– Jeg var aldrig den nye Agger

Morten “Molle” Rasmussen blev engang udråbt som en mulig ny Daniel Agger, men slog aldrig igennem på Vestegnen. Horsens-spilleren håber dog stadig det bedste for Brøndby.



Morten “Molle” Rasmussen var en af de forsvarere, som stod for at skulle løfte arven efter Daniel Agger i Brøndby, da stjernen skiftede til Liverpool i starten af 2006.

Trods en fodboldopdragelse som midterforsvarer blev Morten Rasmussen imidlertid snart mest brugt som højre back og til sidst slet ikke. Da han i sommeren 2008 skiftede til AC Horsens, havde han næsten ikke spillet i et halvt år og måtte videre i karrieren.

Umiddelbart et skridt ned for et ungt talent, som af  tidligere var blevet præsenteret som en mulig ny Daniel Agger.

Jeg har også læst den forside, hvor der stod, at jeg var den nye Daniel Agger, men jeg har aldrig nogensinde forsøgt at sammenligne mig med ham, Til sidst i Brøndby havde han et niveau, som jeg godt kunne se, at jeg ikke havde. Derfor har jeg heller aldrig følt et pres om, at jeg skulle være en kommende storspiller, siger Morten Rasmussen til Tipsbladet.

– Daniel havde et niveau, som lå noget over mit. Jeg kan ikke måle mig med en spiller, som har været fast på landsholdet stort set siden sin første kamp og skiftede til en engelsk storklub. Det ville være dumt at overvurdere mig selv og stille mig selv op mod det.

Morten Rasmussen forlængede i januar sin kontrakt med AC Horsens frem til 2014. Her ser han gode muligheder for udvikle sig, selvom mange vil se det at skifte fra Brøndby til Horsens som et skridt nedad karrierestigen.

– Mange vil se sådan på det, men da jeg skiftede, var jeg 22, og havde i det sidste halve år stort set ikke spillet. Da muligheden så bød sig herovre syntes jeg, at det var en rigtig god mulighed for at komme til at spille noget mere. Den måde, en back skal være på i Brøndby, stemmer ikke med den type, jeg er.

– Det kan man også på de typer, de har nu, hvor en Daniel Wass er langt mere offensiv. Der blev jeg vejet og fundet for let. Ellers skulle jeg have slået i midterforsvaret, men der så de heller ikke så gode muligheder for mig. Jeg blev også mest brugt som back i Brøndby, når jeg fik lov at spille.

Morten Rasmussen bærer dog på ingen måde nag over for Brøndby, som han stadig har et særdeles tæt forhold til og følger.

Brøndby er stadig, udover at jeg spiller i AC Horsens, min klub i Danmark. Jeg ønsker dem kun det bedste. Som for alle andre, der holder med Brøndby, har det også været frustrerende for mig at se på, at det ikke er gået, som man havde forventet og håbet. Der har været en masse uro i kulisserne, men det er ikke noget, jeg på nogen måde kan gøre noget ved. Derfor forholder jeg mig stille og roligt til det og håber, at der kommer styr på det. At Brøndby rejser sig til at være den storklub, som den er til. Jeg holder meget af klubben stadigvæk.





LIVE

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘FC København var en mulighed’

Danmark – Nordmakedonien

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Spår: Her ender Mohamed Salah

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Ny VM-melding fra Iran

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Helt på røven over Victor Froholdt

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Philip Billing tabte kæben

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Nægter at undskylde til Steve Cooper

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

FC København jagter Neestrup-erstatning

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Kæmpe nyhed i udlandet

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar