Liverpools manager, Jürgen Klopp, har tidligere tidligere kritiseret idéen om en lukket liga blandt de største klubber i Europa.
Den holdning står han ved, selv om Liverpool er en af de 12 klubber, der mandag har stiftet udbryderligaen Super League, hvor kun de allerstørste klubber vil spille mod hinanden.
– Min holdning har ikke ændret sig. Jeg hørte første gang om det i går, og indtil videre har vi kun fået en smule information – mere eller mindre det, man har kunnet læse i aviserne, siger han ifølge Sky Sports.
– Det er er en svær en. Folk er ikke glade for det, og det kan jeg forstå, men jeg kan ikke sige så meget mere om det. Hverken jeg eller spillerne har været involveret i det, siger Jürgen Klopp.
I 2019 udtalte Liverpool-manageren, at han ikke håbede, at en lukket liga ville se dagens lys.
– Jeg håber, at Super League aldrig bliver til noget.
– For mig er Champions League Super League, hvor du ikke altid ender med at spille mod de samme hold. Hvorfor skulle vi lave en turnering, hvor Liverpool og Real Madrid spiller mod hinanden ti år i træk, sagde han dengang ifølge avisen Independent.
Fans af Liverpool er har også udtrykt sin kritik af planerne. Fangruppen Spirit of Shankly skriver på Twitter, at Liverpools ejer – FSG – har ignoreret fansene i sin “grådige jagt på penge”.
Jürgen Klopp siger til Sky Sports, at fansene er vigtige for en fodboldklub.
– Det vigtigste i en klub er er fansene og holdet, og vi skal sikre, at ingenting kommer i vejen for det, siger han.
Jürgen Klopp fortæller, at han altid har været fan af Champions League, som alle hold kan kvalificere sig til.
– Jeg kan godt lide det konkurrencemæssige aspekt i fodbold. Jeg kan godt lide, at West Ham har muligheden for at komme til at spille Champions League næste sæson, siger han ifølge Sky Sports.
Den nye udbryderliga skal spille kampe midt på ugen og have i alt 20 hold med, hvoraf 15 af dem skal være medstiftende hold. Dermed søger klubberne tre yderligere hold for at lande på de 15 hold tilsammen.
Det er planen, at Super League skal skydes i gang allerede til sommer.
De stiftende klubber er Manchester United, Manchester City, Liverpool , Arsenal, Chelsea, Tottenham, Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid, Inter, Juventus og AC Milan
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
