– Kan jeg jo kun give Midtjylland kredit for

To sløje medaljeslutspil i træk gør ondt i Århus.



ÅRHUS (Tipsbladet): I sidste sæson fik AGF otte point i de 10 runder i Superliga-slutspillet, hvoraf de seks kom i de to sidste kampe mod FCK og Brøndby.

I år er den sølle pointhøst på fire forud for den tiende og sidste kamp, der igen er mod Brøndby, denne gang hjemme i Århus.

Det kan jeg jo kun give Midtjylland kredit for.

Frederik Tingager, midtstopper i AGF

Det er ganske indlysende, at 12 point i de seneste 19 slutspilskampe er noget rod og et problem for AGF.

For klubben vil mere end bare være med, og man vil også meget gerne højere end de to tredjepladser, man fik i 2020 og 2023.

Frederik-Tinager AGF Andreas-Cornelius Superligaen FCK FC-Koebenhavn

Sidste år handlede meget om skader og pokalfinalen, som AGF tabte til Silkeborg, mens defensiven på mange måder er pist forsvundet de to seneste måneder.

Så det er ikke det samme, der sker, men noget er der fat lige nu.

– Lige nu kan vi jo ikke rigtig sige, at vi hører til toppen af dansk fodbold. Det kan vi jo ikke, og det er vi selv skyld i. Men når jeg analyserer den første halvdel af sæsonen, kan jeg finde mange tætte kampe mod de bedste hold. Jeg kan se, vi kører Midtjylland ud i første kamp og skal vinde den. Vi tager til Parken og fører 2-1. Jeg kan se kampe, vi har store ære af, men hvor vi ikke har haft den fornødne kvalitet til at tippe dem over til vores fordel, siger AGF-midtstopper Frederik Tingager.

– Jeg køber ikke den med, at vi ikke kan. Men jeg forstår 100 procent præmissen, og det er jo faktuelt, at vi ikke har været dygtige nok i de seneste kampe, siger Tingager.

Topholdene vinder tætte kampe

At vinde tætte kampe, når alt er på spil, er noget af det, rivalerne FC København men også FC Midtjylland, trods kritik af især sidstnævntes spil, formår.

– Det kan jeg jo kun give Midtjylland kredit for. Og det har de været dygtige til i mange år. I sæsonen med David [Nielsen], hvor vi får bronze, og bronze-sæsonen med Uwe var vi også kompetitive i mange af de store kampe, og det var vi langt hen ad vejen også sidste år. Hvor vi sluttede ordentligt af med at vinde over FCK og Brøndby.

– Men lige nu tænker vi ikke så meget på det. Lige nu skal vi tilbage til det, vi har været rigtig gode til. Nemlig at have en defensiv base og være stærke til at stikke kniven ind. Og der har vi bare ikke været gode nok, siger Frederik Tingager.

Defensive problemer

AGF tabte før 0-2-nederlag til FC Nordsjælland med 1-3 i fem kampe på stribe.

Målene er indkasseret på vidt forskellige måder, men cheftræner Uwe Rösler har været inde på svigtende selvtillid og nedture i slutfaserne af kampene.

Og det huer virkelig ikke Frederik Tingager med de problemer, der er opstået i defensiven.

FC Midtjylland Franculino Paulinho Superligaen
(Foto: Ritzau / Alamy Live News)

– Vi har også siddet og analyseret de mål, vi har lukket ind. Det har været atypisk for os, i hvert fald i den tid, jeg har været i AGF. Der har vi altid haft en god defensiv base. Derfor er det skuffende og ærgerligt, at vi begynder at lukke mål ind, der ikke har været vores kendetegn.

– Det er jo ikke fordi, vi ikke har evnerne, jeg tror mere, det handler om det mentale og noget selvtillid, hvor vi måske ikke har haft tur i den. Når man lukker tre mål ind i den ene og den anden kamp, kan man komme lidt på bagfod. Og det er aldrig godt. Det har vi snakket om at tage fat i, så vi kan det med ind i næste sæson, siger Frederik Tingager.

AGF er fortsat et af de hold i Superligaen, der statistisk har tilladt færrest muligheder mod sig i sæsonen, hvilket primært skyldes en solid defensiv i de første 20 runder af sæsonen.

Hvad slutter AGF i næste sæson?

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5-6
  • 7-8
  • 9-10
  • 11-12
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5-6
  • 7-8
  • 9-10
  • 11-12

0 Votes

AGF har Brøndby i den afsluttende kamp på søndag.

De to øvrige Top 6-kampe står mellem førerholdet FCK og FCN i Parken, mens FCM har besøg af Randers.





Afsløring: Casper Ankergren tæt på kæmpe job



LIVE

TransferLIVE: FC Nordsjælland på rov i Bodø/Glimt


FCM jagter erstatning for stor profil

Mesterklub byder 225 millioner på dansk stjerne

Danske klubber lurede – nu koster han 1,1 mia.

Afsløring: FCM gafler eftertragtet guldæg

Forbløffet: ‘Hold kæft, han er god!’

Nye AGF-tider? Det kan vælte ind med mål

Jakob Poulsen til AGF? Hent denne træner, Viborg!

Afsløring: I dialog med Brøndby

Kasper Høghs værdi er eksploderet

‘Eriksen ville passe vildt godt ind i FCK’

Afsløring: Mesterklub byder stort på Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


Brøndby henter angriber for næsen af storklubber

AaB melder ud: Forhandler om stor profil

Foreslår FCK-angriber til Brøndby og AGF

Afslører: Jagter milliondyr profil

Tak for kaffe – Brentford kræver 420 millioner


AVIS

Nu går de all-in på Højlund


Jagter dansk målræv

Genistreg af PC? Jagter dansk profil

Superliga-chok: Sportsdirektør stopper

Man Utd-fans raser på klubben: Et slag i ansigtet

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Serie A-klub vil have Superliga-rekordsalg

Nu taler ‘CV’ om hektisk trænerjagt



Nu bekræfter FCK

Stjernesalg på vej

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Afsløring: Alexander Riget er ny FCN-boss


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Dansker på affyringsrampen: Koster 150 mio. kroner

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Vil kuppe FC København

Bliver midlertidig cheftræner i AaB

Afsløring: Stortalent tilbudt ny kontrakt

Helt vanvittigt: Rosenborg sælger for 165 mio.

Transferplanen: Det kan blive en genistreg



Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Købt for 577 mio. i januar – nu er han på vej væk

Seks bud på Rasmus Højlunds næste klub

Brasilianere mumificerer egyptere

Holger Rune vinder

Harder bombede forgæves for Danmark

Helt vildt: Stjerne risikerer kæmpe karantæne

Man Utd-boss: Vi kan vinde PL senest i 2028

Går de på rov i Danmark?

Supercomputer: Kæmpe forbedring under Thomas Frank

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Mareridtsår: ‘Vi savner ham’



Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg