VEJLE (Tipsbladet): Han har stået en flot sæson i Vejle trods klubbens akutte nedrykningsfare, og uden Nathan Trott havde VB sandsynligvis været i endnu større problemer før en livsvigtig fredagskamp i Lyngby, hvor klubben med en sejr rykker forbi værterne og sender dem under stregen.
Trotts spil har også vakt opmærksomhed i andre klubber end Vejle, og FC København er ifølge Tipsbladets oplysninger ikke det eneste hold, der har taget grundige noter på målmanden, der har været lejet fra West Ham til Vejle i snart to hele sæsoner.
VB-tilhængere skal næppe være ræd for, at målmanden mister fokus i de afsluttende og særdeles afgørende kampe, hvor den unge englænder ved, at hans spil også er under lup, nu hvor opmærksomheden og presset er større end på noget andet tidspunkt i Vejle-tiden og karrieren i det hele taget.
Men på de større linjer er fremtiden selvfølgelig noget, der fylder for Trott, især når den er så uvis og blandt andet afhænger af, om West Ham i de kommende dage og uger vælger at forlænge målmandens kontrakt, noget West Ham kontraktligt kan gøre uden at spørge deres målmand om lov.
– Jeg ved faktisk ikke, om de har forlænget min aftale eller ej, det har de ikke fortalt. Vi får se. Jeg ved forhåbentlig mere i løbet af et par uger. Når jeg ved det, bliver det en del lettere at gå mere specifikt ind i, hvad der skal ske. Indtil da er det lidt ude af mine hænder, siger Nathan Trott til Tipsbladet.
Der er hverken hele eller halve aftaler om, hvad der skal ske – Trott er først og fremmest interesseret i at blive en bedre spiller, som han mener, han er blevet i løbet af to år i Danmark.

Jeg er meget åben og tænker ikke kun én vej. Det vigtigste er, at jeg fortsætter med at udvikle mig positivt som målmand. Altså, hvis muligheden en dag kommer for at stå i Premier League, ville jeg selvfølgelig ikke kunne sige nej. Men der er ikke noget, der haster.
– Det handler om, at det er den rette mulighed og træner for mig, og en plan for, at en ophold vil gøre mig til en bedre målmand. Og så vil det være fedt at stå i Premier League en dag, ligesom nærmest alle andre gerne vil. Jeg skal blive bedre, og så ender jeg der, hvor det er meningen, jeg skal ende, siger Nathan Trott.
Er det en mulighed for dig at blive i Superligaen, eventuelt i en anden klub?
– Jeg vil aldrig udelukke en mulighed. Jeg er ikke i en position, hvor jeg vil og kan udelukke bestemte ligaer og klubber. Jeg ved, der vil være muligheder til sommer, og så kræver det også, at der er enighed mellem West Ham og en anden klub.
– Min agent har talt meget med West Ham om, hvorvidt jeg skal blive eller videre, og det er stadig uklart. Forhåbentlig bliver det lettere at træffe en beslutning om fremtiden i de kommende uger, men jeg ved stadig ikke, hvad fremtiden bringer. Jeg er dog sikker på, at det uanset hvad bliver positivt, siger Nathan Trott.
Lært meget i Vejle
Nathan Trott begyndte i West Ham som 17-årig og var før lejeaftalen med Vejle i 2022 (og forlængelsen i 2023) lejet til Wimbledon og franske Nancy.
Han er glad for det, førsteholdsfodbold ikke mindst i VB har givet ham.
– Det har givet mig en masse tro på mig selv som målmand. Træneren sagde tidligt på sæsonen, at jeg skulle spille på højt niveau, hvis vi skulle blive oppe i Superligaen, og jeg har lagt pres på mig selv for at præstere og være der for holdet. Jeg synes, jeg har bevaret stabiliteten fra sidste sæson og er blevet bedre.
– Jeg har et stærkere fundament, end da jeg var i Wimbledon og Nancy. Det er både mine svagheder, jeg har forbedret, og mine styrker, jeg har videreudviklet. Jeg mener selv, jeg er blevet bedre til at præstere i kampene, hvad end det er spillet med fødderne, redninger og at komme ud i feltet og pille indlæg ned. Mit niveau er bare blevet højere i de seneste par år, og jeg prøver at gribe hver en mulighed, jeg har fået, siger Nathan Trott.
Vejle er involveret i en drabelig overlevelseskamp og møder fredag aften Lyngby. Læs Nathan Trotts forklaring på, hvorfor Vejle kan klare frisag i Superligaen, her.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Ståle Solbakken overvejede at sige op
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’