Kæmpe FCM-pres: Ny ejer og helt vilde indkøb

SPILLERBUDGETTER: FC Midtjylland rækker for alvor ud efter en retur til toppen med den dyreste trup nogensinde. Det skal med det samme veksles til en topplacering i ligaen.



Hvad har FC Midtjylland til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?

Som noget tidligere på sommeren ser vi her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, efter transfervinduet er lukket.

Her går vi i dybden med FC Midtjylland, der købte ind i et omfang, som selv efter de ambitiøse midtjyske standarder var ekstremt offensivt.

FC Midtjylland
Anslået spillerbudget i 2023/24: 155
Transfervinduet sommeren 2023
Køb: 150,5
Salg: 144
Dyreste nye spiller: Dario Osorio, rekordkøb fra Universidad de Chile.
Seneste årsregnskab
Personaleudgifter: 119,4
Afskrivninger transfers: 60,4
Årsresultat: 27,2

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Her er de om et år
For FCM's skyld må man håbe, de er i et europæisk gruppespil igen. Er det tilfældet, er spillerbudgettet endnu højere end nu. Ender man igen uden for toppen, slipper man næppe uden om et rivegilde.

Analyse
Det er vildt, det vi har været vidne til.

FC Midtjylland har i stilhed slået egen transferrekord, hvis vi da ikke regner den meget specielle aftale til Anders Dreyer fra russiske Rubin Kazan med, ved at købe Dario Osorio fra Universidad de Chile for fem millioner euro, 37,5 millioner kroner.

Han så interessant og ekstremt hurtig ud i en kort optræden mod AGF før landsholdspausen, og han er på ingen som helst måde ene nye mand i klubben.

FC Midtjylland har alt efter formation, modstander og positionskampene i den kommende tid fået fire til syv nye mand til Thomas Thomasbergs idealopstilling.

Oven i købet missede FC Midtjylland Conference League på grund af en tabt straffesparkskonkurrence, så der er alle muligheder for at spille med et friskt hold gennem hele sæsonen og kæmpe sig tilbage i den Top 3, som bare må være minimum.

FC København er stadig langt foran, og på nogle måder også endnu længere end her angivet, fordi FCK skal betale så store Champions League-bonusser til spillerne.

Men med disse handler viser FCM, at man stadig er foran de øvrige forfølgere, når det kommer til viljen til at købe spillere dyrt, og så tyder det på, at klubben ikke kommer til at gå ned på pengene under den nye ejer Anders Holch Povlsen.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

VM-spiller alvorligt skadet

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweiz – Colombia

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Scorer vanvittig løn i Premier League