Efter Chelseas sejr over Real Madrid onsdag aften, stod det klart, at dette års finale i Champions League bliver et rent engelsk opgør.
Manchester City kvalificerede sig tirsdag aften, og derfor skal de møde Chelsea 29. maj i Istanbul.
Men nu opfordres UEFA fra flere sider i Storbritannien til at rykke finalen til Wembley. Det sker, fordi coronasituationen i Tyrkiet er markant værre end i England, og da det i forvejen er to engelske mandskaber, der mødes, så undgår man også, at engelske fans skal rejse til Tyrkiet, lyder det fra sundhedsmyndighederne.
Hver klub får tildelt 4000 fanbilletter, men de fans, der rejser afsted, kan se frem til ti dages selvisolering, som det ser ud nu. Generelt vækker det ikke glæde i det britiske parlament, at englændere rejser ud af landet.
– Det ville være en hån mod den britiske vej ud af lockdownen, hvis tusinder af fans skulle rejse til Tyrkiet i den nuværende situation, lyder det fra medlem af Kulturministeriet Clive Efford til the Telegraph.
Alle medlemmerne stemte i øvrigt for et forslag om at tilbyde Wembley til UEFA.
Formanden for Manchester City Supporters Group, Kevin Parker, har et alternativt forslag til, hvordan man gør det nemmere for de engelske fans at følge deres hold i Tyrkiet. Han foreslår, at man helt undtager dem isolationskravene ved at tilføje finalen til det britiske forsøg med at få fans tilbage på stadion.
Helt konkret foreslår han, at tilskuerne bliver testet før og efter kampen, og at de i øvrigt rejser via specielt chartrede fly, så de er i deres egen bobbel, ligesom spillerne er det. Det er dog usikkert om denne idé kan gennemføres rent praktisk.
De tyrkiske arrangører har oplyst, at de forventer 25.000 tilskuere på Atatürk Olympic Stadium, der oprindeligt har plads til 76.000.
UEFA har i første omgang valgt at kommentere på den britiske kritik ved at fastslå, at finalen fortsat spilles i Tyrkiet, men i Storbritannien håber man at kunne ændre den holdning ved at lægge yderligere pres på det europæiske fodboldforbund.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
