Før det nye Superliga-år har AGF sagt farvel til blandt andre Richmond Gyamfi og Luka Callø, der er blevet lejet til Hobro og Kolding IF i 1. Division.
Gyamfi er dermed tilbage i Hobro, som han spillede for i foråret 2024 frisk fra et talentakademi i Ghana, mens Callø kommer til et af 1. Divisions defensivt stærkeste mandskaber, hvor der bliver gået til stålet.
AGF-cheftræner Uwe Rösler er positiv omkring århusianernes muligheder i foråret forud for den sidste test mod FC København på den nye hjemmebane i Vejlby lørdag eftermiddag, og den tyske træner er også overbevist om muligheden for, at Luka Callø såvel som Richmond Gyamfi kan komme tilbage og spille store roller i AGF.
Det fortalte Uwe Rösler om på en medieseance i denne uge forud for FCK-kampen, og for Rösler er det vigtigt at understrege, at udlejningerne på ingen måde er et fravalg af de to unge talenter, tværtimod.
– Luka Callø spillede for eksempel 30 minutter mod Philadelphia, hvo rhan var meget stærk. Han kom ind og lavede vores andet mål. Han var meget opmærksom, hvilket er vigtigt for ham, at han hele tiden er på. Det gjorde han rigtig godt. Så fik vi tilbuddet fra Kolding, og jeg tror ærlig talt, at han kommer til at tage et stort skridt, efter han har været med os i halvandet år. Nu kommer han til at tage et stort skridt op og spillede voksenfodbold, siger Uwe Rösler.
– Det er ligesom [Mathias] Sauer, der spillede voksenfodbold [i Norge på leje i sidste sæson]. Luka er den, der er længst fremme. Jeg mener, han er klar til voksenfodbold på et godt og velfungerende hold, der spiller på samme måde som os. Han skal starte der, ikke komme ind af og til. Vi forventer, han starte inde og gør det virkelig godt. Og så er planen at hente ham tilbage til sommer eller senest til januar, siger Uwe Rösler om Callø, der er udlejet indtil januar.
Rösler kan se for sig, at Callø en dag bliver en markant spiller for AGF, og at Gyamfi også får godt af et halvår i Hobro med masser af spilletid.
– Det er planen. Det er det samme med Richie [Richmond Gyamfi]. Han er en stor investering for os, og han kommer forhåbentlig til at gøre det strålende og komme tilbage til os og være tættere på at starte inde. Og det samme gælder med Luka Callø, siger Uwe Rösler, der også ser god grøde i udviklingen hos flere af AGF’s andre unge spillere fra ungdomsafdelingen, blandt andre Frederik Emmery.
AGF-træneren håber desuden, at Youssouph Badji kommer tættere på holdet, som efter Röslers vurdering har haft godt af at spille med Patrick Mortensen i træningskampene i opstarten, mens Rösler langsomt skruer op for spilletiden for midtbaneoprydderen Nicolai Poulsen, der var ude af holdtræningen i omtrent ti uger med en skade.
Og så glæder Uwe Rösler sig til at se mandskabet i nye rammer på stadion i Vejlby mod et FCK anført af Jacob Neestrup, som Rösler har et godt forhold til.
– Der er en grund til, at vi vælger hinanden [til træningskampe], for vi ved, vi alle får noget ude af kampene. Så det er derfor, vi altid undersøger, om vi kan spille. Det bliver så tæt på en Superliga-kamp, som man kan komme. Første halvleg mod Philadelphia var hård for os, men nu får vi det virkelig mod FCK.
– Det er tempo, intensiteten, og det er duellerne. Vi spillede mod Luton i sommer, og selv om de ikke har haft den bedste sæson, var det mænd, der lige var kommet fra Premier League, vi mødte. Det samme bliver det mod FCK. Det er mænd, ikke et ungdomshold, siger Uwe Rösler om træningskampen, som han fortæller, Jacob Neestrup tog initiativ til via et telefonopkald.
AGF og FC København spiller klokken 14.00 lørdag.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Alt skal evalueres – også Kasper Hjulmand
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
I svime: Som en ny spiller
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Froholdt på tavlen i storkamp
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Vil have ham væk fra FC København
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Alpha retter hård kritik
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER