Leverkusen kværner Bayern München

Bayern München blev lørdag aften sat på plads i den direkte duel mod Bayer Leverkusen om det tyske mesterskab.



Skal der findes en ny tysk mester efter 11 sæsoner i træk med Bayern München som enehersker?

Det kan meget vel være, eftersom Bayer Leverkusen lørdag aften vandt 3-0 hjemme over netop Bayern München.

Med sejren udbyggede Leverkusen føringen i toppen af Bundesligaen. Leverkusen har nu 55 point efter 21 kampe. Bayern München har fem point mindre på andenpladsen med 13 ligakampe tilbage af sæsonen.

Leverkusen har med Xabi Alonso som cheftræner spillet forrygende fodbold i hele sæsonen.

Lørdagens kamp var ingen undtagelse, og derfor var det heller ikke spor ufortjent, at hjemmeholdet snuppede sejren.

Efter 18 minutter scorede Leverkusen til 1-0, og det var som om, at Bayern München skulle have gnedet ekstra salt i såret ved målet.

For det var wingbacken Josip Stanisic, der er udlejet fra Bayern München, som scorede åbningsmålet. Kroaten jublede ikke ved målet, men undskyldte nærmest.

Fem minutter inde i anden halvleg var det den modsatte wingback, Alejandro Grimaldo, der øgede til 2-0. Det lignede afgørelsen på kampen.

Bayern München havde ikke det, der skulle til i topkampen. Thomas Tuchels tropper virkede til at mangle spilleglæde og hang efter i mange af spillets facetter.

Indskiftede Jeremie Frimpong var tæt på at score til 3-0 for hjemmeholdet, men bolden ramte ydersiden af stolpen.

Fem minutter inde i tillægstiden fik Frimpong scoret kampens tredje mål, da Bayern-keeper Manuel Neuer var gået med frem på et hjørnespark. Frimpong fandt vejen til det tomme mål.

Leverkusen kan med en sejr i sin næste kamp tangere en rekord, som Bayern München sidder på.

De seneste 31 kampe i alle turneringer er Xabi Alonsos tropper gået fra banen uden nederlag. Det er en enkelt kamp fra rekorden for flest ubesejrede kampe i træk i tysk fodbold.

Det er Bayern München, der har rekorden med 32 kampe uden nederlag.

/ritzau/






Kontant dom over Elyounoussi




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM-transfer i fare

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

En sort plet på hans eftermæle



LIVE

TransferLIVE: Salah går viralt

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Siger op: Superliga-ekspert stopper