Jesper Sørensen erkender: Det var for lang tid

Jesper Sørensen lovpriser Noah Narteys præstation mod AaB.



BRØNDBY (Tipsbladet): Noah Nartey havde noget at bevise fredag aften, da Brøndby tog imod AaB på den københavnske vestegn.

Brøndby-juvelen havde nemlig ikke været i startopstillingen siden den 1. september – altså godt tre måneder. 

Den 19-årige midtbanemand formåede doh så sandelig at gribe chancen. 

Nartey spillede nemlig en stabil kamp på Brøndbys midtbane og endte også med at blive den helt store helt, da han scorede til slutresultatet 1-0 midt i første halvleg. 

Og præstationen gik selvsagt ikke ubemærket hen hos cheftræner Jesper Sørensen. 

– Han spiller en flot kamp. Det har ikke været en nem tid for Noah. Han spillede i starten, og så synes jeg, at han dykkede lidt, hvilket er normalt for unge spillere. Og jeg synes også, at jeg så det til træning. Nu har jeg set en rigtig god opadgående kurve. Han så rigtig god ud, efter han kom tilbage fra U21-landsholdet. Det var på tide, at han skulle spille, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen. 

Og man kan da også undre sig over, hvorfor Noah Nartey, næsten som dug fra solen, forsvandt fra holdkortet. 

Han startede nemlig de første ni kampe i Superligaen, men har altså i lang tid må se på fra bænken. 

Måske endda for lang tid, erkender Jesper Sørensen. 

– I kan jo selv se, at det var for lang tid. Det var rigtig flot, at Noah kom ind efter så lang tid og lignede én, der har spillet hele tiden, afslutter Brøndby-træneren. 

2Y093YN

Foto: Alamy

'Ren forløsning'

Det var ikke kun Jesper Sørensen, der var dybt tilfreds med Narteys indsats. 

Der var naturligvis også store smil fra hovedpersonen selv, da han mødte pressen efter kampen fredag aften.

– Det var ren forløsning. Nu er der jo gået et stykke tid siden, at jeg startede. 

– Jeg ved ikke, om det har været hårdt. Men det har forbedret mig som menneske. Det har gjort mig stærkere. Både som person og som spiller. Så er det jo op til træneren at vælge, hvem han vil starte med. Man skal bare træne endnu hårdere og kæmpe endnu hårdere. Så skal det nok komme på et tidspunkt, fortæller han.

Brøndbys sejr mod AaB fredag aften pynter ganske vist på pointtotalen, men det ændrer ikke på, at det har været et ujævnt efterår for de gul- og blåklædte. 

Sejren giver dog et godt udgangspunkt for at blande sig i toppen, når Superligaen atter skydes igang til foråret, fortæller Jesper Sørensen.

– Det har ikke været et godt efterår for os. Det har ikke været tilfredsstillende. Vi har i lange perioder spillet godt, men vi har ikke fået de point, vi skulle have.

– Vi vidste godt, at vi skulle vinde den her kamp. Så vi ikke er for langt efter til foråret. Så vi kan få en god opstart, komme frisk ud og være klar til at angribe Superligaen, siger han. 

Brøndby IF kan ikke helt gå på juleferie endnu.

Først venter der nemlig to pokalkvartfinaler mod AGF. Kampene bliver spillet henholdsvis den 8- og 15. december.



Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Her er AGF’s transferplaner

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Dansker færdig i Ajax?

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Medier i svime: Den bedste!

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Brøndby bekræfter salg

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Han er verdens bedste fodboldspiller

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Albert Grønbæk skifter agent

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Manchester United rasende

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Bliver det Andreas Christensens næste klub?