Kurts AGF-gevinst: 30 mio. kr.

Ifølge lokal avis scorer Kurt Andersen 67,5 mio. kr. på salget af sine AGF-aktier



Den der ler sidst, ler bedst. Igennem årene er der mange, der har trukket på smilebåndet af rigmanden Kurt Andersens offervilje, når det gjaldt AGF. Men selv om han har puttet mange penge i klubben siden han dukkede op i oktober 2001, tager han en pæn gevinst med sig hjem til Marbella efter gårsdagens aktiesalg.

Således har Århus Stiftstidende regnet på Kurt Andersens investering. Facit lyder på et samlet overskud af AGF-investeringen på små 30 millioner kroner.

– Det holder jeg for mig selv. Jeg har fået penge ud af min investering, men jeg tror ikke, at der er nogen af de nye købere, der vil klage over købskursen. Den er helt rimelig, er den eneste kommentar til det spørgsmål, Kurt Andersen giver Århus Stiftstidende.

Kurt Andersen har ifølge Århus Stiftstidendes oplysninger solgt sine 37 procent til en fordelagtig kurs på omkring 5,0, selvom aktien i øjeblikket noteres i kurs 17,2 på Københavns Fondsbørs. Det giver en gevinst på 67,5 millioner kroner. Igennem årene har Kurt Andersen investeret omkring 54 millioner kroner i AGF, men har også via sine playersponsorater fået 14 millioner kroner tilbage. Det giver et overskud på små 30 millioner kroner til Kurt Andersen.

– Fordi det er det bedste for AGF, Århus Elite og byen Århus. Tidspunktet er det helt rigtige, fordi de mennesker, der nu har købt mine aktier vil det bedste for hele projektet og ønsker at føre Århus Elite mod de endnu større udfordringer og mål, der helt sikkert venter i fremtiden, begrunder Kurt Andersen sit salg overfor Århus Stiftstidende.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Pressede på for FC København-exit

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Spanien – Belgien

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Norge – England

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

OB henter finsk landsholdsspiller

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Uventet transferdrejning

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Har droppet stor dansk transfer

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer