Jesper Sørensen erkender: Det var for lang tid

Jesper Sørensen lovpriser Noah Narteys præstation mod AaB.



BRØNDBY (Tipsbladet): Noah Nartey havde noget at bevise fredag aften, da Brøndby tog imod AaB på den københavnske vestegn.

Brøndby-juvelen havde nemlig ikke været i startopstillingen siden den 1. september – altså godt tre måneder. 

Den 19-årige midtbanemand formåede doh så sandelig at gribe chancen. 

Nartey spillede nemlig en stabil kamp på Brøndbys midtbane og endte også med at blive den helt store helt, da han scorede til slutresultatet 1-0 midt i første halvleg. 

Og præstationen gik selvsagt ikke ubemærket hen hos cheftræner Jesper Sørensen. 

– Han spiller en flot kamp. Det har ikke været en nem tid for Noah. Han spillede i starten, og så synes jeg, at han dykkede lidt, hvilket er normalt for unge spillere. Og jeg synes også, at jeg så det til træning. Nu har jeg set en rigtig god opadgående kurve. Han så rigtig god ud, efter han kom tilbage fra U21-landsholdet. Det var på tide, at han skulle spille, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen. 

Og man kan da også undre sig over, hvorfor Noah Nartey, næsten som dug fra solen, forsvandt fra holdkortet. 

Han startede nemlig de første ni kampe i Superligaen, men har altså i lang tid må se på fra bænken. 

Måske endda for lang tid, erkender Jesper Sørensen. 

– I kan jo selv se, at det var for lang tid. Det var rigtig flot, at Noah kom ind efter så lang tid og lignede én, der har spillet hele tiden, afslutter Brøndby-træneren. 

2Y093YN

Foto: Alamy

'Ren forløsning'

Det var ikke kun Jesper Sørensen, der var dybt tilfreds med Narteys indsats. 

Der var naturligvis også store smil fra hovedpersonen selv, da han mødte pressen efter kampen fredag aften.

– Det var ren forløsning. Nu er der jo gået et stykke tid siden, at jeg startede. 

– Jeg ved ikke, om det har været hårdt. Men det har forbedret mig som menneske. Det har gjort mig stærkere. Både som person og som spiller. Så er det jo op til træneren at vælge, hvem han vil starte med. Man skal bare træne endnu hårdere og kæmpe endnu hårdere. Så skal det nok komme på et tidspunkt, fortæller han.

Brøndbys sejr mod AaB fredag aften pynter ganske vist på pointtotalen, men det ændrer ikke på, at det har været et ujævnt efterår for de gul- og blåklædte. 

Sejren giver dog et godt udgangspunkt for at blande sig i toppen, når Superligaen atter skydes igang til foråret, fortæller Jesper Sørensen.

– Det har ikke været et godt efterår for os. Det har ikke været tilfredsstillende. Vi har i lange perioder spillet godt, men vi har ikke fået de point, vi skulle have.

– Vi vidste godt, at vi skulle vinde den her kamp. Så vi ikke er for langt efter til foråret. Så vi kan få en god opstart, komme frisk ud og være klar til at angribe Superligaen, siger han. 

Brøndby IF kan ikke helt gå på juleferie endnu.

Først venter der nemlig to pokalkvartfinaler mod AGF. Kampene bliver spillet henholdsvis den 8- og 15. december.





Afsløring: Kolding køber stor profil




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby med transferscoop?

Spår rekordtransfer i dette vindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Elfenbenskysten – Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Superliga-klub tæt på FCK’er