i Brøndby, hvis ikke han når at blive klar til at spille igen i denne sæson?
Det leg vil Jesper Sørensen ikke lege med på.
– Det er et godt spørgsmål, og det vil jeg helst ikke spå om. Det håber jeg ikke, men det må vi se. Hvad tiden bringer, har jeg ikke rigtig nogen mening om, siger han med et smil på læben.
Mathias Kvistgaarden har i denne sæson spillet scoret ti gange og lagt op til syv mål i 25 kampe på tværs af alle turneringer.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
FCK-bænken var rasende!
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud