Kalder ny Brøndby-spiller for en åbenbaring

Han har ikke spillet særlig mange minutter siden skiftet i sommer, men der er store forventninger til ham i Brøndby-lejren.



Efter en langsom start på Brøndby-tilværelsen siden skiftet fra norske Viking FK i sommer, er Henrik Heggheim lige så stille og roligt ved at spille sig ind på Brøndby-holdet.

Den norske midtstopper er startet inde i de svære Europa-kampe mod Lyon og Rangers, ligesom han også indtog pladsen ved siden af Andreas Maxsø i søndagens imponerende derby-sejr over FC København. 

Her har den 20-årige nordmand vist en særlig ro, når han selv har bolden, og det er noget, som giver ham en stor stjerne hos Brøndbys trænerteam. Det fortæller klubbens assistenttræner, Martin Retov, til tipsbladet.dk.

– Henrik er på vej ind på holdet og bidrager med noget rigtig godt i fase et, altså opbygningsspillet, der synes jeg virkelig, har han været en åbenbaring for os. Han kan sætte spillet frem i banen og er dygtig til at finde sine medspillere i det næste led. Der synes jeg, han har været god, vurderer Retov. 

Henrik Heggheim spillede også en glimrende kamp mod FC København i søndags, men blev alligevel skiftet ud, da der manglede et kvarters tid til fordel for en anden nyerhvervelse Kevin Tshiembe. Årsagen, forklarer Retov, var dog træthed efter en hård periode. 

– Det var ren og skær træthed. Han havde også spillet på Ibrox torsdag aften. Han kommer ind og spiller to kampe inden for 72 timer på meget højt niveau, og det var to meget højt intense kampe. Så det var mere fordi, at vi ikke skal køre ham helt i sænk her fra starten.

Selv om Heggheim er begyndt at spille mere, så vil Brøndby-trænerteamet dog ikke lægge sig fast på, at han nu er fast mand i defensiven. Det hjælper dog, at han har nogle klare spidskompetencer, men konkurrencen er hård.

– Tshiembe (Kevin, red.) har også spillet meget, Sigurd (Rosted, red.) er inde i en god periode lige nu, og Maxsø er selvfølgelig kaptajn. Så der er de her fire spillere til tre pladser, som også kan roteres lidt, og det er jo kun en fordel for os, at vi kan sige, hvad er det for en type, vi har brug for i den kommende kamp.

– Jeg synes, at det har været godt at få Henrik ind som et alternativ til de andre, så vi ikke nødvendigvis skal spille med de samme hver gang, men at vi kan kigge lidt mere på opgaven og sige: “Okay, i den her kamp har vi måske brug for en bedre fase et”, og der kan Henrik måske supplere med noget, som nogle af de andre kan supplere med i nogle af de andre kampe, forklarer Brøndby-assistenten. 

Henrik Heggheim var ikke med senest mod Aalborg Freja, da Brøndby spillede sig videre i Sydbank Pokalen.

Henrik Heggheim skiftede i sommer til Brøndby, og flere medier meldte om en pris cirka otte og ni millioner danske kroner. 





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘Det er dramatisk!’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Færdig? Manchester City har udset afløser

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Så blev det officielt

Vejle Boldklub – OB

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål