– Jeg skal ikke gå og ynke Kvistgaarden

Jesper Sørensen er drønærgerlig over, at Mathias Kvistgaarden med stor sandsynlighed misser resten af sæsonen, men han er sikker på, at Brøndby-stjernen nok skal komme stærkere tilbage.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndbys mesterskabschancer tog imod et alvorligt nyrehug, da man torsdag formiddag meldte ud, at Mathias Kvistgaarden med stor sandsynlighed misser resten af sæsonen med den knæskade, som har plaget ham på det seneste. 

Dermed skal man undvære et vigtigt instrument, der ellers har set rigtig stærk ud i foråret hidtil, og det er noget, som ærgrer cheftræner Jesper Sørensen. Det slår han fast overfor Tipsbladet og den skrivende presse efter torsdagens træningssession. 

– Det er først og fremmest synd for Mathias. Han har haft et rigtig stærkt efterår og har lignet en, der virkelig har stået på spring til at få et endnu større forår. Men det skulle ikke blive sådan for ham. Først og fremmest er det synd for ham.

Kan du løfte sløret lidt for dine snakke med Kvistgaarden? 

– Det er ikke sådan, at vi går og ynker hinanden, eller at jeg skal gå og ynke Kvistgaarden. Det er smadderærgerligt. Jeg har sagt til ham, at det er synd for ham og ærgerligt for ham, fordi han har set rigtig fin ud og været inde i en fantastisk udvikling.

– Men jeg har også sagt til ham, at han kommer endnu stærkere tilbage. Det ved vi alle – sådan er han. Det er et mindre bump på en lang og god vej for ham, fortæller Jesper Sørensen. 

244416

Foto: Alamy

De står klar til at tage over
Han understreger, at man i forvejen har været uden Kvistgaarden i en del kampe, og at der er mange spillere i truppen, som nu får muligheden for at bevise ham, at han har taget fejl ved ikke at starte med den. 

– Der er nogle forskellige spillertype. Yuito (Suzuki, red.) har spillet der indtil nu i forhold til, at Kvistgaarden og Ohi (Omoijuanfo, red.) spillede sammen sidste efterår. Filip Bundgaard kommer også ind og får mulighed for at tage den, Oscar Schwartau og så videre.

– Vi har nogle gode spillere, men det er også åbenlyst, at Kvistgaarden har haft en god sæson og selvfølgelig er en dygtig spiller, men det er sådan, fodbold er.

Mathias Kvistgaarden er en af Brøndbys største salgsemner, og der blev heftigt spekuleret i et skifte omkring januar-vinduet. Det blev aldrig til noget, men spørgsmålet er, om man nu har set det sidste til Kvistgaarden i Brøndby, hvis ikke han når at blive klar til at spille igen i denne sæson? 

Det leg vil Jesper Sørensen ikke lege med på.

– Det er et godt spørgsmål, og det vil jeg helst ikke spå om. Det håber jeg ikke, men det må vi se. Hvad tiden bringer, har jeg ikke rigtig nogen mening om, siger han med et smil på læben. 

Mathias Kvistgaarden har i denne sæson spillet scoret ti gange og lagt op til syv mål i 25 kampe på tværs af alle turneringer.



Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

– De skal skille sig af med ham!

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

– Det er fuldkommen meningsløst

Wolfsburg-boss roser Eriksen

AaB-talent prøver sig af i Italien

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Viktor Claesson bliver i FC København

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Klubboss i angreb på FCK

Thomas Frank afviser at tale om det

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Spanske medier i ekstase

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe triumf for Frank

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Voldsom Franculino-spådom

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF