Lekic jubler: Frederik Birk mindede mig om Zlatan

Brøndbys cheftræner, Frederik Birk, får masser af kærlighed i ugens afsnit podcasten "Trash Talk".



Han blev kaldt “assistenten med kniven” af Stig Tøfting, der til Viaplay kunne fortælle, at han mente, at Frederik Birk åbent søgte jobbet i samme moment, som Jesper Sørensen var blevet fyret.

Og jobbet, det fik Frederik Birk, der nu står noteret for to sejre i to kampe og med fire scoringer i begge opgør.

Fredag var det Viborg, som smagte på Frederik Birks offensive fodbold, og inden opgøret slog Tøfting og Birk hovederne sammen, da de blandt andet talte om Tøftings kommentar fra tilbage i januar.

Det møde har vakt David Boysen og Rajko Lekic’ interesse. Det fortæller de om i Tipsbladets podcast “Trash Talk”.

Og der er ingen tvivl om, at de to er dybt imponerede af det, Frederik Birk indtil videre har vist. Både i forhold til spillet på banen og hans ageren uden for kridstregerne.

Rajko Lekic kårer Frederik Birk til “Rundens Zlatan”, der gives til en eller nogle, der gør noget ekstraordinært.

– Jeg er seriøst blevet mere og mere fan af Frederik Birk. Han står med Tøfting og Laudrup før kampen og med mikrofonen i hånden og et smørret smil, og de skal til at tale om det her med “assistenten med kniven”. Grunden til, at jeg tager ham som denne rundes Zlatan er, at han mindede mig om Zlatan – mega arrogant på den fede måde. Han stod bare der og nød bare, at se lille, stærke Tøfting, der altid er så hård, næsten sidde på knæ og sige undskyld. Han lod ham bare tale ud – det var min “Rundens Zlatan.” Det var klasse, siger Rajko Lekic.

David Boysen stemmer i:

– Det var iøjnefaldende. Jeg synes, det er godt, den måde han står og læner sig på. Han er lige et par hoveder højere end den kære Tøffe, så det bliver – arrogant er et negativt ord – men det er lige på grænsen, og han er ikke ked af det, den kære Frederik Birk. Jeg synes også, han er fed, lyder det.

De to vender også Jacob Neestrup og Thomas Thomasberg før søndagens store brag i Parken, og så får både Mads Emil Madsen og Oliver Olsen en bredside.

HØR HELE AFSNITTET HERUNDER





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

FC Nordsjælland – Randers FC

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

AaB spiller sig på førstepladsen

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nærmer sig vild FCK-præstation

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Her er FC Københavns pris på William Clem

De vil have Jelert

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FC Midtjylland – AC Horsens



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring