Dansk profil afviser: Har vi ikke brugt krudt på

Lørdagens aflyste landsholdstræning har ingen betydning for forberedelserne til Østrig-kamp, siger Hjulmand.



Det har ingen nævneværdig betydning for forberedelserne til mandagens Nations League-kamp i Østrig, at det danske landshold lørdag havde en uventet lang rejsedag, da holdet skulle flyve fra Paris til Wien.

Det siger landstræner Kasper Hjulmand på et pressemøde søndag aften.

De danske landsholdsspillere tilbragte over tre timer i lufthavnen, før de kunne stige om bord på det chartrede, men forsinkede fly. I forvejen var flyet blevet skubbet fra at være en formiddagsafgang til en eftermiddagsafgang.

– Det var irriterende at sidde og vente, men vi fik det bedste ud af det. Spillerne og staben skal have kæmpe kredit og ros for måden at håndtere det på. Det var ikke en situation, vi kunne gøre noget ved.

– Jeg forventer ikke, at situationen kommer til at have nogen som helst indflydelse på kampen, siger Kasper Hjulmand.

Som følge af flyforsinkelsen måtte det danske fodboldlandshold aflyse lørdagens planlagte træning i Wien. I stedet tog spillerne en rask løbetur om aftenen for at holde gang i bentøjet.

Det fortæller Jannik Vestergaard.

– De timer vi brugte i lufthavnen var trods alt også i bløde møbler, og vi fik lidt vand og lidt at spise, så det er ikke en situation, vi har brugt særlig meget krudt på at irritere os over.

– Vi tilbragte ikke tiden i lufthavnen så meget anderledes, end vi ellers ville have tilbragt tiden på vores hotel, hvis vi var kommet tidligere frem.

– Selvfølgelig ville vi gerne have strakt benene med lidt træning, men vi tog en løbetur om aftenen i stedet, siger forsvarsspilleren.

Søndag aften klokken 18 træner Danmark på Ernst-Happel-Stadion, hvor mandagens kamp spilles.

/ritzau/





Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Denne klub drømmer om Højbjerg

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Portugal – DR Congo

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Elias Jelert færdig

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Deadline overskredet: FC København melder ud

Frankrig – Senegal

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Usbekistan – Colombia

Argentina – Algeriet