Den der ler sidst, ler bedst. Igennem årene er der mange, der har trukket på smilebåndet af rigmanden Kurt Andersens offervilje, når det gjaldt AGF. Men selv om han har puttet mange penge i klubben siden han dukkede op i oktober 2001, tager han en pæn gevinst med sig hjem til Marbella efter gårsdagens aktiesalg.
Således har Århus Stiftstidende regnet på Kurt Andersens investering. Facit lyder på et samlet overskud af AGF-investeringen på små 30 millioner kroner.
– Det holder jeg for mig selv. Jeg har fået penge ud af min investering, men jeg tror ikke, at der er nogen af de nye købere, der vil klage over købskursen. Den er helt rimelig, er den eneste kommentar til det spørgsmål, Kurt Andersen giver Århus Stiftstidende.
Kurt Andersen har ifølge Århus Stiftstidendes oplysninger solgt sine 37 procent til en fordelagtig kurs på omkring 5,0, selvom aktien i øjeblikket noteres i kurs 17,2 på Københavns Fondsbørs. Det giver en gevinst på 67,5 millioner kroner. Igennem årene har Kurt Andersen investeret omkring 54 millioner kroner i AGF, men har også via sine playersponsorater fået 14 millioner kroner tilbage. Det giver et overskud på små 30 millioner kroner til Kurt Andersen.
– Fordi det er det bedste for AGF, Århus Elite og byen Århus. Tidspunktet er det helt rigtige, fordi de mennesker, der nu har købt mine aktier vil det bedste for hele projektet og ønsker at føre Århus Elite mod de endnu større udfordringer og mål, der helt sikkert venter i fremtiden, begrunder Kurt Andersen sit salg overfor Århus Stiftstidende.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Sydafrika – Canada
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT