BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndbys mesterskabschancer tog imod et alvorligt nyrehug, da man torsdag formiddag meldte ud, at Mathias Kvistgaarden med stor sandsynlighed misser resten af sæsonen med den knæskade, som har plaget ham på det seneste.
Dermed skal man undvære et vigtigt instrument, der ellers har set rigtig stærk ud i foråret hidtil, og det er noget, som ærgrer cheftræner Jesper Sørensen. Det slår han fast overfor Tipsbladet og den skrivende presse efter torsdagens træningssession.
– Det er først og fremmest synd for Mathias. Han har haft et rigtig stærkt efterår og har lignet en, der virkelig har stået på spring til at få et endnu større forår. Men det skulle ikke blive sådan for ham. Først og fremmest er det synd for ham.
Kan du løfte sløret lidt for dine snakke med Kvistgaarden?
– Det er ikke sådan, at vi går og ynker hinanden, eller at jeg skal gå og ynke Kvistgaarden. Det er smadderærgerligt. Jeg har sagt til ham, at det er synd for ham og ærgerligt for ham, fordi han har set rigtig fin ud og været inde i en fantastisk udvikling.
– Men jeg har også sagt til ham, at han kommer endnu stærkere tilbage. Det ved vi alle – sådan er han. Det er et mindre bump på en lang og god vej for ham, fortæller Jesper Sørensen.

De står klar til at tage over
Han understreger, at man i forvejen har været uden Kvistgaarden i en del kampe, og at der er mange spillere i truppen, som nu får muligheden for at bevise ham, at han har taget fejl ved ikke at starte med den.
– Der er nogle forskellige spillertype. Yuito (Suzuki, red.) har spillet der indtil nu i forhold til, at Kvistgaarden og Ohi (Omoijuanfo, red.) spillede sammen sidste efterår. Filip Bundgaard kommer også ind og får mulighed for at tage den, Oscar Schwartau og så videre.
– Vi har nogle gode spillere, men det er også åbenlyst, at Kvistgaarden har haft en god sæson og selvfølgelig er en dygtig spiller, men det er sådan, fodbold er.
Mathias Kvistgaarden er en af Brøndbys største salgsemner, og der blev heftigt spekuleret i et skifte omkring januar-vinduet. Det blev aldrig til noget, men spørgsmålet er, om man nu har set det sidste til Kvistgaarden i Brøndby, hvis ikke han når at blive klar til at spille igen i denne sæson?
Det leg vil Jesper Sørensen ikke lege med på.
– Det er et godt spørgsmål, og det vil jeg helst ikke spå om. Det håber jeg ikke, men det må vi se. Hvad tiden bringer, har jeg ikke rigtig nogen mening om, siger han med et smil på læben.
Mathias Kvistgaarden har i denne sæson spillet scoret ti gange og lagt op til syv mål i 25 kampe på tværs af alle turneringer.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
EKSKLUSIVT
Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
Aldrig set før
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
Målmand håber på Brøndby-transfer
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
Chok i NFL
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER
– Jeg brænder indvendigt
NYHEDER