– Klubber har ladet sig inspirere af unikke FC Nordsjælland

FC Nordsjælland har en stor aktie i, at flere unge spillere i Superligaen får spilletid, mener assistenttræner i AGF.



Flere og flere unge spillere får chancen i Superligaen, og det skyldes dels FC Nordsjællands succes. Det siger Morten Karlsen, assistenttræner i AGF, til Århus Stiftstidende.

Morten Karlsen har selv en fortid i FC Nordsjælland som ungdomstræner, og den nordsjællandske klub har i årevis haft det yngste hold i Superligaen. De har samtidig solgt unge spillere for store millionbeløb stort set hver sommer.

De har inspireret flere flere klubber til at satse på yngre spillere, mener Morten Karlsen, og blandt andet i AGF, hvor han nu er assistenttræner, er gennemsnitsalderen i startopstillingen faldet.

– FC Nordsjælland har været med til at skubbe til folks opfattelse af det her. De har i mange år fået at vide, at de ikke kunne klare sig med så mange unge, og nu går det galt, nej, nu går det galt. Men der bliver bare skudt spillere af sted for det ene store millionbeløb efter det andet, og med det samme popper der så nye navne op.

– Så de andre klubber har kigget på FCN og ladet sig inspirere, uden at kopiere, for det er ikke muligt at kopiere det, de gør. Det er hele forretningsmodellen. Det er helt unikt, siger Morten Karlsen til Århus Stiftstidende.

AGF har ifølge Århus Stiftstidende haft den tredjeyngste gennemsnitsalder i startopstilling i Superligaen i år på 25 år og syv dage.

Søndag aften skal AGF på besøg hos FC Nordsjælland, der har den yngste gennemsnitsalder i startopstillingen i denne sæson. Den kamp spilles klokken 18.00.





Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

AGF – Sønderjyske

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind