Efter Chelseas sejr over Real Madrid onsdag aften, stod det klart, at dette års finale i Champions League bliver et rent engelsk opgør.
Manchester City kvalificerede sig tirsdag aften, og derfor skal de møde Chelsea 29. maj i Istanbul.
Men nu opfordres UEFA fra flere sider i Storbritannien til at rykke finalen til Wembley. Det sker, fordi coronasituationen i Tyrkiet er markant værre end i England, og da det i forvejen er to engelske mandskaber, der mødes, så undgår man også, at engelske fans skal rejse til Tyrkiet, lyder det fra sundhedsmyndighederne.
Hver klub får tildelt 4000 fanbilletter, men de fans, der rejser afsted, kan se frem til ti dages selvisolering, som det ser ud nu. Generelt vækker det ikke glæde i det britiske parlament, at englændere rejser ud af landet.
– Det ville være en hån mod den britiske vej ud af lockdownen, hvis tusinder af fans skulle rejse til Tyrkiet i den nuværende situation, lyder det fra medlem af Kulturministeriet Clive Efford til the Telegraph.
Alle medlemmerne stemte i øvrigt for et forslag om at tilbyde Wembley til UEFA.
Formanden for Manchester City Supporters Group, Kevin Parker, har et alternativt forslag til, hvordan man gør det nemmere for de engelske fans at følge deres hold i Tyrkiet. Han foreslår, at man helt undtager dem isolationskravene ved at tilføje finalen til det britiske forsøg med at få fans tilbage på stadion.
Helt konkret foreslår han, at tilskuerne bliver testet før og efter kampen, og at de i øvrigt rejser via specielt chartrede fly, så de er i deres egen bobbel, ligesom spillerne er det. Det er dog usikkert om denne idé kan gennemføres rent praktisk.
De tyrkiske arrangører har oplyst, at de forventer 25.000 tilskuere på Atatürk Olympic Stadium, der oprindeligt har plads til 76.000.
UEFA har i første omgang valgt at kommentere på den britiske kritik ved at fastslå, at finalen fortsat spilles i Tyrkiet, men i Storbritannien håber man at kunne ændre den holdning ved at lægge yderligere pres på det europæiske fodboldforbund.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Lyngby må nøjes med uafgjort
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
