Lekic jubler: Frederik Birk mindede mig om Zlatan

Brøndbys cheftræner, Frederik Birk, får masser af kærlighed i ugens afsnit podcasten "Trash Talk".



Han blev kaldt “assistenten med kniven” af Stig Tøfting, der til Viaplay kunne fortælle, at han mente, at Frederik Birk åbent søgte jobbet i samme moment, som Jesper Sørensen var blevet fyret.

Og jobbet, det fik Frederik Birk, der nu står noteret for to sejre i to kampe og med fire scoringer i begge opgør.

Fredag var det Viborg, som smagte på Frederik Birks offensive fodbold, og inden opgøret slog Tøfting og Birk hovederne sammen, da de blandt andet talte om Tøftings kommentar fra tilbage i januar.

Det møde har vakt David Boysen og Rajko Lekic’ interesse. Det fortæller de om i Tipsbladets podcast “Trash Talk”.

Og der er ingen tvivl om, at de to er dybt imponerede af det, Frederik Birk indtil videre har vist. Både i forhold til spillet på banen og hans ageren uden for kridstregerne.

Rajko Lekic kårer Frederik Birk til “Rundens Zlatan”, der gives til en eller nogle, der gør noget ekstraordinært.

– Jeg er seriøst blevet mere og mere fan af Frederik Birk. Han står med Tøfting og Laudrup før kampen og med mikrofonen i hånden og et smørret smil, og de skal til at tale om det her med “assistenten med kniven”. Grunden til, at jeg tager ham som denne rundes Zlatan er, at han mindede mig om Zlatan – mega arrogant på den fede måde. Han stod bare der og nød bare, at se lille, stærke Tøfting, der altid er så hård, næsten sidde på knæ og sige undskyld. Han lod ham bare tale ud – det var min “Rundens Zlatan.” Det var klasse, siger Rajko Lekic.

David Boysen stemmer i:

– Det var iøjnefaldende. Jeg synes, det er godt, den måde han står og læner sig på. Han er lige et par hoveder højere end den kære Tøffe, så det bliver – arrogant er et negativt ord – men det er lige på grænsen, og han er ikke ked af det, den kære Frederik Birk. Jeg synes også, han er fed, lyder det.

De to vender også Jacob Neestrup og Thomas Thomasberg før søndagens store brag i Parken, og så får både Mads Emil Madsen og Oliver Olsen en bredside.

HØR HELE AFSNITTET HERUNDER







LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Cristiano Ronaldo i optur

Bayern München lurer på choktransfer

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

AGF kan ende med millionregning, men…

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Harry Maguire i chok

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’