– Klubber har ladet sig inspirere af unikke FC Nordsjælland

FC Nordsjælland har en stor aktie i, at flere unge spillere i Superligaen får spilletid, mener assistenttræner i AGF.



Flere og flere unge spillere får chancen i Superligaen, og det skyldes dels FC Nordsjællands succes. Det siger Morten Karlsen, assistenttræner i AGF, til Århus Stiftstidende.

Morten Karlsen har selv en fortid i FC Nordsjælland som ungdomstræner, og den nordsjællandske klub har i årevis haft det yngste hold i Superligaen. De har samtidig solgt unge spillere for store millionbeløb stort set hver sommer.

De har inspireret flere flere klubber til at satse på yngre spillere, mener Morten Karlsen, og blandt andet i AGF, hvor han nu er assistenttræner, er gennemsnitsalderen i startopstillingen faldet.

– FC Nordsjælland har været med til at skubbe til folks opfattelse af det her. De har i mange år fået at vide, at de ikke kunne klare sig med så mange unge, og nu går det galt, nej, nu går det galt. Men der bliver bare skudt spillere af sted for det ene store millionbeløb efter det andet, og med det samme popper der så nye navne op.

– Så de andre klubber har kigget på FCN og ladet sig inspirere, uden at kopiere, for det er ikke muligt at kopiere det, de gør. Det er hele forretningsmodellen. Det er helt unikt, siger Morten Karlsen til Århus Stiftstidende.

AGF har ifølge Århus Stiftstidende haft den tredjeyngste gennemsnitsalder i startopstilling i Superligaen i år på 25 år og syv dage.

Søndag aften skal AGF på besøg hos FC Nordsjælland, der har den yngste gennemsnitsalder i startopstillingen i denne sæson. Den kamp spilles klokken 18.00.






TransferLIVE: Chido Obi i dialog med BL-klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle Solbakken i stort forsvar



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger