SILKEBORG (Tipsbladet): Med to uger til transferdeadline er Oliver Sonne det største salg i Superligaen i denne januar med en pris på lidt over 20 millioner kroner i transferen fra Silkeborg IF til den ambitiøse Championship-klub Burnley.
SIF skiftede også flittigt ud sidste sommer, så cheftræner Kent Nielsen og kollegerne vil ikke have noget imod, at resten af de to uger, der resterer i transfervinduet, bliver ganske rolige.
Med Sonne i England åbner der sig dog et spørgsmål om backpositionerne, og SIF er blevet sat i forbindelse med højre backs, uden der indtil videre er sket noget konkret.
Jens Martin Gammelby, Robin Østrøm og Andreas Poulsen kan spille pladsen, og det er endnu ikke afgjort, om SIF kan og vil hente en ny spiller ind i stedet for Sonne eller går med en model, hvor det er de tre, der dækker positionerne i forårssæsonen.
– Sonne er jo selv et meget godt eksempel på, at vi nogle gange har haft succes med at tage spillere ind tidligere. Sonne kom til, da vi vidste, at Rasmus Carstensen var rigtig dygtig, så vi tog Sonne ind, fordi vi kunne se, at det nok ville ende med, at Rasmus røg afsted, siger Kent Nielsen til Tipsbladet efter mandagens formiddagstræning på kunstgræsset på Jysk Park.
– Så vi hentede Sonne for at se, om vi kunne få gjort ham dygtig nok. Og det har vi jo haft god succes med. Da vi så tager Jens Martin [Gammelby] ind, er det også fordi, at vi kan se, at han er en mulighed, når Sonne ryger afsted. Det er så det, vi arbejder hårdt med nu, siger SIF-cheftræneren.
Silkeborg IF har i øjeblikket en relativt sund situation i forhold til skader, hvilket ikke var tilfældet i lange perioder i efteråret.
Så Kent Nielsen finder det ikke nødvendigvis ideelt med kun tre naturlige backs men vil på den anden side heller ikke spærre vejen for, at de tre mand eller andre i truppen griber muligheden og spiller godt på pladsen efter salget af markante Sonne, der fyldte meget i det offensive spil og gang på gang skabte uro hos modstanderne.
– I øjeblikket er vi selvfølgelig udfordret på vores back-positioner, for vi har tre mand. Vi har Robin [Østrøm], Jens Martin [Gammelby] og Andreas Poulsen. Og som det er lige nu, skal to af de tre spillere. Hvordan vi blander kortene, det har vi mange muligheder for. Jeg vil bare sige, at vi selvfølgelig er opmærksomme på markedet. Og det kan være markedet på mange måder. Det kan være en spiller, som vi tænker kan forstærke os her og nu. Det kan også være en yngre spiller som i Sonne-casen, siger Kent Nielsen.
For SIF-cheftræneren er det vigtigt at understrege, at holdet hverken helt eller halvt er i problemer uden Sonne, uanset hvor godt, backen har gjort det i flere år for klubben.
– Der er mange ting, der skal passe sammen. Der er spillestil, at spilleren skal være interesseret, at klubben vil sælge til en pris, vi vil betale, og en spiller, der er parat til at sige ja til den løn, vi kan betale. Det er vores udfordring.
– Vi har så på en måde fået tilført Busch og Klynge, der var skadede, men den her trup har jo, med Sonne, leveret, så vi ligger i Top 6 og er i pokalsemifinalen. Jeg forstår, at alle gerne vil have endnu bedre spillere, men vi skal også have en respekt for og finde en vej, hvor vi husker, at det altså ikke har været håbløst med de spillere, vi har.
– Så vi er ikke desperate. Vi vil altid gerne forstærke os, men vi skal heller ikke håbe på hvad som helst. For det har ikke været skævt hidtil, siger Kent Nielsen.
SIF har træningskamp mod OB på fredag og rejser næste mandag på træningslejr i Spanien.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
Superstjerne er tilbage for Barcelona
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
Lyngby går alene i front
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER