Kræver Champions League-finalen rykket

Britiske politikere og sundhedsmyndigheder opfordrer UEFA til at rykke Champions League-finalen fra Istanbul til Wembley.



Efter Chelseas sejr over Real Madrid onsdag aften, stod det klart, at dette års finale i Champions League bliver et rent engelsk opgør.

Manchester City kvalificerede sig tirsdag aften, og derfor skal de møde Chelsea 29. maj i Istanbul.

Men nu opfordres UEFA fra flere sider i Storbritannien til at rykke finalen til Wembley. Det sker, fordi coronasituationen i Tyrkiet er markant værre end i England, og da det i forvejen er to engelske mandskaber, der mødes, så undgår man også, at engelske fans skal rejse til Tyrkiet, lyder det fra sundhedsmyndighederne.

Hver klub får tildelt 4000 fanbilletter, men de fans, der rejser afsted, kan se frem til ti dages selvisolering, som det ser ud nu. Generelt vækker det ikke glæde i det britiske parlament, at englændere rejser ud af landet.

– Det ville være en hån mod den britiske vej ud af lockdownen, hvis tusinder af fans skulle rejse til Tyrkiet i den nuværende situation, lyder det fra medlem af Kulturministeriet Clive Efford til the Telegraph.

Alle medlemmerne stemte i øvrigt for et forslag om at tilbyde Wembley til UEFA.

Formanden for Manchester City Supporters Group, Kevin Parker, har et alternativt forslag til, hvordan man gør det nemmere for de engelske fans at følge deres hold i Tyrkiet. Han foreslår, at man helt undtager dem isolationskravene ved at tilføje finalen til det britiske forsøg med at få fans tilbage på stadion.

Helt konkret foreslår han, at tilskuerne bliver testet før og efter kampen, og at de i øvrigt rejser via specielt chartrede fly, så de er i deres egen bobbel, ligesom spillerne er det. Det er dog usikkert om denne idé kan gennemføres rent praktisk.

De tyrkiske arrangører har oplyst, at de forventer 25.000 tilskuere på Atatürk Olympic Stadium, der oprindeligt har plads til 76.000.

UEFA har i første omgang valgt at kommentere på den britiske kritik ved at fastslå, at finalen fortsat spilles i Tyrkiet, men i Storbritannien håber man at kunne ændre den holdning ved at lægge yderligere pres på det europæiske fodboldforbund. 





Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Rigmand vild med FC København-aftale

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Han erstatter Bo Henriksen

Patrick Da Silva idømt fængsel

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chelsea og Liverpool flopper fælt

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Nu er han gratis – på vej til OB?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Frank reddet i døende sekunder

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’