Før det nye Superliga-år har AGF sagt farvel til blandt andre Richmond Gyamfi og Luka Callø, der er blevet lejet til Hobro og Kolding IF i 1. Division.
Gyamfi er dermed tilbage i Hobro, som han spillede for i foråret 2024 frisk fra et talentakademi i Ghana, mens Callø kommer til et af 1. Divisions defensivt stærkeste mandskaber, hvor der bliver gået til stålet.
AGF-cheftræner Uwe Rösler er positiv omkring århusianernes muligheder i foråret forud for den sidste test mod FC København på den nye hjemmebane i Vejlby lørdag eftermiddag, og den tyske træner er også overbevist om muligheden for, at Luka Callø såvel som Richmond Gyamfi kan komme tilbage og spille store roller i AGF.
Det fortalte Uwe Rösler om på en medieseance i denne uge forud for FCK-kampen, og for Rösler er det vigtigt at understrege, at udlejningerne på ingen måde er et fravalg af de to unge talenter, tværtimod.
– Luka Callø spillede for eksempel 30 minutter mod Philadelphia, hvo rhan var meget stærk. Han kom ind og lavede vores andet mål. Han var meget opmærksom, hvilket er vigtigt for ham, at han hele tiden er på. Det gjorde han rigtig godt. Så fik vi tilbuddet fra Kolding, og jeg tror ærlig talt, at han kommer til at tage et stort skridt, efter han har været med os i halvandet år. Nu kommer han til at tage et stort skridt op og spillede voksenfodbold, siger Uwe Rösler.
– Det er ligesom [Mathias] Sauer, der spillede voksenfodbold [i Norge på leje i sidste sæson]. Luka er den, der er længst fremme. Jeg mener, han er klar til voksenfodbold på et godt og velfungerende hold, der spiller på samme måde som os. Han skal starte der, ikke komme ind af og til. Vi forventer, han starte inde og gør det virkelig godt. Og så er planen at hente ham tilbage til sommer eller senest til januar, siger Uwe Rösler om Callø, der er udlejet indtil januar.
Rösler kan se for sig, at Callø en dag bliver en markant spiller for AGF, og at Gyamfi også får godt af et halvår i Hobro med masser af spilletid.
– Det er planen. Det er det samme med Richie [Richmond Gyamfi]. Han er en stor investering for os, og han kommer forhåbentlig til at gøre det strålende og komme tilbage til os og være tættere på at starte inde. Og det samme gælder med Luka Callø, siger Uwe Rösler, der også ser god grøde i udviklingen hos flere af AGF’s andre unge spillere fra ungdomsafdelingen, blandt andre Frederik Emmery.
AGF-træneren håber desuden, at Youssouph Badji kommer tættere på holdet, som efter Röslers vurdering har haft godt af at spille med Patrick Mortensen i træningskampene i opstarten, mens Rösler langsomt skruer op for spilletiden for midtbaneoprydderen Nicolai Poulsen, der var ude af holdtræningen i omtrent ti uger med en skade.
Og så glæder Uwe Rösler sig til at se mandskabet i nye rammer på stadion i Vejlby mod et FCK anført af Jacob Neestrup, som Rösler har et godt forhold til.
– Der er en grund til, at vi vælger hinanden [til træningskampe], for vi ved, vi alle får noget ude af kampene. Så det er derfor, vi altid undersøger, om vi kan spille. Det bliver så tæt på en Superliga-kamp, som man kan komme. Første halvleg mod Philadelphia var hård for os, men nu får vi det virkelig mod FCK.
– Det er tempo, intensiteten, og det er duellerne. Vi spillede mod Luton i sommer, og selv om de ikke har haft den bedste sæson, var det mænd, der lige var kommet fra Premier League, vi mødte. Det samme bliver det mod FCK. Det er mænd, ikke et ungdomshold, siger Uwe Rösler om træningskampen, som han fortæller, Jacob Neestrup tog initiativ til via et telefonopkald.
AGF og FC København spiller klokken 14.00 lørdag.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Bayern München er i pokalfinalen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT