Den spanske angriber Álvaro Morata skifter fra Atlético Madrid i hjemlandet til italienske Juventus.
Det bekræfter den italienske storklub tirsdag på sin hjemmeside og på Twitter.
Juventus oplyser, at der er tale om en lejeaftale for denne sæson med option på at forlænge lejeaftalen, men også med en option på at købe Morata fri senere.
Den italienske mesterklub har lagt aftalen ud på sin hjemmeside, og her kan man læse, at Juventus betaler ti millioner euro (cirka 74 millioner kroner) for den etårige aftale.
Juventus kan vælge at forlænge lejeaftalen for yderligere en sæson, hvilket vil koste klubben ti millioner euro mere.
Juventus kan også vælge at købe Morata fri enten om et år eller om to år.
Det vil så koste henholdsvis 45 millioner euro (cirka 334 millioner kroner) eller 35 millioner euro (cirka 260 millioner kroner).
Spanieren var tidligere tirsdag til lægetjek, og dermed så et forestående klubskifte ud til at være tæt på.
27-årige Morata blev allerede set ankomme til Torino tidligere tirsdag.
Juventus offentliggjorde hele dagen på Twitter billeder og videoer af Morata, da han ankom til Italien i fly, og da han gennemgik lægetjekket.
Morata har tidligere spillet for den italienske mesterklub fra 2014 til 2016. I begge sine to sæsoner var han med til at vinde mesterskabet, som Juventus i øvrigt har vundet ni år i træk.
Morata nåede i Juventus-tiden at spille sammen med Andrea Pirlo, som denne sommer blev ansat som ny cheftræner i klubben.
Pirlo valgte i sidste uge at sige farvel til angriberen Gonzalo Higuain, som er skiftet til Inter Miami, der spiller i Major League Soccer i USA.
I sine to år i Juventus scorede Morata 27 mål i 93 kampe, inden han røg tilbage til Real Madrid. Siden har han både spillet for Chelsea og Atlético Madrid.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
