Lerager blander sig: Sæt dig ind i tingene!

Lukas Lerager ser ingen problemer i Jacob Neestrups røde kort-kommentar, og han mener, at Jens Rohde bør se tingene fra et større perspektiv.



Tipsbladet på Frederiksberg

FC København-træner Jacob Neestrup og Jens Rohde, der er formand for foreningen af Danske Fodbolddommere (DFU), har været særdeles aktive i medierne de seneste dage. 

Efter FCK's nederlag til Viborg efterlyste Jacob Neestrup, at Kevin Diks skulle have afværget en friløber til Viborg-spilleren Alassana Jatta ved at trække i nødbremsen. Det gjorde han ikke, og Jatta løb ned og scorede sejrsmålet.

Det fik efterfølgende Jens Rohde til tasterne, hvor han på det sociale medie X skrev, at Jacob Neestrups udtalelse var til rødt kort. Siden har både Neestrup og Rohde udtalt sig om det, og hele situationen blev også bragt op på FC Københavns træningsanlæg tirsdag formiddag, hvor pressen havde mulighed for at tale med nogle udvalgte FC København-spillere inden afgangen til Tyskland, hvor man onsdag aften gæster Bayern München i Champions League-gruppespillet.

Og i bidende kulde kunne rutinerede Lukas Lerager som professionel fodboldspiller ikke se noget som helst problem i sin cheftræners udtaltelser. Tværtimod kommer han med en lille røffel til Jens Rohde.

– Så har han ikke sat sig ind i tingene, ham der siger det, for selvfølgelig må du godt hive ham i trøjen og tage et rødt kort.

– Det er ikke fordi, du skal klippe ham midtover, fordi du er sidste mand. Du kan godt gøre det på en pæn måde, og så kunne der have været et point. Så der bliver han nødt til at se tingene fra et større perspektiv, lyder Leragers vurdering. 

Nederlaget til Viborg betyder også, at FC København pludselig ligger á point med FC Midtjylland i toppen af tabellen. I FC København har de dog erkendt, at man mange andre dage havde vundet, hvorfor der ikke bliver trykket på panikknappen.

– Den (stemningen, red.) har været irriteret, i og med vi aldrig skulle tabe sådan en kamp. Men vi har fået snakket om det, og så er den lagt væk nu. 

– Nu gider jeg ikke stå og snakke om den kamp igen, og det var rigtig træls at tabe den kamp, og det skulle vi aldrig gøre, men det giver motivation.

Man forstår godt Leragers argument, når man ser på statistikkerne. Her var FC København overlegne på mange parametre, men Viborg endte altså med at snuppe alle tre point.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Smider Salah-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Det var vanvittigt brutalt

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Sprudler i MLS

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sender stikpille til FC København-flop



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bayern München laver vildt comeback

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Inter skuffer stort mod Torino