Tipsbladet på Frederiksberg
FC København-træner Jacob Neestrup og Jens Rohde, der er formand for foreningen af Danske Fodbolddommere (DFU), har været særdeles aktive i medierne de seneste dage.
Efter FCK's nederlag til Viborg efterlyste Jacob Neestrup, at Kevin Diks skulle have afværget en friløber til Viborg-spilleren Alassana Jatta ved at trække i nødbremsen. Det gjorde han ikke, og Jatta løb ned og scorede sejrsmålet.
Det fik efterfølgende Jens Rohde til tasterne, hvor han på det sociale medie X skrev, at Jacob Neestrups udtalelse var til rødt kort. Siden har både Neestrup og Rohde udtalt sig om det, og hele situationen blev også bragt op på FC Københavns træningsanlæg tirsdag formiddag, hvor pressen havde mulighed for at tale med nogle udvalgte FC København-spillere inden afgangen til Tyskland, hvor man onsdag aften gæster Bayern München i Champions League-gruppespillet.
Og i bidende kulde kunne rutinerede Lukas Lerager som professionel fodboldspiller ikke se noget som helst problem i sin cheftræners udtaltelser. Tværtimod kommer han med en lille røffel til Jens Rohde.
– Så har han ikke sat sig ind i tingene, ham der siger det, for selvfølgelig må du godt hive ham i trøjen og tage et rødt kort.
– Det er ikke fordi, du skal klippe ham midtover, fordi du er sidste mand. Du kan godt gøre det på en pæn måde, og så kunne der have været et point. Så der bliver han nødt til at se tingene fra et større perspektiv, lyder Leragers vurdering.
Nederlaget til Viborg betyder også, at FC København pludselig ligger á point med FC Midtjylland i toppen af tabellen. I FC København har de dog erkendt, at man mange andre dage havde vundet, hvorfor der ikke bliver trykket på panikknappen.
– Den (stemningen, red.) har været irriteret, i og med vi aldrig skulle tabe sådan en kamp. Men vi har fået snakket om det, og så er den lagt væk nu.
– Nu gider jeg ikke stå og snakke om den kamp igen, og det var rigtig træls at tabe den kamp, og det skulle vi aldrig gøre, men det giver motivation.
Man forstår godt Leragers argument, når man ser på statistikkerne. Her var FC København overlegne på mange parametre, men Viborg endte altså med at snuppe alle tre point.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
Kovending? Nyt om Kasper Schmeichel
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation