KEP: Ingen af de nye spillere har imponeret mig

Som så mange andre klubber har AaB haft travlt i sommerens transfervindue, men flere eksperter tvivler på om klubben, har et stærkt nok hold til at spille med i Superligaen.



AaB har haft en travl sommer på transfermarkedet, hvor man har sagt farvel til mange spillere. De mest bemærkelsesværdige er Rasmus Thelander, Younes Bakiz og Malthe Højholt, der tilsammen havde spillet 377 kampe for AaBs førstehold.

Derfor har den nordjyske klub skulle finde erstatninger på transfermarkedet, for at fylde tomrummet ud, men istedet for velkendte navne, så har klubben hentet spillere som John Iredale, Vincent Müller, Mylian Jiménez med flere.

Der har af den grund været store spørgsmålstegn ved, hvorvidt AaB har et hold, der er konkurrencedygtigt i Superligaen, selvom oprykkerne har fået en udmærket start på sæsonen pointmæssigt.

– Jeg indrammer det som et stort spørgsmålstegn. I forhold til, at de har solgt Bakiz og Malte Højholt, der var kvalitetsspillere, Rasmus Thelander var en stor anciennitet og arkitekt bag noget af det AaB i nyere historie står på, udtaler Viaplays Superliga-ekspert Francis Dickoh i forbindelse med optakten til gårdsdagens kamp mellem AaB og Lyngby BK.

– Jeg er ikke så sikker på, hvad der er kommet ind, i forhold til om de er dygtige nok til Superligaen. Det indtryk de har efterladt fra de første runder gør ikke, at jeg har et indtryk af, at de er kommet styrket ud af vinduet.

Francis Dickos analyse blev efterfølgende uddybet af den tidligere AaB-anfører Kenneth Emil Petersen, der deler sin kollegas bekymring over de transfers som klubben fra Nordens Paris har lavet denne sommer.

– Der er ingen af de her nye spillere der indtil videre har imponret mig. Der skal det selvfølgelig med, at de kommer til en ny liga og kultur, men indtil videre så tror jeg, at alle AaB-fansene ikke håber, at de har set det bedste til dem AaB har hentet ind, for hvis det er det, så kan AaB altså ende med at rykke ned igen i den her sæson.

– Så jeg er lidt bekymret og med et stort spørgsmålstegn i forhold til, hvad det er for et AaB-hold vi kommer til at se i den her sæson.

Bekymringen var i første omgang ikke nødvendig, da AaB endte med at tage alle tre point i kampen mod Lyngby, da den unge Mads Bomholt i overtiden sendte bolden i kassen til kampens slutresultat 2-1.

Se hele klippet i videoen henover artiklen.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

‘Tæt på et rædselskabinet’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Deler godt Brøndby-nyt

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Det er helt galt, Brøndby!

Storklub jagter Jacob Neestrup

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Flere ændringer på vej i FC København  

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager