Kæmpe målmandsfejl sendte Arsenal tilbage på vinderkurs

Arsenal fik omsider en sejr efter coronapausen, da London-mandskabet slog Southampton med 2-0 på udebane.



Arsenal skulle torsdag aften i 30 graders varme forsøge at få oprejsning mod Southampton efter to nederlag i streg til Manchester City og Brighton. 

Mikel Arteta havde op til opgøret valgt at blande kortene en smule, og Mattéo Guendouzi blev fravalgt fra truppen på grund af ‘interne problemer’, som den spanske manager formulerede det. 

Efter ti minutters spil fik Arsenal en stor chance, da Tierney sendte en lang bold i dybden til Aubameyang, som skød bolden på overliggeren. 

Ti minutter senere fik The Gunners en hjælpende hånd, eller fod om man vil det, da Saints-keeper, Alex McCarthy, spillede bolden direkte i fødderne af Eddie Nketiah, som nemt kunne løbe ned og prikke bolden det sidste stykke i mål. 

Det blev ikke til flere nævneværdige chancer i første halvleg, og Artete og co. kunne derfor gå til pause med en 1-0-føring. 

I det 84. minut fik Southampton vist Jack Stephens ud, da midtstopperen nedlagde Aubameyang som sidste mand. London-mandskabet fik tildelt et frispark på kanten af feltet, som af flere omgange endte hos Joe Willock, som kunne gøre det til 2-0 på St. Mary’s Stadium. 

Kampen endte 2-0 til Arsenal, som spillede sig op på en niendeplads, mens Southampton ligger på en 14. plads – ti point fra nedrykningsstregen. 





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Denne klub drømmer om Højbjerg

Irak – Norge

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

England – Kroatien

Klar transfermelding

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Argentina – Algeriet