Dansk profil afviser: Har vi ikke brugt krudt på

Lørdagens aflyste landsholdstræning har ingen betydning for forberedelserne til Østrig-kamp, siger Hjulmand.



Det har ingen nævneværdig betydning for forberedelserne til mandagens Nations League-kamp i Østrig, at det danske landshold lørdag havde en uventet lang rejsedag, da holdet skulle flyve fra Paris til Wien.

Det siger landstræner Kasper Hjulmand på et pressemøde søndag aften.

De danske landsholdsspillere tilbragte over tre timer i lufthavnen, før de kunne stige om bord på det chartrede, men forsinkede fly. I forvejen var flyet blevet skubbet fra at være en formiddagsafgang til en eftermiddagsafgang.

– Det var irriterende at sidde og vente, men vi fik det bedste ud af det. Spillerne og staben skal have kæmpe kredit og ros for måden at håndtere det på. Det var ikke en situation, vi kunne gøre noget ved.

– Jeg forventer ikke, at situationen kommer til at have nogen som helst indflydelse på kampen, siger Kasper Hjulmand.

Som følge af flyforsinkelsen måtte det danske fodboldlandshold aflyse lørdagens planlagte træning i Wien. I stedet tog spillerne en rask løbetur om aftenen for at holde gang i bentøjet.

Det fortæller Jannik Vestergaard.

– De timer vi brugte i lufthavnen var trods alt også i bløde møbler, og vi fik lidt vand og lidt at spise, så det er ikke en situation, vi har brugt særlig meget krudt på at irritere os over.

– Vi tilbragte ikke tiden i lufthavnen så meget anderledes, end vi ellers ville have tilbragt tiden på vores hotel, hvis vi var kommet tidligere frem.

– Selvfølgelig ville vi gerne have strakt benene med lidt træning, men vi tog en løbetur om aftenen i stedet, siger forsvarsspilleren.

Søndag aften klokken 18 træner Danmark på Ernst-Happel-Stadion, hvor mandagens kamp spilles.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Superliga-oprykker varsler flere transfers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bekymring om Lionel Messi før VM

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner