– Jeg skal ikke gå og ynke Kvistgaarden

Jesper Sørensen er drønærgerlig over, at Mathias Kvistgaarden med stor sandsynlighed misser resten af sæsonen, men han er sikker på, at Brøndby-stjernen nok skal komme stærkere tilbage.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndbys mesterskabschancer tog imod et alvorligt nyrehug, da man torsdag formiddag meldte ud, at Mathias Kvistgaarden med stor sandsynlighed misser resten af sæsonen med den knæskade, som har plaget ham på det seneste. 

Dermed skal man undvære et vigtigt instrument, der ellers har set rigtig stærk ud i foråret hidtil, og det er noget, som ærgrer cheftræner Jesper Sørensen. Det slår han fast overfor Tipsbladet og den skrivende presse efter torsdagens træningssession. 

– Det er først og fremmest synd for Mathias. Han har haft et rigtig stærkt efterår og har lignet en, der virkelig har stået på spring til at få et endnu større forår. Men det skulle ikke blive sådan for ham. Først og fremmest er det synd for ham.

Kan du løfte sløret lidt for dine snakke med Kvistgaarden? 

– Det er ikke sådan, at vi går og ynker hinanden, eller at jeg skal gå og ynke Kvistgaarden. Det er smadderærgerligt. Jeg har sagt til ham, at det er synd for ham og ærgerligt for ham, fordi han har set rigtig fin ud og været inde i en fantastisk udvikling.

– Men jeg har også sagt til ham, at han kommer endnu stærkere tilbage. Det ved vi alle – sådan er han. Det er et mindre bump på en lang og god vej for ham, fortæller Jesper Sørensen. 

244416

Foto: Alamy

De står klar til at tage over
Han understreger, at man i forvejen har været uden Kvistgaarden i en del kampe, og at der er mange spillere i truppen, som nu får muligheden for at bevise ham, at han har taget fejl ved ikke at starte med den. 

– Der er nogle forskellige spillertype. Yuito (Suzuki, red.) har spillet der indtil nu i forhold til, at Kvistgaarden og Ohi (Omoijuanfo, red.) spillede sammen sidste efterår. Filip Bundgaard kommer også ind og får mulighed for at tage den, Oscar Schwartau og så videre.

– Vi har nogle gode spillere, men det er også åbenlyst, at Kvistgaarden har haft en god sæson og selvfølgelig er en dygtig spiller, men det er sådan, fodbold er.

Mathias Kvistgaarden er en af Brøndbys største salgsemner, og der blev heftigt spekuleret i et skifte omkring januar-vinduet. Det blev aldrig til noget, men spørgsmålet er, om man nu har set det sidste til Kvistgaarden i Brøndby, hvis ikke han når at blive klar til at spille igen i denne sæson? 

Det leg vil Jesper Sørensen ikke lege med på.

– Det er et godt spørgsmål, og det vil jeg helst ikke spå om. Det håber jeg ikke, men det må vi se. Hvad tiden bringer, har jeg ikke rigtig nogen mening om, siger han med et smil på læben. 

Mathias Kvistgaarden har i denne sæson spillet scoret ti gange og lagt op til syv mål i 25 kampe på tværs af alle turneringer.





Helt vild med Brøndby-profil




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Hugo Ekitike misser VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Harry Maguire ryger i skammekrogen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Arsenal – Sporting CP

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Langer ud efter Peter Sørensen

Bayern München – Real Madrid

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Nu reagerer Morten Krogh



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Blæst fuldstændig omkuld

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Laver aftale med Frederik Birk

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

22 millioner kroner!

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet