– Jeg var aldrig den nye Agger

Morten “Molle” Rasmussen blev engang udråbt som en mulig ny Daniel Agger, men slog aldrig igennem på Vestegnen. Horsens-spilleren håber dog stadig det bedste for Brøndby.



Morten “Molle” Rasmussen var en af de forsvarere, som stod for at skulle løfte arven efter Daniel Agger i Brøndby, da stjernen skiftede til Liverpool i starten af 2006.

Trods en fodboldopdragelse som midterforsvarer blev Morten Rasmussen imidlertid snart mest brugt som højre back og til sidst slet ikke. Da han i sommeren 2008 skiftede til AC Horsens, havde han næsten ikke spillet i et halvt år og måtte videre i karrieren.

Umiddelbart et skridt ned for et ungt talent, som af  tidligere var blevet præsenteret som en mulig ny Daniel Agger.

Jeg har også læst den forside, hvor der stod, at jeg var den nye Daniel Agger, men jeg har aldrig nogensinde forsøgt at sammenligne mig med ham, Til sidst i Brøndby havde han et niveau, som jeg godt kunne se, at jeg ikke havde. Derfor har jeg heller aldrig følt et pres om, at jeg skulle være en kommende storspiller, siger Morten Rasmussen til Tipsbladet.

– Daniel havde et niveau, som lå noget over mit. Jeg kan ikke måle mig med en spiller, som har været fast på landsholdet stort set siden sin første kamp og skiftede til en engelsk storklub. Det ville være dumt at overvurdere mig selv og stille mig selv op mod det.

Morten Rasmussen forlængede i januar sin kontrakt med AC Horsens frem til 2014. Her ser han gode muligheder for udvikle sig, selvom mange vil se det at skifte fra Brøndby til Horsens som et skridt nedad karrierestigen.

– Mange vil se sådan på det, men da jeg skiftede, var jeg 22, og havde i det sidste halve år stort set ikke spillet. Da muligheden så bød sig herovre syntes jeg, at det var en rigtig god mulighed for at komme til at spille noget mere. Den måde, en back skal være på i Brøndby, stemmer ikke med den type, jeg er.

– Det kan man også på de typer, de har nu, hvor en Daniel Wass er langt mere offensiv. Der blev jeg vejet og fundet for let. Ellers skulle jeg have slået i midterforsvaret, men der så de heller ikke så gode muligheder for mig. Jeg blev også mest brugt som back i Brøndby, når jeg fik lov at spille.

Morten Rasmussen bærer dog på ingen måde nag over for Brøndby, som han stadig har et særdeles tæt forhold til og følger.

Brøndby er stadig, udover at jeg spiller i AC Horsens, min klub i Danmark. Jeg ønsker dem kun det bedste. Som for alle andre, der holder med Brøndby, har det også været frustrerende for mig at se på, at det ikke er gået, som man havde forventet og håbet. Der har været en masse uro i kulisserne, men det er ikke noget, jeg på nogen måde kan gøre noget ved. Derfor forholder jeg mig stille og roligt til det og håber, at der kommer styr på det. At Brøndby rejser sig til at være den storklub, som den er til. Jeg holder meget af klubben stadigvæk.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Brøndby IF – Sønderjyske



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Victor Froholdt bliver matchvinder

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Hylder Mads Hermansen

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Neestrup afslører reprimande

Sune Smith-Nielsen færdig

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Han afløser Sune Smith lige nu

Suspenderes efter racisme-anklager

Formand freder Jacob Neestrup

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’