Jesper Christiansen ny cheftræner for Brøndbys U19

Brøndby IF har ansat Jesper Christiansen som ny cheftræner i stedet for Menno van Dam, der er blevet ansat som cheftræner for AaB. Jesper Christiansen var allerede i trænerteamet i BIF.



De har ledt efter en ny U19-træner, og nu har Brøndby IF fundet ham.

Valget af faldet på Jesper Christiansen, der hidtil har været assistenttræner på Brøndbys U19-hold. Han afløser dermed Menno van Dam, der er blevet cheftræner for AaB.

Jesper Christiansen – ej af forveksle med den tidligere FC København-målmand – har tidligere været cheftræner for U19-holdet i SFB-Oure, og nu skal han altså forløse talenterne i Brøndby.

– Efter en flot sæson med U19 har vi været stolte over at sende Menno van Dam videre til et job som Superliga-træner, som jo er resultatet af et flot arbejde fra både Menno, men også hele teamet omkring holdet i Brøndby Masterclass. Vi har i den forbindelse skullet finde en ny cheftræner, og her er valget faldet på Jesper Christiansen, siger Bjørn Holm, der er head of coaching i klubben, og fortsætter:

– Jesper kommer fra en stilling som assistenttræner på U19-holdet, og han har i den forgange sæson haft stor andel i den udvikling, holdet har gennemgået. Han ved præcis, hvem vi er, og hvad vi vil, og på den måde er Jesper det helt rigtige valg som U19-cheftræner, så vi fortsat kan ruste vores unge talenter til at tage skridtet op i Superliga-truppen.

– Vi ønsker at fortsætte den udvikling, vi er i gang med i Masterclass, og her er faglighed, relationelle kompetencer og kontinuitet nøgleord for os. Og i det lys er vi ikke i tvivl om, at vi med Jesper har den helt rigtige profil.

Jesper Christiansen er glad for at få chancen.

– Mit første år i Brøndby Masterclass har på alle tænkelige måder været helt fantastisk, og jeg er ekstremt glad over, at jeg hver dag er en del af et fællesskab fyldt med kompetente og gode mennesker. Jeg er utrolig stolt over, at Brøndby IF har valgt, at jeg fra den nye sæson skal være cheftræner for U19, og jeg ser frem til, at vi i fællesskab fortsat skal skabe et miljø, hvor klubben og vores unge talenter lykkes.

– Masterclass er i rivende udvikling, og jeg glæder mig utrolig meget til at bidrage med at løfte os til det næste niveau, så vi fortsat kan sende dygtige talenter op i Superliga-truppen, siger Jesper Christiansen.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

UEFA med vild ændring

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Tiden er ved at rinde ud

Sats på disse ni spillere, FCK!

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen