Kæmpe målmandsfejl sendte Arsenal tilbage på vinderkurs

Arsenal fik omsider en sejr efter coronapausen, da London-mandskabet slog Southampton med 2-0 på udebane.



Arsenal skulle torsdag aften i 30 graders varme forsøge at få oprejsning mod Southampton efter to nederlag i streg til Manchester City og Brighton. 

Mikel Arteta havde op til opgøret valgt at blande kortene en smule, og Mattéo Guendouzi blev fravalgt fra truppen på grund af ‘interne problemer’, som den spanske manager formulerede det. 

Efter ti minutters spil fik Arsenal en stor chance, da Tierney sendte en lang bold i dybden til Aubameyang, som skød bolden på overliggeren. 

Ti minutter senere fik The Gunners en hjælpende hånd, eller fod om man vil det, da Saints-keeper, Alex McCarthy, spillede bolden direkte i fødderne af Eddie Nketiah, som nemt kunne løbe ned og prikke bolden det sidste stykke i mål. 

Det blev ikke til flere nævneværdige chancer i første halvleg, og Artete og co. kunne derfor gå til pause med en 1-0-føring. 

I det 84. minut fik Southampton vist Jack Stephens ud, da midtstopperen nedlagde Aubameyang som sidste mand. London-mandskabet fik tildelt et frispark på kanten af feltet, som af flere omgange endte hos Joe Willock, som kunne gøre det til 2-0 på St. Mary’s Stadium. 

Kampen endte 2-0 til Arsenal, som spillede sig op på en niendeplads, mens Southampton ligger på en 14. plads – ti point fra nedrykningsstregen. 





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

AaB spiller sig på førstepladsen

Klar besked om AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Lyngby BK – AGF

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Brøndby-boss teaser for transfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Nærmer sig vild FCK-præstation

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Franco Baresi er død

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer