– Jeg var aldrig den nye Agger

Morten “Molle” Rasmussen blev engang udråbt som en mulig ny Daniel Agger, men slog aldrig igennem på Vestegnen. Horsens-spilleren håber dog stadig det bedste for Brøndby.



Morten “Molle” Rasmussen var en af de forsvarere, som stod for at skulle løfte arven efter Daniel Agger i Brøndby, da stjernen skiftede til Liverpool i starten af 2006.

Trods en fodboldopdragelse som midterforsvarer blev Morten Rasmussen imidlertid snart mest brugt som højre back og til sidst slet ikke. Da han i sommeren 2008 skiftede til AC Horsens, havde han næsten ikke spillet i et halvt år og måtte videre i karrieren.

Umiddelbart et skridt ned for et ungt talent, som af  tidligere var blevet præsenteret som en mulig ny Daniel Agger.

Jeg har også læst den forside, hvor der stod, at jeg var den nye Daniel Agger, men jeg har aldrig nogensinde forsøgt at sammenligne mig med ham, Til sidst i Brøndby havde han et niveau, som jeg godt kunne se, at jeg ikke havde. Derfor har jeg heller aldrig følt et pres om, at jeg skulle være en kommende storspiller, siger Morten Rasmussen til Tipsbladet.

– Daniel havde et niveau, som lå noget over mit. Jeg kan ikke måle mig med en spiller, som har været fast på landsholdet stort set siden sin første kamp og skiftede til en engelsk storklub. Det ville være dumt at overvurdere mig selv og stille mig selv op mod det.

Morten Rasmussen forlængede i januar sin kontrakt med AC Horsens frem til 2014. Her ser han gode muligheder for udvikle sig, selvom mange vil se det at skifte fra Brøndby til Horsens som et skridt nedad karrierestigen.

– Mange vil se sådan på det, men da jeg skiftede, var jeg 22, og havde i det sidste halve år stort set ikke spillet. Da muligheden så bød sig herovre syntes jeg, at det var en rigtig god mulighed for at komme til at spille noget mere. Den måde, en back skal være på i Brøndby, stemmer ikke med den type, jeg er.

– Det kan man også på de typer, de har nu, hvor en Daniel Wass er langt mere offensiv. Der blev jeg vejet og fundet for let. Ellers skulle jeg have slået i midterforsvaret, men der så de heller ikke så gode muligheder for mig. Jeg blev også mest brugt som back i Brøndby, når jeg fik lov at spille.

Morten Rasmussen bærer dog på ingen måde nag over for Brøndby, som han stadig har et særdeles tæt forhold til og følger.

Brøndby er stadig, udover at jeg spiller i AC Horsens, min klub i Danmark. Jeg ønsker dem kun det bedste. Som for alle andre, der holder med Brøndby, har det også været frustrerende for mig at se på, at det ikke er gået, som man havde forventet og håbet. Der har været en masse uro i kulisserne, men det er ikke noget, jeg på nogen måde kan gøre noget ved. Derfor forholder jeg mig stille og roligt til det og håber, at der kommer styr på det. At Brøndby rejser sig til at være den storklub, som den er til. Jeg holder meget af klubben stadigvæk.







LIVE

TransferLIVE: Har AGF-spiller højt på listen

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

– Vi er pressede

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Bliver det Chido Obis store chance?

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Topscorer færdig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Medie med dyster Dorgu-melding

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

– De lignede lort!

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Stort medie fremhæver FCM-flop

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Legende med chokmelding

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

‘Sur over Brøndby-transfer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Dansker lyner i Italien

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Her er prisen på Skov Olsen

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Døsig danskerdyst i Deutschland

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark