Jesper Sørensen erkender: Det var for lang tid

Jesper Sørensen lovpriser Noah Narteys præstation mod AaB.



BRØNDBY (Tipsbladet): Noah Nartey havde noget at bevise fredag aften, da Brøndby tog imod AaB på den københavnske vestegn.

Brøndby-juvelen havde nemlig ikke været i startopstillingen siden den 1. september – altså godt tre måneder. 

Den 19-årige midtbanemand formåede doh så sandelig at gribe chancen. 

Nartey spillede nemlig en stabil kamp på Brøndbys midtbane og endte også med at blive den helt store helt, da han scorede til slutresultatet 1-0 midt i første halvleg. 

Og præstationen gik selvsagt ikke ubemærket hen hos cheftræner Jesper Sørensen. 

– Han spiller en flot kamp. Det har ikke været en nem tid for Noah. Han spillede i starten, og så synes jeg, at han dykkede lidt, hvilket er normalt for unge spillere. Og jeg synes også, at jeg så det til træning. Nu har jeg set en rigtig god opadgående kurve. Han så rigtig god ud, efter han kom tilbage fra U21-landsholdet. Det var på tide, at han skulle spille, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen. 

Og man kan da også undre sig over, hvorfor Noah Nartey, næsten som dug fra solen, forsvandt fra holdkortet. 

Han startede nemlig de første ni kampe i Superligaen, men har altså i lang tid må se på fra bænken. 

Måske endda for lang tid, erkender Jesper Sørensen. 

– I kan jo selv se, at det var for lang tid. Det var rigtig flot, at Noah kom ind efter så lang tid og lignede én, der har spillet hele tiden, afslutter Brøndby-træneren. 

2Y093YN

Foto: Alamy

'Ren forløsning'

Det var ikke kun Jesper Sørensen, der var dybt tilfreds med Narteys indsats. 

Der var naturligvis også store smil fra hovedpersonen selv, da han mødte pressen efter kampen fredag aften.

– Det var ren forløsning. Nu er der jo gået et stykke tid siden, at jeg startede. 

– Jeg ved ikke, om det har været hårdt. Men det har forbedret mig som menneske. Det har gjort mig stærkere. Både som person og som spiller. Så er det jo op til træneren at vælge, hvem han vil starte med. Man skal bare træne endnu hårdere og kæmpe endnu hårdere. Så skal det nok komme på et tidspunkt, fortæller han.

Brøndbys sejr mod AaB fredag aften pynter ganske vist på pointtotalen, men det ændrer ikke på, at det har været et ujævnt efterår for de gul- og blåklædte. 

Sejren giver dog et godt udgangspunkt for at blande sig i toppen, når Superligaen atter skydes igang til foråret, fortæller Jesper Sørensen.

– Det har ikke været et godt efterår for os. Det har ikke været tilfredsstillende. Vi har i lange perioder spillet godt, men vi har ikke fået de point, vi skulle have.

– Vi vidste godt, at vi skulle vinde den her kamp. Så vi ikke er for langt efter til foråret. Så vi kan få en god opstart, komme frisk ud og være klar til at angribe Superligaen, siger han. 

Brøndby IF kan ikke helt gå på juleferie endnu.

Først venter der nemlig to pokalkvartfinaler mod AGF. Kampene bliver spillet henholdsvis den 8- og 15. december.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De vinder Superligaen

Viborg FF – OB

Køb, køb, køb!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Randers FC – Silkeborg IF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: FCK smider sejren

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’