AALBORG (Tipsbladet): Det var to hold med ryggen mod muren, der mandag aften dystede i Aalborg.
Med Lyngbys søndagssejr over Silkeborg var begge hold under stregen.
For Vejle var det tæt på en must-win-kamp, og også for hjemmeholdet var meget på spil.
For i en ny formation under den nye cheftræner Kristoffer Wichmann skulle AaB se, om man kunne standse blødningen og en skrækkelig stime, hvor AaB er det hold med færrest point i 2025.
Hvordan det gik fortæller vi mere om her i Tipsbladets Dom fra kampen.
AaB-Vejle Boldklub 0-1 (0-0)
0-1 Stefan Velkov (64.).
Kampens bedste:
AaB
Travis Hernes var en af de spillere, der blev fotograferet på en ret tidlig og ufarlig men ikke desto mindre dum tur på en beværtning i Aalborg, efter man havde fået bank 0-4 af Viborg hjemme.
Mandag aften var han ligesom holdkammeraterne på en på mange måder uvant opgave i en ny formation med tre midtstoppere og presset fra at være under nedrykningsstregen, da kampen blev fløjtet i gang.
Det var ikke offensive tryllerier, englænderen diskede op med, men han så ud til at befinde sig godt som skjold for forsvaret og boldfordeler på et meget defensivt indstillet AaB.
Det var ikke sådan, at den jamaicansk fødte nordmand med opvækst i England væltede stadion, men i aften fornemmede man, hvorfor Newcastle skrev en ungdomskontrakt med midtbanespilleren som 17-årig.
Vejle Boldklub
Stefan Velkov gav vejlenserne et ekstremt vigtigt mål, da man var i en svær periode og ikke længere skabte ret mange tilløb til chancer, og selv om det lige så meget er et flot sparket hjørnespark og en god formation af holdet, trækker et så vitalt mål meget op.
Og så var den bulgarske forsvarsspiller også god til at stække de tilløb, AaB havde til chancer, ikke mindst da AaB i desperation begyndte at smide folk frem i det sidste kvarter.
Vigtig indsats for et Vejle-hold, der ikke fik vildt meget ud af boldbesiddelsen men knoklede på og holdt fast, da det var sværest. Det er vildt, at VB efter at have været totalt væk i efteråret nu har en særdeles reel overlevelseschance – det er fremragende klaret, uanset om miraklet udebliver her til sidst.
Kampens værste:
AaB
Tremandsforsvaret havde på mange måder en fornuftig aften, hvor AaB spillede voldsomt defensivt ud over, at man var skiftet til tre mand nede bagved.
Men så er det decideret katastrofalt for Superliga-overlevelsen, at der ikke er styr på aftalerne på et Vejle-hjørnespark midt i anden halvleg, når man er ved at have frustreret German Onugkha, og VB er ved at løbe tør for idéer.
Vi har ikke været med på AaB’s dødbolds-møder og kan ikke sige, om Stefan Velkov var Bjarne Pudels eller en af de andres opgave.
Men Pudel havde i hvert fald ikke øje for den høje VB’er, der lå i ryggen på ham, da hjørnesparket blev taget, og så kunne Velkov stort set upresset heade bolden i sikkert i mål.
Det er bogstavelig talt et par sekunder, vi her taler om, hvor AaB’erne ellers tydeligvis forsøgte at passe deres defensive pligter perfekt.
Men mere skal der ikke til, og når vi er i en fodbold-kontekst under nedrykningsstregen med fem runder igen, er det katastrofalt, at VB’s bedste hovedstødsspiller efter German Onugkha så nemt scorer et så vigtigt mål.
Og det er bitter ironi på en aften, hvor AaB ikke begik ret mange defensive fejl efter den tsunami af fejltagelser, der har kendetegnet især 2025.
Kampens detalje:
Det var voldsomt at se, hvor lavt AaB stod i en ny forsvarsformation med tre midtstoppere og to wingbacks, der ofte blev trykket ned på linje med stopperne.
Det gav mening, at AaB ville sætte hængelåsen på efter så mange indkasserede mål, og når ét point trods alt var brugbart og ville plante Vejle på sidstepladsen.
Men nøj, hvor kom AaB dog til at stå langt tilbage især fra minut 15 til 45 og i perioder efter pausen, indtil målet tvang hjemmeholdet frem.
AaB er ikke færdig i Superligaen trods en tung aften.
Men tag ikke fejl: Situationen er meget, meget alvorlig.
Nordjyderne skal sammen med det forbedrede forsvar også finde en måde at skabe chancer i de sidste fire kampe, hvor man får brug for én og muligvis to sejre til. Og der venter tre modstandere i Sønderjyske, Viborg og Silkeborg, der på papiret er stærkere end Vejle og sandsynligvis vil teste AaB-defensiven mere, end VB kunne.
Det er noget af en gyser, de har i vente i AaB, og lige nu er det svært at finde argumenterne for, man skulle være bedre stillet end ellers målfattige Lyngby – eller Vejle – i det drama, vi har på menuen de næste fire uger.
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
FC København scorer millionbeløb
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
