Lindstrøm vil gøre som Agger og skaffe Brøndby “millioner i kassen”

Jesper Lindstrøm drømmer om at blive solgt for et millionbeløb, der kan komme hjerteklubben Brøndby IF til gavn – ligesom Daniel Agger gjorde det.



Brøndby IF er godt i gang med en transformation, der skal give flere af klubbens egne, unge spillere plads på klubbens førstehold.

I de første to runder har det tilmed kastet to sejre af sig – den seneste endda over ærkerivalerne fra FC København i Telia Parken. Her var 20-årige Jesper Lindstrøm én af banens absolut bedste, og den lokale offensivsspiller er om nogen blevet symbolet på den udvikling, som Brøndby er i gang med.

I et interview med Ekstra Bladet fortæller Lindstrøm, at han elsker livet i klubben, og at han ikke kan forestille sig selv spille i en anden på dansk grund.

Kigger han ud i fremtiden, håber han dog på en dag at kunne kopiere klublegenden Daniel Agger og skaffe Brøndby IF millioner i klubkassen.

– Det er helt afgørende for mig, jeg kan være med til at skaffe mange penge til Brøndby, når jeg på et tidspunkt skal sælges. Som spiller kan du vente, til kontrakten udløber, men med min forlængelse til 2023 har jeg også sendt et klart signal.

– Jeg vil elske at være den spiller, der sørger for, at Brøndby får millioner i kassen, fortæller han til Ekstra Bladet.

Jesper Lindstrøm og Brøndby IF møder søndag AC Horsens hjemme på Brøndby Stadion. Der er kampstart klokken 16.00. 







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Fortryder FC Barcelona-transfer

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Arsenal vinder Premier League

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser

AGF jagter hollandsk talent

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop