BRØNDBY (Tipsbladet): Noah Nartey havde noget at bevise fredag aften, da Brøndby tog imod AaB på den københavnske vestegn.
Brøndby-juvelen havde nemlig ikke været i startopstillingen siden den 1. september – altså godt tre måneder.
Den 19-årige midtbanemand formåede doh så sandelig at gribe chancen.
Nartey spillede nemlig en stabil kamp på Brøndbys midtbane og endte også med at blive den helt store helt, da han scorede til slutresultatet 1-0 midt i første halvleg.
Og præstationen gik selvsagt ikke ubemærket hen hos cheftræner Jesper Sørensen.
– Han spiller en flot kamp. Det har ikke været en nem tid for Noah. Han spillede i starten, og så synes jeg, at han dykkede lidt, hvilket er normalt for unge spillere. Og jeg synes også, at jeg så det til træning. Nu har jeg set en rigtig god opadgående kurve. Han så rigtig god ud, efter han kom tilbage fra U21-landsholdet. Det var på tide, at han skulle spille, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen.
Og man kan da også undre sig over, hvorfor Noah Nartey, næsten som dug fra solen, forsvandt fra holdkortet.
Han startede nemlig de første ni kampe i Superligaen, men har altså i lang tid må se på fra bænken.
Måske endda for lang tid, erkender Jesper Sørensen.
– I kan jo selv se, at det var for lang tid. Det var rigtig flot, at Noah kom ind efter så lang tid og lignede én, der har spillet hele tiden, afslutter Brøndby-træneren.

'Ren forløsning'
Det var ikke kun Jesper Sørensen, der var dybt tilfreds med Narteys indsats.
Der var naturligvis også store smil fra hovedpersonen selv, da han mødte pressen efter kampen fredag aften.
– Det var ren forløsning. Nu er der jo gået et stykke tid siden, at jeg startede.
– Jeg ved ikke, om det har været hårdt. Men det har forbedret mig som menneske. Det har gjort mig stærkere. Både som person og som spiller. Så er det jo op til træneren at vælge, hvem han vil starte med. Man skal bare træne endnu hårdere og kæmpe endnu hårdere. Så skal det nok komme på et tidspunkt, fortæller han.
Brøndbys sejr mod AaB fredag aften pynter ganske vist på pointtotalen, men det ændrer ikke på, at det har været et ujævnt efterår for de gul- og blåklædte.
Sejren giver dog et godt udgangspunkt for at blande sig i toppen, når Superligaen atter skydes igang til foråret, fortæller Jesper Sørensen.
– Det har ikke været et godt efterår for os. Det har ikke været tilfredsstillende. Vi har i lange perioder spillet godt, men vi har ikke fået de point, vi skulle have.
– Vi vidste godt, at vi skulle vinde den her kamp. Så vi ikke er for langt efter til foråret. Så vi kan få en god opstart, komme frisk ud og være klar til at angribe Superligaen, siger han.
Brøndby IF kan ikke helt gå på juleferie endnu.
Først venter der nemlig to pokalkvartfinaler mod AGF. Kampene bliver spillet henholdsvis den 8- og 15. december.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Messi-statue fjernes
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte