SILKEBORG (Tipsbladet): Med to uger til transferdeadline er Oliver Sonne det største salg i Superligaen i denne januar med en pris på lidt over 20 millioner kroner i transferen fra Silkeborg IF til den ambitiøse Championship-klub Burnley.
SIF skiftede også flittigt ud sidste sommer, så cheftræner Kent Nielsen og kollegerne vil ikke have noget imod, at resten af de to uger, der resterer i transfervinduet, bliver ganske rolige.
Med Sonne i England åbner der sig dog et spørgsmål om backpositionerne, og SIF er blevet sat i forbindelse med højre backs, uden der indtil videre er sket noget konkret.
Jens Martin Gammelby, Robin Østrøm og Andreas Poulsen kan spille pladsen, og det er endnu ikke afgjort, om SIF kan og vil hente en ny spiller ind i stedet for Sonne eller går med en model, hvor det er de tre, der dækker positionerne i forårssæsonen.
– Sonne er jo selv et meget godt eksempel på, at vi nogle gange har haft succes med at tage spillere ind tidligere. Sonne kom til, da vi vidste, at Rasmus Carstensen var rigtig dygtig, så vi tog Sonne ind, fordi vi kunne se, at det nok ville ende med, at Rasmus røg afsted, siger Kent Nielsen til Tipsbladet efter mandagens formiddagstræning på kunstgræsset på Jysk Park.
– Så vi hentede Sonne for at se, om vi kunne få gjort ham dygtig nok. Og det har vi jo haft god succes med. Da vi så tager Jens Martin [Gammelby] ind, er det også fordi, at vi kan se, at han er en mulighed, når Sonne ryger afsted. Det er så det, vi arbejder hårdt med nu, siger SIF-cheftræneren.
Silkeborg IF har i øjeblikket en relativt sund situation i forhold til skader, hvilket ikke var tilfældet i lange perioder i efteråret.
Så Kent Nielsen finder det ikke nødvendigvis ideelt med kun tre naturlige backs men vil på den anden side heller ikke spærre vejen for, at de tre mand eller andre i truppen griber muligheden og spiller godt på pladsen efter salget af markante Sonne, der fyldte meget i det offensive spil og gang på gang skabte uro hos modstanderne.
– I øjeblikket er vi selvfølgelig udfordret på vores back-positioner, for vi har tre mand. Vi har Robin [Østrøm], Jens Martin [Gammelby] og Andreas Poulsen. Og som det er lige nu, skal to af de tre spillere. Hvordan vi blander kortene, det har vi mange muligheder for. Jeg vil bare sige, at vi selvfølgelig er opmærksomme på markedet. Og det kan være markedet på mange måder. Det kan være en spiller, som vi tænker kan forstærke os her og nu. Det kan også være en yngre spiller som i Sonne-casen, siger Kent Nielsen.
For SIF-cheftræneren er det vigtigt at understrege, at holdet hverken helt eller halvt er i problemer uden Sonne, uanset hvor godt, backen har gjort det i flere år for klubben.
– Der er mange ting, der skal passe sammen. Der er spillestil, at spilleren skal være interesseret, at klubben vil sælge til en pris, vi vil betale, og en spiller, der er parat til at sige ja til den løn, vi kan betale. Det er vores udfordring.
– Vi har så på en måde fået tilført Busch og Klynge, der var skadede, men den her trup har jo, med Sonne, leveret, så vi ligger i Top 6 og er i pokalsemifinalen. Jeg forstår, at alle gerne vil have endnu bedre spillere, men vi skal også have en respekt for og finde en vej, hvor vi husker, at det altså ikke har været håbløst med de spillere, vi har.
– Så vi er ikke desperate. Vi vil altid gerne forstærke os, men vi skal heller ikke håbe på hvad som helst. For det har ikke været skævt hidtil, siger Kent Nielsen.
SIF har træningskamp mod OB på fredag og rejser næste mandag på træningslejr i Spanien.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland