Dansk profil afviser: Har vi ikke brugt krudt på

Lørdagens aflyste landsholdstræning har ingen betydning for forberedelserne til Østrig-kamp, siger Hjulmand.



Det har ingen nævneværdig betydning for forberedelserne til mandagens Nations League-kamp i Østrig, at det danske landshold lørdag havde en uventet lang rejsedag, da holdet skulle flyve fra Paris til Wien.

Det siger landstræner Kasper Hjulmand på et pressemøde søndag aften.

De danske landsholdsspillere tilbragte over tre timer i lufthavnen, før de kunne stige om bord på det chartrede, men forsinkede fly. I forvejen var flyet blevet skubbet fra at være en formiddagsafgang til en eftermiddagsafgang.

– Det var irriterende at sidde og vente, men vi fik det bedste ud af det. Spillerne og staben skal have kæmpe kredit og ros for måden at håndtere det på. Det var ikke en situation, vi kunne gøre noget ved.

– Jeg forventer ikke, at situationen kommer til at have nogen som helst indflydelse på kampen, siger Kasper Hjulmand.

Som følge af flyforsinkelsen måtte det danske fodboldlandshold aflyse lørdagens planlagte træning i Wien. I stedet tog spillerne en rask løbetur om aftenen for at holde gang i bentøjet.

Det fortæller Jannik Vestergaard.

– De timer vi brugte i lufthavnen var trods alt også i bløde møbler, og vi fik lidt vand og lidt at spise, så det er ikke en situation, vi har brugt særlig meget krudt på at irritere os over.

– Vi tilbragte ikke tiden i lufthavnen så meget anderledes, end vi ellers ville have tilbragt tiden på vores hotel, hvis vi var kommet tidligere frem.

– Selvfølgelig ville vi gerne have strakt benene med lidt træning, men vi tog en løbetur om aftenen i stedet, siger forsvarsspilleren.

Søndag aften klokken 18 træner Danmark på Ernst-Happel-Stadion, hvor mandagens kamp spilles.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Massiv kritik efter skandaløse scener

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Randers FC – OB

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Fredericia er nærmest rykket ned

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Det er ringe ad helvede til’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit