Kræver Champions League-finalen rykket

Britiske politikere og sundhedsmyndigheder opfordrer UEFA til at rykke Champions League-finalen fra Istanbul til Wembley.



Efter Chelseas sejr over Real Madrid onsdag aften, stod det klart, at dette års finale i Champions League bliver et rent engelsk opgør.

Manchester City kvalificerede sig tirsdag aften, og derfor skal de møde Chelsea 29. maj i Istanbul.

Men nu opfordres UEFA fra flere sider i Storbritannien til at rykke finalen til Wembley. Det sker, fordi coronasituationen i Tyrkiet er markant værre end i England, og da det i forvejen er to engelske mandskaber, der mødes, så undgår man også, at engelske fans skal rejse til Tyrkiet, lyder det fra sundhedsmyndighederne.

Hver klub får tildelt 4000 fanbilletter, men de fans, der rejser afsted, kan se frem til ti dages selvisolering, som det ser ud nu. Generelt vækker det ikke glæde i det britiske parlament, at englændere rejser ud af landet.

– Det ville være en hån mod den britiske vej ud af lockdownen, hvis tusinder af fans skulle rejse til Tyrkiet i den nuværende situation, lyder det fra medlem af Kulturministeriet Clive Efford til the Telegraph.

Alle medlemmerne stemte i øvrigt for et forslag om at tilbyde Wembley til UEFA.

Formanden for Manchester City Supporters Group, Kevin Parker, har et alternativt forslag til, hvordan man gør det nemmere for de engelske fans at følge deres hold i Tyrkiet. Han foreslår, at man helt undtager dem isolationskravene ved at tilføje finalen til det britiske forsøg med at få fans tilbage på stadion.

Helt konkret foreslår han, at tilskuerne bliver testet før og efter kampen, og at de i øvrigt rejser via specielt chartrede fly, så de er i deres egen bobbel, ligesom spillerne er det. Det er dog usikkert om denne idé kan gennemføres rent praktisk.

De tyrkiske arrangører har oplyst, at de forventer 25.000 tilskuere på Atatürk Olympic Stadium, der oprindeligt har plads til 76.000.

UEFA har i første omgang valgt at kommentere på den britiske kritik ved at fastslå, at finalen fortsat spilles i Tyrkiet, men i Storbritannien håber man at kunne ændre den holdning ved at lægge yderligere pres på det europæiske fodboldforbund. 





LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Revser FC København: ‘Arrogant’

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Ny FC København-stjerne imponerer

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



LIVE

Superliga-LIVE: Træner stadig med i Brøndby

DBU bekræfter vildt FIFA-brev

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Dansker i rekordtransfer

Her er FC Københavns pris på William Clem



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Surt show – dumpet!

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Endnu et forbund i kødet på FIFA



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Superliga-retur?

Jagter dansk landsholdsspiller

Har budt en milliard

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Peter Graulund med hård Superliga-dom