Kalder FCK-fans idioter: Stjerne bakker dem op

FC Københavns guldfejring blev for en stund afbrudt af en massiv pibekoncert, da flere tilhængere af klubben løb ind på banen under pokalløftet.



FC København sikrede sig mesterskabet med en sejr på 3-0 over AaB i sidste spillerunde.

Bagefter var der lagt i kakkelovnen til fest i Parken, hvor konfetti, øl og pokalløft prægede billedet. Men midt i festlighederne løb flere tilhængere ind på banen, da FC København hævede pokalen.

– Vi husker det også, da vi stod i Herning og i Brøndby hvor vild og vanvittig en stemning, der kan være. Det er der selvfølgelig også her, og så er der et par idioter, der ødelægger det for de andre, men heldigvis kan vi høre hovedparten af fansene buhe af dem, som hopper ind på banen, og nærmest er oppe at slås med kontrollørerne, siger fodboldekspert hos TV3 Sport, Stig Tøfting, om baneinvasionen.

FC Københavns målmand har selv i løbet af sæsonen lagt sig ud med blandt andet AaB’s fans, og han forstår godt, at nogle tilhængere reagerer på deres følelser.

– Fodbold handler om følelser. Jeg har også gjort nogle ting i mine følelsers vold, og det har ikke været mit stolteste øjeblik. Jeg bebrejder ikke fansene. Jeg ved ikke, hvordan jeg ville have reageret, hvis jeg var på lægterne, siger Kamil Grabara i et fælles interview til den skrevne presse efter kampen.

– Jeg vil ikke dømme dem. Hvis jeg skal være ærlig, så har jeg ingen problemer med det. De kommer alle sammen til stadion, og hvis tusinder af fans er på banen, så vil de fejre det med os og ikke skade os.

Kamil Grabara kom til FC København sidste sommer, hvor han siden har udviklet sig til en sikker sidste skanse. Tidligere på sæsonen blev han den målmand i Superliga-historien, der har holdt buret rent i flest minutter.

Du kan se FCK’s pokalløftet, den efterfølgende baneinvasion og Stig Tøftings udtalelser i afspilleren ovenfor.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

VM-spiller får fem karantænedage

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Chokskifte på vej?

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

Ecuador – Tyskland

Sydafrika – Sydkorea

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK går på rov i Viborg

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Åbner op for sommertransfer

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Barcelona køber VM-angriber

Marokko – Haiti

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

VM i tal: Så vildt har det været

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Skotland – Brasilien

Til lægetjek i Superliga-klub

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-vækkeuret: Ronaldo svarer – England skuffer

Tunesien – Holland