Tipsbladet på Frederiksberg
FC København-træner Jacob Neestrup og Jens Rohde, der er formand for foreningen af Danske Fodbolddommere (DFU), har været særdeles aktive i medierne de seneste dage.
Efter FCK's nederlag til Viborg efterlyste Jacob Neestrup, at Kevin Diks skulle have afværget en friløber til Viborg-spilleren Alassana Jatta ved at trække i nødbremsen. Det gjorde han ikke, og Jatta løb ned og scorede sejrsmålet.
Det fik efterfølgende Jens Rohde til tasterne, hvor han på det sociale medie X skrev, at Jacob Neestrups udtalelse var til rødt kort. Siden har både Neestrup og Rohde udtalt sig om det, og hele situationen blev også bragt op på FC Københavns træningsanlæg tirsdag formiddag, hvor pressen havde mulighed for at tale med nogle udvalgte FC København-spillere inden afgangen til Tyskland, hvor man onsdag aften gæster Bayern München i Champions League-gruppespillet.
Og i bidende kulde kunne rutinerede Lukas Lerager som professionel fodboldspiller ikke se noget som helst problem i sin cheftræners udtaltelser. Tværtimod kommer han med en lille røffel til Jens Rohde.
– Så har han ikke sat sig ind i tingene, ham der siger det, for selvfølgelig må du godt hive ham i trøjen og tage et rødt kort.
– Det er ikke fordi, du skal klippe ham midtover, fordi du er sidste mand. Du kan godt gøre det på en pæn måde, og så kunne der have været et point. Så der bliver han nødt til at se tingene fra et større perspektiv, lyder Leragers vurdering.
Nederlaget til Viborg betyder også, at FC København pludselig ligger á point med FC Midtjylland i toppen af tabellen. I FC København har de dog erkendt, at man mange andre dage havde vundet, hvorfor der ikke bliver trykket på panikknappen.
– Den (stemningen, red.) har været irriteret, i og med vi aldrig skulle tabe sådan en kamp. Men vi har fået snakket om det, og så er den lagt væk nu.
– Nu gider jeg ikke stå og snakke om den kamp igen, og det var rigtig træls at tabe den kamp, og det skulle vi aldrig gøre, men det giver motivation.
Man forstår godt Leragers argument, når man ser på statistikkerne. Her var FC København overlegne på mange parametre, men Viborg endte altså med at snuppe alle tre point.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TRANSFER
– Han virker frustreret!
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
NYHEDER
‘De er tilbage’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER