– Jeg var aldrig den nye Agger

Morten “Molle” Rasmussen blev engang udråbt som en mulig ny Daniel Agger, men slog aldrig igennem på Vestegnen. Horsens-spilleren håber dog stadig det bedste for Brøndby.



Morten “Molle” Rasmussen var en af de forsvarere, som stod for at skulle løfte arven efter Daniel Agger i Brøndby, da stjernen skiftede til Liverpool i starten af 2006.

Trods en fodboldopdragelse som midterforsvarer blev Morten Rasmussen imidlertid snart mest brugt som højre back og til sidst slet ikke. Da han i sommeren 2008 skiftede til AC Horsens, havde han næsten ikke spillet i et halvt år og måtte videre i karrieren.

Umiddelbart et skridt ned for et ungt talent, som af  tidligere var blevet præsenteret som en mulig ny Daniel Agger.

Jeg har også læst den forside, hvor der stod, at jeg var den nye Daniel Agger, men jeg har aldrig nogensinde forsøgt at sammenligne mig med ham, Til sidst i Brøndby havde han et niveau, som jeg godt kunne se, at jeg ikke havde. Derfor har jeg heller aldrig følt et pres om, at jeg skulle være en kommende storspiller, siger Morten Rasmussen til Tipsbladet.

– Daniel havde et niveau, som lå noget over mit. Jeg kan ikke måle mig med en spiller, som har været fast på landsholdet stort set siden sin første kamp og skiftede til en engelsk storklub. Det ville være dumt at overvurdere mig selv og stille mig selv op mod det.

Morten Rasmussen forlængede i januar sin kontrakt med AC Horsens frem til 2014. Her ser han gode muligheder for udvikle sig, selvom mange vil se det at skifte fra Brøndby til Horsens som et skridt nedad karrierestigen.

– Mange vil se sådan på det, men da jeg skiftede, var jeg 22, og havde i det sidste halve år stort set ikke spillet. Da muligheden så bød sig herovre syntes jeg, at det var en rigtig god mulighed for at komme til at spille noget mere. Den måde, en back skal være på i Brøndby, stemmer ikke med den type, jeg er.

– Det kan man også på de typer, de har nu, hvor en Daniel Wass er langt mere offensiv. Der blev jeg vejet og fundet for let. Ellers skulle jeg have slået i midterforsvaret, men der så de heller ikke så gode muligheder for mig. Jeg blev også mest brugt som back i Brøndby, når jeg fik lov at spille.

Morten Rasmussen bærer dog på ingen måde nag over for Brøndby, som han stadig har et særdeles tæt forhold til og følger.

Brøndby er stadig, udover at jeg spiller i AC Horsens, min klub i Danmark. Jeg ønsker dem kun det bedste. Som for alle andre, der holder med Brøndby, har det også været frustrerende for mig at se på, at det ikke er gået, som man havde forventet og håbet. Der har været en masse uro i kulisserne, men det er ikke noget, jeg på nogen måde kan gøre noget ved. Derfor forholder jeg mig stille og roligt til det og håber, at der kommer styr på det. At Brøndby rejser sig til at være den storklub, som den er til. Jeg holder meget af klubben stadigvæk.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Vild udtalelse om Nathan Trott

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

– Humøret er rigtig dårligt lige nu



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

José Mourinho klarmelder dansker



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Jagter Christian Nørgaard

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Chido Obi var ustyrlig

‘Det var forfærdeligt at se på!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Benfica – Real Madrid

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia