Lindstrøm vil gøre som Agger og skaffe Brøndby “millioner i kassen”

Jesper Lindstrøm drømmer om at blive solgt for et millionbeløb, der kan komme hjerteklubben Brøndby IF til gavn – ligesom Daniel Agger gjorde det.



Brøndby IF er godt i gang med en transformation, der skal give flere af klubbens egne, unge spillere plads på klubbens førstehold.

I de første to runder har det tilmed kastet to sejre af sig – den seneste endda over ærkerivalerne fra FC København i Telia Parken. Her var 20-årige Jesper Lindstrøm én af banens absolut bedste, og den lokale offensivsspiller er om nogen blevet symbolet på den udvikling, som Brøndby er i gang med.

I et interview med Ekstra Bladet fortæller Lindstrøm, at han elsker livet i klubben, og at han ikke kan forestille sig selv spille i en anden på dansk grund.

Kigger han ud i fremtiden, håber han dog på en dag at kunne kopiere klublegenden Daniel Agger og skaffe Brøndby IF millioner i klubkassen.

– Det er helt afgørende for mig, jeg kan være med til at skaffe mange penge til Brøndby, når jeg på et tidspunkt skal sælges. Som spiller kan du vente, til kontrakten udløber, men med min forlængelse til 2023 har jeg også sendt et klart signal.

– Jeg vil elske at være den spiller, der sørger for, at Brøndby får millioner i kassen, fortæller han til Ekstra Bladet.

Jesper Lindstrøm og Brøndby IF møder søndag AC Horsens hjemme på Brøndby Stadion. Der er kampstart klokken 16.00. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Neestrup jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Roy Keane slagter dansk stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Salah sender særlig besked

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jess Thorup indlagt

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle