– Klubber har ladet sig inspirere af unikke FC Nordsjælland

FC Nordsjælland har en stor aktie i, at flere unge spillere i Superligaen får spilletid, mener assistenttræner i AGF.



Flere og flere unge spillere får chancen i Superligaen, og det skyldes dels FC Nordsjællands succes. Det siger Morten Karlsen, assistenttræner i AGF, til Århus Stiftstidende.

Morten Karlsen har selv en fortid i FC Nordsjælland som ungdomstræner, og den nordsjællandske klub har i årevis haft det yngste hold i Superligaen. De har samtidig solgt unge spillere for store millionbeløb stort set hver sommer.

De har inspireret flere flere klubber til at satse på yngre spillere, mener Morten Karlsen, og blandt andet i AGF, hvor han nu er assistenttræner, er gennemsnitsalderen i startopstillingen faldet.

– FC Nordsjælland har været med til at skubbe til folks opfattelse af det her. De har i mange år fået at vide, at de ikke kunne klare sig med så mange unge, og nu går det galt, nej, nu går det galt. Men der bliver bare skudt spillere af sted for det ene store millionbeløb efter det andet, og med det samme popper der så nye navne op.

– Så de andre klubber har kigget på FCN og ladet sig inspirere, uden at kopiere, for det er ikke muligt at kopiere det, de gør. Det er hele forretningsmodellen. Det er helt unikt, siger Morten Karlsen til Århus Stiftstidende.

AGF har ifølge Århus Stiftstidende haft den tredjeyngste gennemsnitsalder i startopstilling i Superligaen i år på 25 år og syv dage.

Søndag aften skal AGF på besøg hos FC Nordsjælland, der har den yngste gennemsnitsalder i startopstillingen i denne sæson. Den kamp spilles klokken 18.00.





Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Jonas Wind til danskerklub?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Danske klubber scorer millioner på VM

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Ståle revser Skotland

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Monsterbud på vej

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026