Efter en langsom start på Brøndby-tilværelsen siden skiftet fra norske Viking FK i sommer, er Henrik Heggheim lige så stille og roligt ved at spille sig ind på Brøndby-holdet.
Den norske midtstopper er startet inde i de svære Europa-kampe mod Lyon og Rangers, ligesom han også indtog pladsen ved siden af Andreas Maxsø i søndagens imponerende derby-sejr over FC København.
Her har den 20-årige nordmand vist en særlig ro, når han selv har bolden, og det er noget, som giver ham en stor stjerne hos Brøndbys trænerteam. Det fortæller klubbens assistenttræner, Martin Retov, til tipsbladet.dk.
– Henrik er på vej ind på holdet og bidrager med noget rigtig godt i fase et, altså opbygningsspillet, der synes jeg virkelig, har han været en åbenbaring for os. Han kan sætte spillet frem i banen og er dygtig til at finde sine medspillere i det næste led. Der synes jeg, han har været god, vurderer Retov.
Henrik Heggheim spillede også en glimrende kamp mod FC København i søndags, men blev alligevel skiftet ud, da der manglede et kvarters tid til fordel for en anden nyerhvervelse Kevin Tshiembe. Årsagen, forklarer Retov, var dog træthed efter en hård periode.
– Det var ren og skær træthed. Han havde også spillet på Ibrox torsdag aften. Han kommer ind og spiller to kampe inden for 72 timer på meget højt niveau, og det var to meget højt intense kampe. Så det var mere fordi, at vi ikke skal køre ham helt i sænk her fra starten.
Selv om Heggheim er begyndt at spille mere, så vil Brøndby-trænerteamet dog ikke lægge sig fast på, at han nu er fast mand i defensiven. Det hjælper dog, at han har nogle klare spidskompetencer, men konkurrencen er hård.
– Tshiembe (Kevin, red.) har også spillet meget, Sigurd (Rosted, red.) er inde i en god periode lige nu, og Maxsø er selvfølgelig kaptajn. Så der er de her fire spillere til tre pladser, som også kan roteres lidt, og det er jo kun en fordel for os, at vi kan sige, hvad er det for en type, vi har brug for i den kommende kamp.
– Jeg synes, at det har været godt at få Henrik ind som et alternativ til de andre, så vi ikke nødvendigvis skal spille med de samme hver gang, men at vi kan kigge lidt mere på opgaven og sige: “Okay, i den her kamp har vi måske brug for en bedre fase et”, og der kan Henrik måske supplere med noget, som nogle af de andre kan supplere med i nogle af de andre kampe, forklarer Brøndby-assistenten.
Henrik Heggheim var ikke med senest mod Aalborg Freja, da Brøndby spillede sig videre i Sydbank Pokalen.
Henrik Heggheim skiftede i sommer til Brøndby, og flere medier meldte om en pris cirka otte og ni millioner danske kroner.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Så blev det officielt
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
