Kæmpe FCM-pres: Ny ejer og helt vilde indkøb

SPILLERBUDGETTER: FC Midtjylland rækker for alvor ud efter en retur til toppen med den dyreste trup nogensinde. Det skal med det samme veksles til en topplacering i ligaen.



Hvad har FC Midtjylland til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?

Som noget tidligere på sommeren ser vi her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, efter transfervinduet er lukket.

Her går vi i dybden med FC Midtjylland, der købte ind i et omfang, som selv efter de ambitiøse midtjyske standarder var ekstremt offensivt.

FC Midtjylland
Anslået spillerbudget i 2023/24: 155
Transfervinduet sommeren 2023
Køb: 150,5
Salg: 144
Dyreste nye spiller: Dario Osorio, rekordkøb fra Universidad de Chile.
Seneste årsregnskab
Personaleudgifter: 119,4
Afskrivninger transfers: 60,4
Årsresultat: 27,2

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Her er de om et år
For FCM's skyld må man håbe, de er i et europæisk gruppespil igen. Er det tilfældet, er spillerbudgettet endnu højere end nu. Ender man igen uden for toppen, slipper man næppe uden om et rivegilde.

Analyse
Det er vildt, det vi har været vidne til.

FC Midtjylland har i stilhed slået egen transferrekord, hvis vi da ikke regner den meget specielle aftale til Anders Dreyer fra russiske Rubin Kazan med, ved at købe Dario Osorio fra Universidad de Chile for fem millioner euro, 37,5 millioner kroner.

Han så interessant og ekstremt hurtig ud i en kort optræden mod AGF før landsholdspausen, og han er på ingen som helst måde ene nye mand i klubben.

FC Midtjylland har alt efter formation, modstander og positionskampene i den kommende tid fået fire til syv nye mand til Thomas Thomasbergs idealopstilling.

Oven i købet missede FC Midtjylland Conference League på grund af en tabt straffesparkskonkurrence, så der er alle muligheder for at spille med et friskt hold gennem hele sæsonen og kæmpe sig tilbage i den Top 3, som bare må være minimum.

FC København er stadig langt foran, og på nogle måder også endnu længere end her angivet, fordi FCK skal betale så store Champions League-bonusser til spillerne.

Men med disse handler viser FCM, at man stadig er foran de øvrige forfølgere, når det kommer til viljen til at købe spillere dyrt, og så tyder det på, at klubben ikke kommer til at gå ned på pengene under den nye ejer Anders Holch Povlsen.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

FC Nordsjælland – Randers FC

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AaB spiller sig på førstepladsen

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Nærmer sig vild FCK-præstation

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Brøndby-boss teaser for transfer

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur