Katastrofe! De fejl sender jer i 1. Division, AaB!

Tipsbladet har dommen klar fra mandagens bundgyser mellem AaB og Vejle Boldklub.



AALBORG (Tipsbladet): Det var to hold med ryggen mod muren, der mandag aften dystede i Aalborg.

Med Lyngbys søndagssejr over Silkeborg var begge hold under stregen.

For Vejle var det tæt på en must-win-kamp, og også for hjemmeholdet var meget på spil.

For i en ny formation under den nye cheftræner Kristoffer Wichmann skulle AaB se, om man kunne standse blødningen og en skrækkelig stime, hvor AaB er det hold med færrest point i 2025.

Hvordan det gik fortæller vi mere om her i Tipsbladets Dom fra kampen.

AaB-Vejle Boldklub 0-1 (0-0)
0-1 Stefan Velkov (64.).

Kampens bedste:
AaB
Travis Hernes var en af de spillere, der blev fotograferet på en ret tidlig og ufarlig men ikke desto mindre dum tur på en beværtning i Aalborg, efter man havde fået bank 0-4 af Viborg hjemme.

Mandag aften var han ligesom holdkammeraterne på en på mange måder uvant opgave i en ny formation med tre midtstoppere og presset fra at være under nedrykningsstregen, da kampen blev fløjtet i gang.

Det var ikke offensive tryllerier, englænderen diskede op med, men han så ud til at befinde sig godt som skjold for forsvaret og boldfordeler på et meget defensivt indstillet AaB.

Det var ikke sådan, at den jamaicansk fødte nordmand med opvækst i England væltede stadion, men i aften fornemmede man, hvorfor Newcastle skrev en ungdomskontrakt med midtbanespilleren som 17-årig.

Vejle Boldklub
Stefan Velkov gav vejlenserne et ekstremt vigtigt mål, da man var i en svær periode og ikke længere skabte ret mange tilløb til chancer, og selv om det lige så meget er et flot sparket hjørnespark og en god formation af holdet, trækker et så vitalt mål meget op.

Og så var den bulgarske forsvarsspiller også god til at stække de tilløb, AaB havde til chancer, ikke mindst da AaB i desperation begyndte at smide folk frem i det sidste kvarter.

Vigtig indsats for et Vejle-hold, der ikke fik vildt meget ud af boldbesiddelsen men knoklede på og holdt fast, da det var sværest. Det er vildt, at VB efter at have været totalt væk i efteråret nu har en særdeles reel overlevelseschance – det er fremragende klaret, uanset om miraklet udebliver her til sidst.

Kampens værste:

AaB
Tremandsforsvaret havde på mange måder en fornuftig aften, hvor AaB spillede voldsomt defensivt ud over, at man var skiftet til tre mand nede bagved.

Men så er det decideret katastrofalt for Superliga-overlevelsen, at der ikke er styr på aftalerne på et Vejle-hjørnespark midt i anden halvleg, når man er ved at have frustreret German Onugkha, og VB er ved at løbe tør for idéer.

Vi har ikke været med på AaB’s dødbolds-møder og kan ikke sige, om Stefan Velkov var Bjarne Pudels eller en af de andres opgave.

Men Pudel havde i hvert fald ikke øje for den høje VB’er, der lå i ryggen på ham, da hjørnesparket blev taget, og så kunne Velkov stort set upresset heade bolden i sikkert i mål.

Det er bogstavelig talt et par sekunder, vi her taler om, hvor AaB’erne ellers tydeligvis forsøgte at passe deres defensive pligter perfekt.

Men mere skal der ikke til, og når vi er i en fodbold-kontekst under nedrykningsstregen med fem runder igen, er det katastrofalt, at VB’s bedste hovedstødsspiller efter German Onugkha så nemt scorer et så vigtigt mål.

Og det er bitter ironi på en aften, hvor AaB ikke begik ret mange defensive fejl efter den tsunami af fejltagelser, der har kendetegnet især 2025.

Kampens detalje:
Det var voldsomt at se, hvor lavt AaB stod i en ny forsvarsformation med tre midtstoppere og to wingbacks, der ofte blev trykket ned på linje med stopperne.

Det gav mening, at AaB ville sætte hængelåsen på efter så mange indkasserede mål, og når ét point trods alt var brugbart og ville plante Vejle på sidstepladsen.

Men nøj, hvor kom AaB dog til at stå langt tilbage især fra minut 15 til 45 og i perioder efter pausen, indtil målet tvang hjemmeholdet frem.

AaB er ikke færdig i Superligaen trods en tung aften.

Men tag ikke fejl: Situationen er meget, meget alvorlig.

Nordjyderne skal sammen med det forbedrede forsvar også finde en måde at skabe chancer i de sidste fire kampe, hvor man får brug for én og muligvis to sejre til. Og der venter tre modstandere i Sønderjyske, Viborg og Silkeborg, der på papiret er stærkere end Vejle og sandsynligvis vil teste AaB-defensiven mere, end VB kunne.

Det er noget af en gyser, de har i vente i AaB, og lige nu er det svært at finde argumenterne for, man skulle være bedre stillet end ellers målfattige Lyngby – eller Vejle – i det drama, vi har på menuen de næste fire uger.







LIVE

LIVE: Svensson fortæller om ‘kæmpe vabler’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

FCK bød på landsholdsmålmand

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Færdig – nåede kun otte kampe

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Ny melding om fremtiden



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Henter FC København-spiller

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Kæk Wass: Han filmede!

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest