De har ledt efter en ny U19-træner, og nu har Brøndby IF fundet ham.
Valget af faldet på Jesper Christiansen, der hidtil har været assistenttræner på Brøndbys U19-hold. Han afløser dermed Menno van Dam, der er blevet cheftræner for AaB.
Jesper Christiansen – ej af forveksle med den tidligere FC København-målmand – har tidligere været cheftræner for U19-holdet i SFB-Oure, og nu skal han altså forløse talenterne i Brøndby.
– Efter en flot sæson med U19 har vi været stolte over at sende Menno van Dam videre til et job som Superliga-træner, som jo er resultatet af et flot arbejde fra både Menno, men også hele teamet omkring holdet i Brøndby Masterclass. Vi har i den forbindelse skullet finde en ny cheftræner, og her er valget faldet på Jesper Christiansen, siger Bjørn Holm, der er head of coaching i klubben, og fortsætter:
– Jesper kommer fra en stilling som assistenttræner på U19-holdet, og han har i den forgange sæson haft stor andel i den udvikling, holdet har gennemgået. Han ved præcis, hvem vi er, og hvad vi vil, og på den måde er Jesper det helt rigtige valg som U19-cheftræner, så vi fortsat kan ruste vores unge talenter til at tage skridtet op i Superliga-truppen.
– Vi ønsker at fortsætte den udvikling, vi er i gang med i Masterclass, og her er faglighed, relationelle kompetencer og kontinuitet nøgleord for os. Og i det lys er vi ikke i tvivl om, at vi med Jesper har den helt rigtige profil.
Jesper Christiansen er glad for at få chancen.
– Mit første år i Brøndby Masterclass har på alle tænkelige måder været helt fantastisk, og jeg er ekstremt glad over, at jeg hver dag er en del af et fællesskab fyldt med kompetente og gode mennesker. Jeg er utrolig stolt over, at Brøndby IF har valgt, at jeg fra den nye sæson skal være cheftræner for U19, og jeg ser frem til, at vi i fællesskab fortsat skal skabe et miljø, hvor klubben og vores unge talenter lykkes.
– Masterclass er i rivende udvikling, og jeg glæder mig utrolig meget til at bidrage med at løfte os til det næste niveau, så vi fortsat kan sende dygtige talenter op i Superliga-truppen, siger Jesper Christiansen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
OPTAKT
Viborg FF – OB
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
‘Spanien var det bedste hold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
TRANSFER