Tipsbladet på Frederiksberg
FC København-træner Jacob Neestrup og Jens Rohde, der er formand for foreningen af Danske Fodbolddommere (DFU), har været særdeles aktive i medierne de seneste dage.
Efter FCK's nederlag til Viborg efterlyste Jacob Neestrup, at Kevin Diks skulle have afværget en friløber til Viborg-spilleren Alassana Jatta ved at trække i nødbremsen. Det gjorde han ikke, og Jatta løb ned og scorede sejrsmålet.
Det fik efterfølgende Jens Rohde til tasterne, hvor han på det sociale medie X skrev, at Jacob Neestrups udtalelse var til rødt kort. Siden har både Neestrup og Rohde udtalt sig om det, og hele situationen blev også bragt op på FC Københavns træningsanlæg tirsdag formiddag, hvor pressen havde mulighed for at tale med nogle udvalgte FC København-spillere inden afgangen til Tyskland, hvor man onsdag aften gæster Bayern München i Champions League-gruppespillet.
Og i bidende kulde kunne rutinerede Lukas Lerager som professionel fodboldspiller ikke se noget som helst problem i sin cheftræners udtaltelser. Tværtimod kommer han med en lille røffel til Jens Rohde.
– Så har han ikke sat sig ind i tingene, ham der siger det, for selvfølgelig må du godt hive ham i trøjen og tage et rødt kort.
– Det er ikke fordi, du skal klippe ham midtover, fordi du er sidste mand. Du kan godt gøre det på en pæn måde, og så kunne der have været et point. Så der bliver han nødt til at se tingene fra et større perspektiv, lyder Leragers vurdering.
Nederlaget til Viborg betyder også, at FC København pludselig ligger á point med FC Midtjylland i toppen af tabellen. I FC København har de dog erkendt, at man mange andre dage havde vundet, hvorfor der ikke bliver trykket på panikknappen.
– Den (stemningen, red.) har været irriteret, i og med vi aldrig skulle tabe sådan en kamp. Men vi har fået snakket om det, og så er den lagt væk nu.
– Nu gider jeg ikke stå og snakke om den kamp igen, og det var rigtig træls at tabe den kamp, og det skulle vi aldrig gøre, men det giver motivation.
Man forstår godt Leragers argument, når man ser på statistikkerne. Her var FC København overlegne på mange parametre, men Viborg endte altså med at snuppe alle tre point.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
NYHEDER