Morten “Molle” Rasmussen var en af de forsvarere, som stod for at skulle løfte arven efter Daniel Agger i Brøndby, da stjernen skiftede til Liverpool i starten af 2006.
Trods en fodboldopdragelse som midterforsvarer blev Morten Rasmussen imidlertid snart mest brugt som højre back og til sidst slet ikke. Da han i sommeren 2008 skiftede til AC Horsens, havde han næsten ikke spillet i et halvt år og måtte videre i karrieren.
Umiddelbart et skridt ned for et ungt talent, som af tidligere var blevet præsenteret som en mulig ny Daniel Agger.
– Jeg har også læst den forside, hvor der stod, at jeg var den nye Daniel Agger, men jeg har aldrig nogensinde forsøgt at sammenligne mig med ham, Til sidst i Brøndby havde han et niveau, som jeg godt kunne se, at jeg ikke havde. Derfor har jeg heller aldrig følt et pres om, at jeg skulle være en kommende storspiller, siger Morten Rasmussen til Tipsbladet.
– Daniel havde et niveau, som lå noget over mit. Jeg kan ikke måle mig med en spiller, som har været fast på landsholdet stort set siden sin første kamp og skiftede til en engelsk storklub. Det ville være dumt at overvurdere mig selv og stille mig selv op mod det.
Morten Rasmussen forlængede i januar sin kontrakt med AC Horsens frem til 2014. Her ser han gode muligheder for udvikle sig, selvom mange vil se det at skifte fra Brøndby til Horsens som et skridt nedad karrierestigen.
– Mange vil se sådan på det, men da jeg skiftede, var jeg 22, og havde i det sidste halve år stort set ikke spillet. Da muligheden så bød sig herovre syntes jeg, at det var en rigtig god mulighed for at komme til at spille noget mere. Den måde, en back skal være på i Brøndby, stemmer ikke med den type, jeg er.
– Det kan man også på de typer, de har nu, hvor en Daniel Wass er langt mere offensiv. Der blev jeg vejet og fundet for let. Ellers skulle jeg have slået i midterforsvaret, men der så de heller ikke så gode muligheder for mig. Jeg blev også mest brugt som back i Brøndby, når jeg fik lov at spille.
Morten Rasmussen bærer dog på ingen måde nag over for Brøndby, som han stadig har et særdeles tæt forhold til og følger.
– Brøndby er stadig, udover at jeg spiller i AC Horsens, min klub i Danmark. Jeg ønsker dem kun det bedste. Som for alle andre, der holder med Brøndby, har det også været frustrerende for mig at se på, at det ikke er gået, som man havde forventet og håbet. Der har været en masse uro i kulisserne, men det er ikke noget, jeg på nogen måde kan gøre noget ved. Derfor forholder jeg mig stille og roligt til det og håber, at der kommer styr på det. At Brøndby rejser sig til at være den storklub, som den er til. Jeg holder meget af klubben stadigvæk.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT