Lerager blander sig: Sæt dig ind i tingene!

Lukas Lerager ser ingen problemer i Jacob Neestrups røde kort-kommentar, og han mener, at Jens Rohde bør se tingene fra et større perspektiv.



Tipsbladet på Frederiksberg

FC København-træner Jacob Neestrup og Jens Rohde, der er formand for foreningen af Danske Fodbolddommere (DFU), har været særdeles aktive i medierne de seneste dage. 

Efter FCK's nederlag til Viborg efterlyste Jacob Neestrup, at Kevin Diks skulle have afværget en friløber til Viborg-spilleren Alassana Jatta ved at trække i nødbremsen. Det gjorde han ikke, og Jatta løb ned og scorede sejrsmålet.

Det fik efterfølgende Jens Rohde til tasterne, hvor han på det sociale medie X skrev, at Jacob Neestrups udtalelse var til rødt kort. Siden har både Neestrup og Rohde udtalt sig om det, og hele situationen blev også bragt op på FC Københavns træningsanlæg tirsdag formiddag, hvor pressen havde mulighed for at tale med nogle udvalgte FC København-spillere inden afgangen til Tyskland, hvor man onsdag aften gæster Bayern München i Champions League-gruppespillet.

Og i bidende kulde kunne rutinerede Lukas Lerager som professionel fodboldspiller ikke se noget som helst problem i sin cheftræners udtaltelser. Tværtimod kommer han med en lille røffel til Jens Rohde.

– Så har han ikke sat sig ind i tingene, ham der siger det, for selvfølgelig må du godt hive ham i trøjen og tage et rødt kort.

– Det er ikke fordi, du skal klippe ham midtover, fordi du er sidste mand. Du kan godt gøre det på en pæn måde, og så kunne der have været et point. Så der bliver han nødt til at se tingene fra et større perspektiv, lyder Leragers vurdering. 

Nederlaget til Viborg betyder også, at FC København pludselig ligger á point med FC Midtjylland i toppen af tabellen. I FC København har de dog erkendt, at man mange andre dage havde vundet, hvorfor der ikke bliver trykket på panikknappen.

– Den (stemningen, red.) har været irriteret, i og med vi aldrig skulle tabe sådan en kamp. Men vi har fået snakket om det, og så er den lagt væk nu. 

– Nu gider jeg ikke stå og snakke om den kamp igen, og det var rigtig træls at tabe den kamp, og det skulle vi aldrig gøre, men det giver motivation.

Man forstår godt Leragers argument, når man ser på statistikkerne. Her var FC København overlegne på mange parametre, men Viborg endte altså med at snuppe alle tre point.







LIVE

LIVE: Hollandsk raseri mod AaB-ejere

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Den største genistreg i Superligaen?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Nedtur for Højlund og Napoli



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

‘Så brænder hele København ned’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Få mål i Herning

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia