Kæmpe FCM-pres: Ny ejer og helt vilde indkøb

SPILLERBUDGETTER: FC Midtjylland rækker for alvor ud efter en retur til toppen med den dyreste trup nogensinde. Det skal med det samme veksles til en topplacering i ligaen.



Hvad har FC Midtjylland til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?

Som noget tidligere på sommeren ser vi her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, efter transfervinduet er lukket.

Her går vi i dybden med FC Midtjylland, der købte ind i et omfang, som selv efter de ambitiøse midtjyske standarder var ekstremt offensivt.

FC Midtjylland
Anslået spillerbudget i 2023/24: 155
Transfervinduet sommeren 2023
Køb: 150,5
Salg: 144
Dyreste nye spiller: Dario Osorio, rekordkøb fra Universidad de Chile.
Seneste årsregnskab
Personaleudgifter: 119,4
Afskrivninger transfers: 60,4
Årsresultat: 27,2

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Her er de om et år
For FCM's skyld må man håbe, de er i et europæisk gruppespil igen. Er det tilfældet, er spillerbudgettet endnu højere end nu. Ender man igen uden for toppen, slipper man næppe uden om et rivegilde.

Analyse
Det er vildt, det vi har været vidne til.

FC Midtjylland har i stilhed slået egen transferrekord, hvis vi da ikke regner den meget specielle aftale til Anders Dreyer fra russiske Rubin Kazan med, ved at købe Dario Osorio fra Universidad de Chile for fem millioner euro, 37,5 millioner kroner.

Han så interessant og ekstremt hurtig ud i en kort optræden mod AGF før landsholdspausen, og han er på ingen som helst måde ene nye mand i klubben.

FC Midtjylland har alt efter formation, modstander og positionskampene i den kommende tid fået fire til syv nye mand til Thomas Thomasbergs idealopstilling.

Oven i købet missede FC Midtjylland Conference League på grund af en tabt straffesparkskonkurrence, så der er alle muligheder for at spille med et friskt hold gennem hele sæsonen og kæmpe sig tilbage i den Top 3, som bare må være minimum.

FC København er stadig langt foran, og på nogle måder også endnu længere end her angivet, fordi FCK skal betale så store Champions League-bonusser til spillerne.

Men med disse handler viser FCM, at man stadig er foran de øvrige forfølgere, når det kommer til viljen til at købe spillere dyrt, og så tyder det på, at klubben ikke kommer til at gå ned på pengene under den nye ejer Anders Holch Povlsen.







LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Historisk finale! Han er verdens bedste

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

De vil gerne have Jens Jønsson

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Kan sikre millioner til AGF

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller