Kæmpe målmandsfejl sendte Arsenal tilbage på vinderkurs

Arsenal fik omsider en sejr efter coronapausen, da London-mandskabet slog Southampton med 2-0 på udebane.



Arsenal skulle torsdag aften i 30 graders varme forsøge at få oprejsning mod Southampton efter to nederlag i streg til Manchester City og Brighton. 

Mikel Arteta havde op til opgøret valgt at blande kortene en smule, og Mattéo Guendouzi blev fravalgt fra truppen på grund af ‘interne problemer’, som den spanske manager formulerede det. 

Efter ti minutters spil fik Arsenal en stor chance, da Tierney sendte en lang bold i dybden til Aubameyang, som skød bolden på overliggeren. 

Ti minutter senere fik The Gunners en hjælpende hånd, eller fod om man vil det, da Saints-keeper, Alex McCarthy, spillede bolden direkte i fødderne af Eddie Nketiah, som nemt kunne løbe ned og prikke bolden det sidste stykke i mål. 

Det blev ikke til flere nævneværdige chancer i første halvleg, og Artete og co. kunne derfor gå til pause med en 1-0-føring. 

I det 84. minut fik Southampton vist Jack Stephens ud, da midtstopperen nedlagde Aubameyang som sidste mand. London-mandskabet fik tildelt et frispark på kanten af feltet, som af flere omgange endte hos Joe Willock, som kunne gøre det til 2-0 på St. Mary’s Stadium. 

Kampen endte 2-0 til Arsenal, som spillede sig op på en niendeplads, mens Southampton ligger på en 14. plads – ti point fra nedrykningsstregen. 





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Afslører samtale med Roony Bardghji



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM