Jesper Christiansen ny cheftræner for Brøndbys U19

Brøndby IF har ansat Jesper Christiansen som ny cheftræner i stedet for Menno van Dam, der er blevet ansat som cheftræner for AaB. Jesper Christiansen var allerede i trænerteamet i BIF.



De har ledt efter en ny U19-træner, og nu har Brøndby IF fundet ham.

Valget af faldet på Jesper Christiansen, der hidtil har været assistenttræner på Brøndbys U19-hold. Han afløser dermed Menno van Dam, der er blevet cheftræner for AaB.

Jesper Christiansen – ej af forveksle med den tidligere FC København-målmand – har tidligere været cheftræner for U19-holdet i SFB-Oure, og nu skal han altså forløse talenterne i Brøndby.

– Efter en flot sæson med U19 har vi været stolte over at sende Menno van Dam videre til et job som Superliga-træner, som jo er resultatet af et flot arbejde fra både Menno, men også hele teamet omkring holdet i Brøndby Masterclass. Vi har i den forbindelse skullet finde en ny cheftræner, og her er valget faldet på Jesper Christiansen, siger Bjørn Holm, der er head of coaching i klubben, og fortsætter:

– Jesper kommer fra en stilling som assistenttræner på U19-holdet, og han har i den forgange sæson haft stor andel i den udvikling, holdet har gennemgået. Han ved præcis, hvem vi er, og hvad vi vil, og på den måde er Jesper det helt rigtige valg som U19-cheftræner, så vi fortsat kan ruste vores unge talenter til at tage skridtet op i Superliga-truppen.

– Vi ønsker at fortsætte den udvikling, vi er i gang med i Masterclass, og her er faglighed, relationelle kompetencer og kontinuitet nøgleord for os. Og i det lys er vi ikke i tvivl om, at vi med Jesper har den helt rigtige profil.

Jesper Christiansen er glad for at få chancen.

– Mit første år i Brøndby Masterclass har på alle tænkelige måder været helt fantastisk, og jeg er ekstremt glad over, at jeg hver dag er en del af et fællesskab fyldt med kompetente og gode mennesker. Jeg er utrolig stolt over, at Brøndby IF har valgt, at jeg fra den nye sæson skal være cheftræner for U19, og jeg ser frem til, at vi i fællesskab fortsat skal skabe et miljø, hvor klubben og vores unge talenter lykkes.

– Masterclass er i rivende udvikling, og jeg glæder mig utrolig meget til at bidrage med at løfte os til det næste niveau, så vi fortsat kan sende dygtige talenter op i Superliga-truppen, siger Jesper Christiansen.



Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby sparer millioner

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

AGF nærmer sig angriber

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

FC København scorer 16 millioner kroner

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Bekræftet: Færdig

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

‘De har problemer med os’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland