Han blev kaldt “assistenten med kniven” af Stig Tøfting, der til Viaplay kunne fortælle, at han mente, at Frederik Birk åbent søgte jobbet i samme moment, som Jesper Sørensen var blevet fyret.
Og jobbet, det fik Frederik Birk, der nu står noteret for to sejre i to kampe og med fire scoringer i begge opgør.
Fredag var det Viborg, som smagte på Frederik Birks offensive fodbold, og inden opgøret slog Tøfting og Birk hovederne sammen, da de blandt andet talte om Tøftings kommentar fra tilbage i januar.
Det møde har vakt David Boysen og Rajko Lekic’ interesse. Det fortæller de om i Tipsbladets podcast “Trash Talk”.
Og der er ingen tvivl om, at de to er dybt imponerede af det, Frederik Birk indtil videre har vist. Både i forhold til spillet på banen og hans ageren uden for kridstregerne.
Rajko Lekic kårer Frederik Birk til “Rundens Zlatan”, der gives til en eller nogle, der gør noget ekstraordinært.
– Jeg er seriøst blevet mere og mere fan af Frederik Birk. Han står med Tøfting og Laudrup før kampen og med mikrofonen i hånden og et smørret smil, og de skal til at tale om det her med “assistenten med kniven”. Grunden til, at jeg tager ham som denne rundes Zlatan er, at han mindede mig om Zlatan – mega arrogant på den fede måde. Han stod bare der og nød bare, at se lille, stærke Tøfting, der altid er så hård, næsten sidde på knæ og sige undskyld. Han lod ham bare tale ud – det var min “Rundens Zlatan.” Det var klasse, siger Rajko Lekic.
David Boysen stemmer i:
– Det var iøjnefaldende. Jeg synes, det er godt, den måde han står og læner sig på. Han er lige et par hoveder højere end den kære Tøffe, så det bliver – arrogant er et negativt ord – men det er lige på grænsen, og han er ikke ked af det, den kære Frederik Birk. Jeg synes også, han er fed, lyder det.
De to vender også Jacob Neestrup og Thomas Thomasberg før søndagens store brag i Parken, og så får både Mads Emil Madsen og Oliver Olsen en bredside.
HØR HELE AFSNITTET HERUNDER
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller