Tipsbladet på Frederiksberg
FC København-træner Jacob Neestrup og Jens Rohde, der er formand for foreningen af Danske Fodbolddommere (DFU), har været særdeles aktive i medierne de seneste dage.
Efter FCK's nederlag til Viborg efterlyste Jacob Neestrup, at Kevin Diks skulle have afværget en friløber til Viborg-spilleren Alassana Jatta ved at trække i nødbremsen. Det gjorde han ikke, og Jatta løb ned og scorede sejrsmålet.
Det fik efterfølgende Jens Rohde til tasterne, hvor han på det sociale medie X skrev, at Jacob Neestrups udtalelse var til rødt kort. Siden har både Neestrup og Rohde udtalt sig om det, og hele situationen blev også bragt op på FC Københavns træningsanlæg tirsdag formiddag, hvor pressen havde mulighed for at tale med nogle udvalgte FC København-spillere inden afgangen til Tyskland, hvor man onsdag aften gæster Bayern München i Champions League-gruppespillet.
Og i bidende kulde kunne rutinerede Lukas Lerager som professionel fodboldspiller ikke se noget som helst problem i sin cheftræners udtaltelser. Tværtimod kommer han med en lille røffel til Jens Rohde.
– Så har han ikke sat sig ind i tingene, ham der siger det, for selvfølgelig må du godt hive ham i trøjen og tage et rødt kort.
– Det er ikke fordi, du skal klippe ham midtover, fordi du er sidste mand. Du kan godt gøre det på en pæn måde, og så kunne der have været et point. Så der bliver han nødt til at se tingene fra et større perspektiv, lyder Leragers vurdering.
Nederlaget til Viborg betyder også, at FC København pludselig ligger á point med FC Midtjylland i toppen af tabellen. I FC København har de dog erkendt, at man mange andre dage havde vundet, hvorfor der ikke bliver trykket på panikknappen.
– Den (stemningen, red.) har været irriteret, i og med vi aldrig skulle tabe sådan en kamp. Men vi har fået snakket om det, og så er den lagt væk nu.
– Nu gider jeg ikke stå og snakke om den kamp igen, og det var rigtig træls at tabe den kamp, og det skulle vi aldrig gøre, men det giver motivation.
Man forstår godt Leragers argument, når man ser på statistikkerne. Her var FC København overlegne på mange parametre, men Viborg endte altså med at snuppe alle tre point.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL