Lavede stort salg: Her er SIF’s transferønske

Silkeborg IF holder øje med, om man kan og skal finde en afløser til højre back-positionen efter salget af Oliver Sonne til Burnley.



SILKEBORG (Tipsbladet): Med to uger til transferdeadline er Oliver Sonne det største salg i Superligaen i denne januar med en pris på lidt over 20 millioner kroner i transferen fra Silkeborg IF til den ambitiøse Championship-klub Burnley.

SIF skiftede også flittigt ud sidste sommer, så cheftræner Kent Nielsen og kollegerne vil ikke have noget imod, at resten af de to uger, der resterer i transfervinduet, bliver ganske rolige.

Med Sonne i England åbner der sig dog et spørgsmål om backpositionerne, og SIF er blevet sat i forbindelse med højre backs, uden der indtil videre er sket noget konkret.

Jens Martin Gammelby, Robin Østrøm og Andreas Poulsen kan spille pladsen, og det er endnu ikke afgjort, om SIF kan og vil hente en ny spiller ind i stedet for Sonne eller går med en model, hvor det er de tre, der dækker positionerne i forårssæsonen.

– Sonne er jo selv et meget godt eksempel på, at vi nogle gange har haft succes med at tage spillere ind tidligere. Sonne kom til, da vi vidste, at Rasmus Carstensen var rigtig dygtig, så vi tog Sonne ind, fordi vi kunne se, at det nok ville ende med, at Rasmus røg afsted, siger Kent Nielsen til Tipsbladet efter mandagens formiddagstræning på kunstgræsset på Jysk Park.

– Så vi hentede Sonne for at se, om vi kunne få gjort ham dygtig nok. Og det har vi jo haft god succes med. Da vi så tager Jens Martin [Gammelby] ind, er det også fordi, at vi kan se, at han er en mulighed, når Sonne ryger afsted. Det er så det, vi arbejder hårdt med nu, siger SIF-cheftræneren.

Silkeborg IF har i øjeblikket en relativt sund situation i forhold til skader, hvilket ikke var tilfældet i lange perioder i efteråret.

Så Kent Nielsen finder det ikke nødvendigvis ideelt med kun tre naturlige backs men vil på den anden side heller ikke spærre vejen for, at de tre mand eller andre i truppen griber muligheden og spiller godt på pladsen efter salget af markante Sonne, der fyldte meget i det offensive spil og gang på gang skabte uro hos modstanderne.

– I øjeblikket er vi selvfølgelig udfordret på vores back-positioner, for vi har tre mand. Vi har Robin [Østrøm], Jens Martin [Gammelby] og Andreas Poulsen. Og som det er lige nu, skal to af de tre spillere. Hvordan vi blander kortene, det har vi mange muligheder for. Jeg vil bare sige, at vi selvfølgelig er opmærksomme på markedet. Og det kan være markedet på mange måder. Det kan være en spiller, som vi tænker kan forstærke os her og nu. Det kan også være en yngre spiller som i Sonne-casen, siger Kent Nielsen.

For SIF-cheftræneren er det vigtigt at understrege, at holdet hverken helt eller halvt er i problemer uden Sonne, uanset hvor godt, backen har gjort det i flere år for klubben.

– Der er mange ting, der skal passe sammen. Der er spillestil, at spilleren skal være interesseret, at klubben vil sælge til en pris, vi vil betale, og en spiller, der er parat til at sige ja til den løn, vi kan betale. Det er vores udfordring.

– Vi har så på en måde fået tilført Busch og Klynge, der var skadede, men den her trup har jo, med Sonne, leveret, så vi ligger i Top 6 og er i pokalsemifinalen. Jeg forstår, at alle gerne vil have endnu bedre spillere, men vi skal også have en respekt for og finde en vej, hvor vi husker, at det altså ikke har været håbløst med de spillere, vi har.

– Så vi er ikke desperate. Vi vil altid gerne forstærke os, men vi skal heller ikke håbe på hvad som helst. For det har ikke været skævt hidtil, siger Kent Nielsen.

SIF har træningskamp mod OB på fredag og rejser næste mandag på træningslejr i Spanien.



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

– Den her sidder dybt i sjælen

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

I svime over German Onugkha

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF tilbage på førstepladsen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

– Agger og Kahlenberg var specielt

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Dansk cykelrytter stopper karrieren

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Silkeborg IF – AGF

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Lyngby går alene i front

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Stor bekymring inden VM