Klar plan for AGF-stortalenter: Mere voksenfodbold

Uwe Rösler har fuld tiltro til, at Luka Callø og Richmond Gyamfi kan komme tilbage fra deres lejemål i 1. Division og blive vigtige spillere i AGF.



Før det nye Superliga-år har AGF sagt farvel til blandt andre Richmond Gyamfi og Luka Callø, der er blevet lejet til Hobro og Kolding IF i 1. Division.

Gyamfi er dermed tilbage i Hobro, som han spillede for i foråret 2024 frisk fra et talentakademi i Ghana, mens Callø kommer til et af 1. Divisions defensivt stærkeste mandskaber, hvor der bliver gået til stålet.

AGF-cheftræner Uwe Rösler er positiv omkring århusianernes muligheder i foråret forud for den sidste test mod FC København på den nye hjemmebane i Vejlby lørdag eftermiddag, og den tyske træner er også overbevist om muligheden for, at Luka Callø såvel som Richmond Gyamfi kan komme tilbage og spille store roller i AGF.

Det fortalte Uwe Rösler om på en medieseance i denne uge forud for FCK-kampen, og for Rösler er det vigtigt at understrege, at udlejningerne på ingen måde er et fravalg af de to unge talenter, tværtimod.

– Luka Callø spillede for eksempel 30 minutter mod Philadelphia, hvo rhan var meget stærk. Han kom ind og lavede vores andet mål. Han var meget opmærksom, hvilket er vigtigt for ham, at han hele tiden er på. Det gjorde han rigtig godt. Så fik vi tilbuddet fra Kolding, og jeg tror ærlig talt, at han kommer til at tage et stort skridt, efter han har været med os i halvandet år. Nu kommer han til at tage et stort skridt op og spillede voksenfodbold, siger Uwe Rösler.

– Det er ligesom [Mathias] Sauer, der spillede voksenfodbold [i Norge på leje i sidste sæson]. Luka er den, der er længst fremme. Jeg mener, han er klar til voksenfodbold på et godt og velfungerende hold, der spiller på samme måde som os. Han skal starte der, ikke komme ind af og til. Vi forventer, han starte inde og gør det virkelig godt. Og så er planen at hente ham tilbage til sommer eller senest til januar, siger Uwe Rösler om Callø, der er udlejet indtil januar.

Rösler kan se for sig, at Callø en dag bliver en markant spiller for AGF, og at Gyamfi også får godt af et halvår i Hobro med masser af spilletid.

– Det er planen. Det er det samme med Richie [Richmond Gyamfi]. Han er en stor investering for os, og han kommer forhåbentlig til at gøre det strålende og komme tilbage til os og være tættere på at starte inde. Og det samme gælder med Luka Callø, siger Uwe Rösler, der også ser god grøde i udviklingen hos flere af AGF’s andre unge spillere fra ungdomsafdelingen, blandt andre Frederik Emmery.

AGF-træneren håber desuden, at Youssouph Badji kommer tættere på holdet, som efter Röslers vurdering har haft godt af at spille med Patrick Mortensen i træningskampene i opstarten, mens Rösler langsomt skruer op for spilletiden for midtbaneoprydderen Nicolai Poulsen, der var ude af holdtræningen i omtrent ti uger med en skade.

Og så glæder Uwe Rösler sig til at se mandskabet i nye rammer på stadion i Vejlby mod et FCK anført af Jacob Neestrup, som Rösler har et godt forhold til.

– Der er en grund til, at vi vælger hinanden [til træningskampe], for vi ved, vi alle får noget ude af kampene. Så det er derfor, vi altid undersøger, om vi kan spille. Det bliver så tæt på en Superliga-kamp, som man kan komme. Første halvleg mod Philadelphia var hård for os, men nu får vi det virkelig mod FCK.

– Det er tempo, intensiteten, og det er duellerne. Vi spillede mod Luton i sommer, og selv om de ikke har haft den bedste sæson, var det mænd, der lige var kommet fra Premier League, vi mødte. Det samme bliver det mod FCK. Det er mænd, ikke et ungdomshold, siger Uwe Rösler om træningskampen, som han fortæller, Jacob Neestrup tog initiativ til via et telefonopkald.

AGF og FC København spiller klokken 14.00 lørdag.





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

AGF tager pis på FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Brian Riemer giver klar besked

Mileta Rajovic i stor optur



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Vil have ham væk fra FC København

23 røde kort i vanvidskamp

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Real Madrid – Manchester City

Han er Eriksen og co’s nye træner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Froholdt på tavlen i storkamp

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Alpha retter hård kritik

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

I chok: Har aldrig set lignende

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

– Han har måske været lagt lidt på is

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!