Han blev kaldt “assistenten med kniven” af Stig Tøfting, der til Viaplay kunne fortælle, at han mente, at Frederik Birk åbent søgte jobbet i samme moment, som Jesper Sørensen var blevet fyret.
Og jobbet, det fik Frederik Birk, der nu står noteret for to sejre i to kampe og med fire scoringer i begge opgør.
Fredag var det Viborg, som smagte på Frederik Birks offensive fodbold, og inden opgøret slog Tøfting og Birk hovederne sammen, da de blandt andet talte om Tøftings kommentar fra tilbage i januar.
Det møde har vakt David Boysen og Rajko Lekic’ interesse. Det fortæller de om i Tipsbladets podcast “Trash Talk”.
Og der er ingen tvivl om, at de to er dybt imponerede af det, Frederik Birk indtil videre har vist. Både i forhold til spillet på banen og hans ageren uden for kridstregerne.
Rajko Lekic kårer Frederik Birk til “Rundens Zlatan”, der gives til en eller nogle, der gør noget ekstraordinært.
– Jeg er seriøst blevet mere og mere fan af Frederik Birk. Han står med Tøfting og Laudrup før kampen og med mikrofonen i hånden og et smørret smil, og de skal til at tale om det her med “assistenten med kniven”. Grunden til, at jeg tager ham som denne rundes Zlatan er, at han mindede mig om Zlatan – mega arrogant på den fede måde. Han stod bare der og nød bare, at se lille, stærke Tøfting, der altid er så hård, næsten sidde på knæ og sige undskyld. Han lod ham bare tale ud – det var min “Rundens Zlatan.” Det var klasse, siger Rajko Lekic.
David Boysen stemmer i:
– Det var iøjnefaldende. Jeg synes, det er godt, den måde han står og læner sig på. Han er lige et par hoveder højere end den kære Tøffe, så det bliver – arrogant er et negativt ord – men det er lige på grænsen, og han er ikke ked af det, den kære Frederik Birk. Jeg synes også, han er fed, lyder det.
De to vender også Jacob Neestrup og Thomas Thomasberg før søndagens store brag i Parken, og så får både Mads Emil Madsen og Oliver Olsen en bredside.
HØR HELE AFSNITTET HERUNDER
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
NYHEDER
Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
OPTAKT
England – Ghana
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER