– Jeg skal ikke gå og ynke Kvistgaarden

Jesper Sørensen er drønærgerlig over, at Mathias Kvistgaarden med stor sandsynlighed misser resten af sæsonen, men han er sikker på, at Brøndby-stjernen nok skal komme stærkere tilbage.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndbys mesterskabschancer tog imod et alvorligt nyrehug, da man torsdag formiddag meldte ud, at Mathias Kvistgaarden med stor sandsynlighed misser resten af sæsonen med den knæskade, som har plaget ham på det seneste. 

Dermed skal man undvære et vigtigt instrument, der ellers har set rigtig stærk ud i foråret hidtil, og det er noget, som ærgrer cheftræner Jesper Sørensen. Det slår han fast overfor Tipsbladet og den skrivende presse efter torsdagens træningssession. 

– Det er først og fremmest synd for Mathias. Han har haft et rigtig stærkt efterår og har lignet en, der virkelig har stået på spring til at få et endnu større forår. Men det skulle ikke blive sådan for ham. Først og fremmest er det synd for ham.

Kan du løfte sløret lidt for dine snakke med Kvistgaarden? 

– Det er ikke sådan, at vi går og ynker hinanden, eller at jeg skal gå og ynke Kvistgaarden. Det er smadderærgerligt. Jeg har sagt til ham, at det er synd for ham og ærgerligt for ham, fordi han har set rigtig fin ud og været inde i en fantastisk udvikling.

– Men jeg har også sagt til ham, at han kommer endnu stærkere tilbage. Det ved vi alle – sådan er han. Det er et mindre bump på en lang og god vej for ham, fortæller Jesper Sørensen. 

244416

Foto: Alamy

De står klar til at tage over
Han understreger, at man i forvejen har været uden Kvistgaarden i en del kampe, og at der er mange spillere i truppen, som nu får muligheden for at bevise ham, at han har taget fejl ved ikke at starte med den. 

– Der er nogle forskellige spillertype. Yuito (Suzuki, red.) har spillet der indtil nu i forhold til, at Kvistgaarden og Ohi (Omoijuanfo, red.) spillede sammen sidste efterår. Filip Bundgaard kommer også ind og får mulighed for at tage den, Oscar Schwartau og så videre.

– Vi har nogle gode spillere, men det er også åbenlyst, at Kvistgaarden har haft en god sæson og selvfølgelig er en dygtig spiller, men det er sådan, fodbold er.

Mathias Kvistgaarden er en af Brøndbys største salgsemner, og der blev heftigt spekuleret i et skifte omkring januar-vinduet. Det blev aldrig til noget, men spørgsmålet er, om man nu har set det sidste til Kvistgaarden i Brøndby, hvis ikke han når at blive klar til at spille igen i denne sæson? 

Det leg vil Jesper Sørensen ikke lege med på.

– Det er et godt spørgsmål, og det vil jeg helst ikke spå om. Det håber jeg ikke, men det må vi se. Hvad tiden bringer, har jeg ikke rigtig nogen mening om, siger han med et smil på læben. 

Mathias Kvistgaarden har i denne sæson spillet scoret ti gange og lagt op til syv mål i 25 kampe på tværs af alle turneringer.



Fortryder Chido Obi-beslutning

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Brøndby straffet – får stor bøde

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Lars Friis får ikke stort job

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Randers FC og OB spiller uafgjort

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Et sjældent syn i FC Midtjylland

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Satme godt set, Jacob Neestrup!

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’