– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

Det er plausibelt, at Steve Cooper har en særlig klausul i Brøndby, lyder det.



Steve Coopers indtog i Brøndby IF og dansk fodbold har indtil videre været succesfuldt, når det kommer til resultaterne.

Den walisiske toptræner har i Superligaen vundet fire ud af seks kampe, spillet en uafgjort og kun tabt en gang, hvilket var mod topholdet AGF på udebane.

Derfor rangerer Farzam Abolhosseini også Steve Cooper som en af de mindst fyringstruede cheftrænere i Superligaen i den seneste udgave af Transferguru, som er en podcast af Tipsbladet og Podimo.

Men til gengæld vil han også gerne se mere fra Brøndby. 

– Han har fået Brøndby tilbage på sporet på resultatsiden. Jeg synes, der mangler at blive vist noget med spillet. Man har set det nogle gange. De kan slå OB i hvert fald (5-1 og 4-1 på henholdsvis hjemme- og udebane, red.), men de har haft lidt svært ved at åbne andre holds forsvar, siger Farzam Abolhosseini i Transferguru. 

Klausul?

Vært Peter Hjulmand spørger så, om der i Steve Coopers kontrakt eventuelt kunne være en klausul, således at han nemt kan forlade Vestegnen, hvis en Premier League-klub vil have ham. 

Jeg tror godt, at der kunne være en. Jeg ved det ikke, men det er plausibelt. Han sagde ja til Brøndby, og det var ikke Brøndby, der sagde ja til ham – hvis du forstår, hvad jeg mener. Det var en omvendt Frederik Birk, hvor de var ude og fiske efter en stor kandidat og lykkedes med at få ham. Så plejer han at have betingelser på sin side, siger Farzam Abolhosseini og tilføjer: 

Jeg tror ikke, at han er i Brøndby i mange år. Det er heller ikke sikkert, at han bliver en succes i Brøndby. Jeg mangler at se, at han kan rykke det hele. Han er lige startet, og vi skal give ham en chance, men der er meget, der skal forbedres. Og Brøndby har store ambitioner.

‘Det er så farligt, Brøndby’

Her peger Farzam Abolhosseini så også på en anden spændende ændring, der er foregået i Brøndby over det seneste års tid. 

– Jeg er meget spændt på at se, hvad der sker med deres rekrutteringsdel. Jeg synes virkelig, den har rykket sig. Ikke rykket sig positivt. Men den har rykket sig. Man handler i markeder, som man ikke har set før, og det er så farligt. Jeg er ikke sikker på, at det er det rigtige valg, de laver derude, siger han. 

Brøndby IF hyrede i januar tyske Benjamin Schmedes som fodbolddirektør, og i sommer kom tyske Julius Ohnesorge så også til klubben som teknisk direktør. Til gengæld mangler de stadig en ny rekrutteringschef, efter at John Møller forlod den rolle for at blive sportsdirektør i AaB. 

Hør hele Transferguru med vært Peter Hjulmand og Farzam Abolhosseini hos Podimo







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Messi-statue fjernes



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Derfor kommer han IKKE til FC København

De kan være færdige i Brøndby

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Oliver Sonne vender tilbage

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby