Flere og flere unge spillere får chancen i Superligaen, og det skyldes dels FC Nordsjællands succes. Det siger Morten Karlsen, assistenttræner i AGF, til Århus Stiftstidende.
Morten Karlsen har selv en fortid i FC Nordsjælland som ungdomstræner, og den nordsjællandske klub har i årevis haft det yngste hold i Superligaen. De har samtidig solgt unge spillere for store millionbeløb stort set hver sommer.
De har inspireret flere flere klubber til at satse på yngre spillere, mener Morten Karlsen, og blandt andet i AGF, hvor han nu er assistenttræner, er gennemsnitsalderen i startopstillingen faldet.
– FC Nordsjælland har været med til at skubbe til folks opfattelse af det her. De har i mange år fået at vide, at de ikke kunne klare sig med så mange unge, og nu går det galt, nej, nu går det galt. Men der bliver bare skudt spillere af sted for det ene store millionbeløb efter det andet, og med det samme popper der så nye navne op.
– Så de andre klubber har kigget på FCN og ladet sig inspirere, uden at kopiere, for det er ikke muligt at kopiere det, de gør. Det er hele forretningsmodellen. Det er helt unikt, siger Morten Karlsen til Århus Stiftstidende.
AGF har ifølge Århus Stiftstidende haft den tredjeyngste gennemsnitsalder i startopstilling i Superligaen i år på 25 år og syv dage.
Søndag aften skal AGF på besøg hos FC Nordsjælland, der har den yngste gennemsnitsalder i startopstillingen i denne sæson. Den kamp spilles klokken 18.00.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW
