Han blev kaldt “assistenten med kniven” af Stig Tøfting, der til Viaplay kunne fortælle, at han mente, at Frederik Birk åbent søgte jobbet i samme moment, som Jesper Sørensen var blevet fyret.
Og jobbet, det fik Frederik Birk, der nu står noteret for to sejre i to kampe og med fire scoringer i begge opgør.
Fredag var det Viborg, som smagte på Frederik Birks offensive fodbold, og inden opgøret slog Tøfting og Birk hovederne sammen, da de blandt andet talte om Tøftings kommentar fra tilbage i januar.
Det møde har vakt David Boysen og Rajko Lekic’ interesse. Det fortæller de om i Tipsbladets podcast “Trash Talk”.
Og der er ingen tvivl om, at de to er dybt imponerede af det, Frederik Birk indtil videre har vist. Både i forhold til spillet på banen og hans ageren uden for kridstregerne.
Rajko Lekic kårer Frederik Birk til “Rundens Zlatan”, der gives til en eller nogle, der gør noget ekstraordinært.
– Jeg er seriøst blevet mere og mere fan af Frederik Birk. Han står med Tøfting og Laudrup før kampen og med mikrofonen i hånden og et smørret smil, og de skal til at tale om det her med “assistenten med kniven”. Grunden til, at jeg tager ham som denne rundes Zlatan er, at han mindede mig om Zlatan – mega arrogant på den fede måde. Han stod bare der og nød bare, at se lille, stærke Tøfting, der altid er så hård, næsten sidde på knæ og sige undskyld. Han lod ham bare tale ud – det var min “Rundens Zlatan.” Det var klasse, siger Rajko Lekic.
David Boysen stemmer i:
– Det var iøjnefaldende. Jeg synes, det er godt, den måde han står og læner sig på. Han er lige et par hoveder højere end den kære Tøffe, så det bliver – arrogant er et negativt ord – men det er lige på grænsen, og han er ikke ked af det, den kære Frederik Birk. Jeg synes også, han er fed, lyder det.
De to vender også Jacob Neestrup og Thomas Thomasberg før søndagens store brag i Parken, og så får både Mads Emil Madsen og Oliver Olsen en bredside.
HØR HELE AFSNITTET HERUNDER
LIVE
TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Jess Thorup fyret
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER