FREDENSVANG (Tipsbladet): På typisk dansk juni-manér kunne solen og vinden ikke helt blive enig om, hvem der skulle bestemme under AGF's tirsdagstræning.
Efter weekendens og sidste uges massive regnskyl så træningsbanen dog fornuftig ud, intensiteten var i top med tændte spillere, og med var et ansigt, der ikke umiddelbart vakte genkendelse.
AGF har ellers sagt farvel til indtil flere spillere som Magnus Knudsen, der skal spille for Holstein Kiel efter et års leje fra FK Rostov, og selv om Benjamin Hvidt var med i træningen, er den egenudviklede, centrale midtbanespiller allerede solgt til Esbjerg, der efter sidste kamp i 2. Division i weekenden dog ikke træner igen før om et par uger.
Men der var en ny mand på anlægget, og der var tale om 19-årige Lamin Trawally.
Han har det seneste år spillet for Casa Sports, en klub i Senegal, og er fra Gambia.
Trawally spiller central midtbane, hvilket stemmer meget godt overens med AGF's nuværende behov for midtbanespillere.
– Stig [Inge Bjørnebye, AGF's sportschef] har haft gode oplevelser med agenten, som han har handlet med i Norge. Han hentede rigtig gode spillere, der siden blev solgt for store penge, siger AGF's cheftræner Uwe Rösler.
– Så vi fik et tip, og det koster os ikke noget. Vi tager et kig. Det er godt for os, og det er godt for den unge mand, der viser sig frem. Vi er i forvejen i undertal, især på midtbanen.
– Vi tager stille og roligt et kig i de næste to uger og tager en beslutning. Så det er en win-win-situation for begge parter, siger Uwe Rösler.
AGF har hentet Henrik Dalsgaard ind fra FC Midtjylland og 19-årige Aksel Halsgaard fra FC Københavns U/19-hold, mens blandt andre Sigurd Haugen vender tilbage fra udlån senere i denne uge.
AGF har ud over Hvidt og Knudsen sagt farvel til målmand Bailey Peacock-Farrell, der indtil videre ikke er blevet erstattet, og til midtstopperen Mats Knoester, der ligesom Burnley-ejede Peacock-Farrell var på leje, i hollænderens tilfælde fra Ferencvaros.
Også Julius Beck, der kan spille central midtbane, er stoppet og nu tilbage som Spezia-spiller efter endt leje.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Frankrig – England
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
Spanien har et ekstra øje på Messi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning