Flere og flere unge spillere får chancen i Superligaen, og det skyldes dels FC Nordsjællands succes. Det siger Morten Karlsen, assistenttræner i AGF, til Århus Stiftstidende.
Morten Karlsen har selv en fortid i FC Nordsjælland som ungdomstræner, og den nordsjællandske klub har i årevis haft det yngste hold i Superligaen. De har samtidig solgt unge spillere for store millionbeløb stort set hver sommer.
De har inspireret flere flere klubber til at satse på yngre spillere, mener Morten Karlsen, og blandt andet i AGF, hvor han nu er assistenttræner, er gennemsnitsalderen i startopstillingen faldet.
– FC Nordsjælland har været med til at skubbe til folks opfattelse af det her. De har i mange år fået at vide, at de ikke kunne klare sig med så mange unge, og nu går det galt, nej, nu går det galt. Men der bliver bare skudt spillere af sted for det ene store millionbeløb efter det andet, og med det samme popper der så nye navne op.
– Så de andre klubber har kigget på FCN og ladet sig inspirere, uden at kopiere, for det er ikke muligt at kopiere det, de gør. Det er hele forretningsmodellen. Det er helt unikt, siger Morten Karlsen til Århus Stiftstidende.
AGF har ifølge Århus Stiftstidende haft den tredjeyngste gennemsnitsalder i startopstilling i Superligaen i år på 25 år og syv dage.
Søndag aften skal AGF på besøg hos FC Nordsjælland, der har den yngste gennemsnitsalder i startopstillingen i denne sæson. Den kamp spilles klokken 18.00.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Klubboss raser efter skandalescener
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Hjulmand og co. taber stort skridt
Iran kommer med krav før VM
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
City holder liv i mesterskabsdrømmen
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT
