Katastrofe! De fejl sender jer i 1. Division, AaB!

Tipsbladet har dommen klar fra mandagens bundgyser mellem AaB og Vejle Boldklub.



AALBORG (Tipsbladet): Det var to hold med ryggen mod muren, der mandag aften dystede i Aalborg.

Med Lyngbys søndagssejr over Silkeborg var begge hold under stregen.

For Vejle var det tæt på en must-win-kamp, og også for hjemmeholdet var meget på spil.

For i en ny formation under den nye cheftræner Kristoffer Wichmann skulle AaB se, om man kunne standse blødningen og en skrækkelig stime, hvor AaB er det hold med færrest point i 2025.

Hvordan det gik fortæller vi mere om her i Tipsbladets Dom fra kampen.

AaB-Vejle Boldklub 0-1 (0-0)
0-1 Stefan Velkov (64.).

Kampens bedste:
AaB
Travis Hernes var en af de spillere, der blev fotograferet på en ret tidlig og ufarlig men ikke desto mindre dum tur på en beværtning i Aalborg, efter man havde fået bank 0-4 af Viborg hjemme.

Mandag aften var han ligesom holdkammeraterne på en på mange måder uvant opgave i en ny formation med tre midtstoppere og presset fra at være under nedrykningsstregen, da kampen blev fløjtet i gang.

Det var ikke offensive tryllerier, englænderen diskede op med, men han så ud til at befinde sig godt som skjold for forsvaret og boldfordeler på et meget defensivt indstillet AaB.

Det var ikke sådan, at den jamaicansk fødte nordmand med opvækst i England væltede stadion, men i aften fornemmede man, hvorfor Newcastle skrev en ungdomskontrakt med midtbanespilleren som 17-årig.

Vejle Boldklub
Stefan Velkov gav vejlenserne et ekstremt vigtigt mål, da man var i en svær periode og ikke længere skabte ret mange tilløb til chancer, og selv om det lige så meget er et flot sparket hjørnespark og en god formation af holdet, trækker et så vitalt mål meget op.

Og så var den bulgarske forsvarsspiller også god til at stække de tilløb, AaB havde til chancer, ikke mindst da AaB i desperation begyndte at smide folk frem i det sidste kvarter.

Vigtig indsats for et Vejle-hold, der ikke fik vildt meget ud af boldbesiddelsen men knoklede på og holdt fast, da det var sværest. Det er vildt, at VB efter at have været totalt væk i efteråret nu har en særdeles reel overlevelseschance – det er fremragende klaret, uanset om miraklet udebliver her til sidst.

Kampens værste:

AaB
Tremandsforsvaret havde på mange måder en fornuftig aften, hvor AaB spillede voldsomt defensivt ud over, at man var skiftet til tre mand nede bagved.

Men så er det decideret katastrofalt for Superliga-overlevelsen, at der ikke er styr på aftalerne på et Vejle-hjørnespark midt i anden halvleg, når man er ved at have frustreret German Onugkha, og VB er ved at løbe tør for idéer.

Vi har ikke været med på AaB’s dødbolds-møder og kan ikke sige, om Stefan Velkov var Bjarne Pudels eller en af de andres opgave.

Men Pudel havde i hvert fald ikke øje for den høje VB’er, der lå i ryggen på ham, da hjørnesparket blev taget, og så kunne Velkov stort set upresset heade bolden i sikkert i mål.

Det er bogstavelig talt et par sekunder, vi her taler om, hvor AaB’erne ellers tydeligvis forsøgte at passe deres defensive pligter perfekt.

Men mere skal der ikke til, og når vi er i en fodbold-kontekst under nedrykningsstregen med fem runder igen, er det katastrofalt, at VB’s bedste hovedstødsspiller efter German Onugkha så nemt scorer et så vigtigt mål.

Og det er bitter ironi på en aften, hvor AaB ikke begik ret mange defensive fejl efter den tsunami af fejltagelser, der har kendetegnet især 2025.

Kampens detalje:
Det var voldsomt at se, hvor lavt AaB stod i en ny forsvarsformation med tre midtstoppere og to wingbacks, der ofte blev trykket ned på linje med stopperne.

Det gav mening, at AaB ville sætte hængelåsen på efter så mange indkasserede mål, og når ét point trods alt var brugbart og ville plante Vejle på sidstepladsen.

Men nøj, hvor kom AaB dog til at stå langt tilbage især fra minut 15 til 45 og i perioder efter pausen, indtil målet tvang hjemmeholdet frem.

AaB er ikke færdig i Superligaen trods en tung aften.

Men tag ikke fejl: Situationen er meget, meget alvorlig.

Nordjyderne skal sammen med det forbedrede forsvar også finde en måde at skabe chancer i de sidste fire kampe, hvor man får brug for én og muligvis to sejre til. Og der venter tre modstandere i Sønderjyske, Viborg og Silkeborg, der på papiret er stærkere end Vejle og sandsynligvis vil teste AaB-defensiven mere, end VB kunne.

Det er noget af en gyser, de har i vente i AaB, og lige nu er det svært at finde argumenterne for, man skulle være bedre stillet end ellers målfattige Lyngby – eller Vejle – i det drama, vi har på menuen de næste fire uger.







Poulsen_Simon_2 LIVE

LIVE: Får ny kontrakt med Superliga-klub

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Sammenligner Damsgaard med Iniesta



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Interessant afsløring

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Troels Bech slår fast: Glem det!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Enorme Superliga-talenter udtaget

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Sådan har du aldrig set dem før

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kevin Diks skriver historie

Overraskende U21-trupudtagelse

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade