SILKEBORG (Tipsbladet): Med to uger til transferdeadline er Oliver Sonne det største salg i Superligaen i denne januar med en pris på lidt over 20 millioner kroner i transferen fra Silkeborg IF til den ambitiøse Championship-klub Burnley.
SIF skiftede også flittigt ud sidste sommer, så cheftræner Kent Nielsen og kollegerne vil ikke have noget imod, at resten af de to uger, der resterer i transfervinduet, bliver ganske rolige.
Med Sonne i England åbner der sig dog et spørgsmål om backpositionerne, og SIF er blevet sat i forbindelse med højre backs, uden der indtil videre er sket noget konkret.
Jens Martin Gammelby, Robin Østrøm og Andreas Poulsen kan spille pladsen, og det er endnu ikke afgjort, om SIF kan og vil hente en ny spiller ind i stedet for Sonne eller går med en model, hvor det er de tre, der dækker positionerne i forårssæsonen.
– Sonne er jo selv et meget godt eksempel på, at vi nogle gange har haft succes med at tage spillere ind tidligere. Sonne kom til, da vi vidste, at Rasmus Carstensen var rigtig dygtig, så vi tog Sonne ind, fordi vi kunne se, at det nok ville ende med, at Rasmus røg afsted, siger Kent Nielsen til Tipsbladet efter mandagens formiddagstræning på kunstgræsset på Jysk Park.
– Så vi hentede Sonne for at se, om vi kunne få gjort ham dygtig nok. Og det har vi jo haft god succes med. Da vi så tager Jens Martin [Gammelby] ind, er det også fordi, at vi kan se, at han er en mulighed, når Sonne ryger afsted. Det er så det, vi arbejder hårdt med nu, siger SIF-cheftræneren.
Silkeborg IF har i øjeblikket en relativt sund situation i forhold til skader, hvilket ikke var tilfældet i lange perioder i efteråret.
Så Kent Nielsen finder det ikke nødvendigvis ideelt med kun tre naturlige backs men vil på den anden side heller ikke spærre vejen for, at de tre mand eller andre i truppen griber muligheden og spiller godt på pladsen efter salget af markante Sonne, der fyldte meget i det offensive spil og gang på gang skabte uro hos modstanderne.
– I øjeblikket er vi selvfølgelig udfordret på vores back-positioner, for vi har tre mand. Vi har Robin [Østrøm], Jens Martin [Gammelby] og Andreas Poulsen. Og som det er lige nu, skal to af de tre spillere. Hvordan vi blander kortene, det har vi mange muligheder for. Jeg vil bare sige, at vi selvfølgelig er opmærksomme på markedet. Og det kan være markedet på mange måder. Det kan være en spiller, som vi tænker kan forstærke os her og nu. Det kan også være en yngre spiller som i Sonne-casen, siger Kent Nielsen.
For SIF-cheftræneren er det vigtigt at understrege, at holdet hverken helt eller halvt er i problemer uden Sonne, uanset hvor godt, backen har gjort det i flere år for klubben.
– Der er mange ting, der skal passe sammen. Der er spillestil, at spilleren skal være interesseret, at klubben vil sælge til en pris, vi vil betale, og en spiller, der er parat til at sige ja til den løn, vi kan betale. Det er vores udfordring.
– Vi har så på en måde fået tilført Busch og Klynge, der var skadede, men den her trup har jo, med Sonne, leveret, så vi ligger i Top 6 og er i pokalsemifinalen. Jeg forstår, at alle gerne vil have endnu bedre spillere, men vi skal også have en respekt for og finde en vej, hvor vi husker, at det altså ikke har været håbløst med de spillere, vi har.
– Så vi er ikke desperate. Vi vil altid gerne forstærke os, men vi skal heller ikke håbe på hvad som helst. For det har ikke været skævt hidtil, siger Kent Nielsen.
SIF har træningskamp mod OB på fredag og rejser næste mandag på træningslejr i Spanien.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Manden der fik Danmark til at vinde er død