Klar plan for AGF-stortalenter: Mere voksenfodbold

Uwe Rösler har fuld tiltro til, at Luka Callø og Richmond Gyamfi kan komme tilbage fra deres lejemål i 1. Division og blive vigtige spillere i AGF.



Før det nye Superliga-år har AGF sagt farvel til blandt andre Richmond Gyamfi og Luka Callø, der er blevet lejet til Hobro og Kolding IF i 1. Division.

Gyamfi er dermed tilbage i Hobro, som han spillede for i foråret 2024 frisk fra et talentakademi i Ghana, mens Callø kommer til et af 1. Divisions defensivt stærkeste mandskaber, hvor der bliver gået til stålet.

AGF-cheftræner Uwe Rösler er positiv omkring århusianernes muligheder i foråret forud for den sidste test mod FC København på den nye hjemmebane i Vejlby lørdag eftermiddag, og den tyske træner er også overbevist om muligheden for, at Luka Callø såvel som Richmond Gyamfi kan komme tilbage og spille store roller i AGF.

Det fortalte Uwe Rösler om på en medieseance i denne uge forud for FCK-kampen, og for Rösler er det vigtigt at understrege, at udlejningerne på ingen måde er et fravalg af de to unge talenter, tværtimod.

– Luka Callø spillede for eksempel 30 minutter mod Philadelphia, hvo rhan var meget stærk. Han kom ind og lavede vores andet mål. Han var meget opmærksom, hvilket er vigtigt for ham, at han hele tiden er på. Det gjorde han rigtig godt. Så fik vi tilbuddet fra Kolding, og jeg tror ærlig talt, at han kommer til at tage et stort skridt, efter han har været med os i halvandet år. Nu kommer han til at tage et stort skridt op og spillede voksenfodbold, siger Uwe Rösler.

– Det er ligesom [Mathias] Sauer, der spillede voksenfodbold [i Norge på leje i sidste sæson]. Luka er den, der er længst fremme. Jeg mener, han er klar til voksenfodbold på et godt og velfungerende hold, der spiller på samme måde som os. Han skal starte der, ikke komme ind af og til. Vi forventer, han starte inde og gør det virkelig godt. Og så er planen at hente ham tilbage til sommer eller senest til januar, siger Uwe Rösler om Callø, der er udlejet indtil januar.

Rösler kan se for sig, at Callø en dag bliver en markant spiller for AGF, og at Gyamfi også får godt af et halvår i Hobro med masser af spilletid.

– Det er planen. Det er det samme med Richie [Richmond Gyamfi]. Han er en stor investering for os, og han kommer forhåbentlig til at gøre det strålende og komme tilbage til os og være tættere på at starte inde. Og det samme gælder med Luka Callø, siger Uwe Rösler, der også ser god grøde i udviklingen hos flere af AGF’s andre unge spillere fra ungdomsafdelingen, blandt andre Frederik Emmery.

AGF-træneren håber desuden, at Youssouph Badji kommer tættere på holdet, som efter Röslers vurdering har haft godt af at spille med Patrick Mortensen i træningskampene i opstarten, mens Rösler langsomt skruer op for spilletiden for midtbaneoprydderen Nicolai Poulsen, der var ude af holdtræningen i omtrent ti uger med en skade.

Og så glæder Uwe Rösler sig til at se mandskabet i nye rammer på stadion i Vejlby mod et FCK anført af Jacob Neestrup, som Rösler har et godt forhold til.

– Der er en grund til, at vi vælger hinanden [til træningskampe], for vi ved, vi alle får noget ude af kampene. Så det er derfor, vi altid undersøger, om vi kan spille. Det bliver så tæt på en Superliga-kamp, som man kan komme. Første halvleg mod Philadelphia var hård for os, men nu får vi det virkelig mod FCK.

– Det er tempo, intensiteten, og det er duellerne. Vi spillede mod Luton i sommer, og selv om de ikke har haft den bedste sæson, var det mænd, der lige var kommet fra Premier League, vi mødte. Det samme bliver det mod FCK. Det er mænd, ikke et ungdomshold, siger Uwe Rösler om træningskampen, som han fortæller, Jacob Neestrup tog initiativ til via et telefonopkald.

AGF og FC København spiller klokken 14.00 lørdag.





LIVE

LIVE: Real Madrid-træner raser

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Harry Maguire ryger i skammekrogen

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Nu reagerer Morten Krogh

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Langer ud efter Peter Sørensen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Blæst fuldstændig omkuld

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

22 millioner kroner!

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

Legende stopper som cheftræner for Messi