Leverkusen kværner Bayern München

Bayern München blev lørdag aften sat på plads i den direkte duel mod Bayer Leverkusen om det tyske mesterskab.



Skal der findes en ny tysk mester efter 11 sæsoner i træk med Bayern München som enehersker?

Det kan meget vel være, eftersom Bayer Leverkusen lørdag aften vandt 3-0 hjemme over netop Bayern München.

Med sejren udbyggede Leverkusen føringen i toppen af Bundesligaen. Leverkusen har nu 55 point efter 21 kampe. Bayern München har fem point mindre på andenpladsen med 13 ligakampe tilbage af sæsonen.

Leverkusen har med Xabi Alonso som cheftræner spillet forrygende fodbold i hele sæsonen.

Lørdagens kamp var ingen undtagelse, og derfor var det heller ikke spor ufortjent, at hjemmeholdet snuppede sejren.

Efter 18 minutter scorede Leverkusen til 1-0, og det var som om, at Bayern München skulle have gnedet ekstra salt i såret ved målet.

For det var wingbacken Josip Stanisic, der er udlejet fra Bayern München, som scorede åbningsmålet. Kroaten jublede ikke ved målet, men undskyldte nærmest.

Fem minutter inde i anden halvleg var det den modsatte wingback, Alejandro Grimaldo, der øgede til 2-0. Det lignede afgørelsen på kampen.

Bayern München havde ikke det, der skulle til i topkampen. Thomas Tuchels tropper virkede til at mangle spilleglæde og hang efter i mange af spillets facetter.

Indskiftede Jeremie Frimpong var tæt på at score til 3-0 for hjemmeholdet, men bolden ramte ydersiden af stolpen.

Fem minutter inde i tillægstiden fik Frimpong scoret kampens tredje mål, da Bayern-keeper Manuel Neuer var gået med frem på et hjørnespark. Frimpong fandt vejen til det tomme mål.

Leverkusen kan med en sejr i sin næste kamp tangere en rekord, som Bayern München sidder på.

De seneste 31 kampe i alle turneringer er Xabi Alonsos tropper gået fra banen uden nederlag. Det er en enkelt kamp fra rekorden for flest ubesejrede kampe i træk i tysk fodbold.

Det er Bayern München, der har rekorden med 32 kampe uden nederlag.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK lurer på landsholdsspiller

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Randers FC – Vejle Boldklub

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

OB – Silkeborg IF

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag