FC København sikrede sig mesterskabet med en sejr på 3-0 over AaB i sidste spillerunde.
Bagefter var der lagt i kakkelovnen til fest i Parken, hvor konfetti, øl og pokalløft prægede billedet. Men midt i festlighederne løb flere tilhængere ind på banen, da FC København hævede pokalen.
– Vi husker det også, da vi stod i Herning og i Brøndby hvor vild og vanvittig en stemning, der kan være. Det er der selvfølgelig også her, og så er der et par idioter, der ødelægger det for de andre, men heldigvis kan vi høre hovedparten af fansene buhe af dem, som hopper ind på banen, og nærmest er oppe at slås med kontrollørerne, siger fodboldekspert hos TV3 Sport, Stig Tøfting, om baneinvasionen.
FC Københavns målmand har selv i løbet af sæsonen lagt sig ud med blandt andet AaB’s fans, og han forstår godt, at nogle tilhængere reagerer på deres følelser.
– Fodbold handler om følelser. Jeg har også gjort nogle ting i mine følelsers vold, og det har ikke været mit stolteste øjeblik. Jeg bebrejder ikke fansene. Jeg ved ikke, hvordan jeg ville have reageret, hvis jeg var på lægterne, siger Kamil Grabara i et fælles interview til den skrevne presse efter kampen.
– Jeg vil ikke dømme dem. Hvis jeg skal være ærlig, så har jeg ingen problemer med det. De kommer alle sammen til stadion, og hvis tusinder af fans er på banen, så vil de fejre det med os og ikke skade os.
Kamil Grabara kom til FC København sidste sommer, hvor han siden har udviklet sig til en sikker sidste skanse. Tidligere på sæsonen blev han den målmand i Superliga-historien, der har holdt buret rent i flest minutter.
Du kan se FCK’s pokalløftet, den efterfølgende baneinvasion og Stig Tøftings udtalelser i afspilleren ovenfor.
LIVE
VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Deadline overskredet: FC København melder ud
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Solbakken har blandede følelser
OPTAKT
Argentina – Algeriet
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
OPTAKT
Ghana – Panama
OPTAKT
Frankrig – Senegal
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
