FREDENSVANG (Tipsbladet): På typisk dansk juni-manér kunne solen og vinden ikke helt blive enig om, hvem der skulle bestemme under AGF's tirsdagstræning.
Efter weekendens og sidste uges massive regnskyl så træningsbanen dog fornuftig ud, intensiteten var i top med tændte spillere, og med var et ansigt, der ikke umiddelbart vakte genkendelse.
AGF har ellers sagt farvel til indtil flere spillere som Magnus Knudsen, der skal spille for Holstein Kiel efter et års leje fra FK Rostov, og selv om Benjamin Hvidt var med i træningen, er den egenudviklede, centrale midtbanespiller allerede solgt til Esbjerg, der efter sidste kamp i 2. Division i weekenden dog ikke træner igen før om et par uger.
Men der var en ny mand på anlægget, og der var tale om 19-årige Lamin Trawally.
Han har det seneste år spillet for Casa Sports, en klub i Senegal, og er fra Gambia.
Trawally spiller central midtbane, hvilket stemmer meget godt overens med AGF's nuværende behov for midtbanespillere.
– Stig [Inge Bjørnebye, AGF's sportschef] har haft gode oplevelser med agenten, som han har handlet med i Norge. Han hentede rigtig gode spillere, der siden blev solgt for store penge, siger AGF's cheftræner Uwe Rösler.
– Så vi fik et tip, og det koster os ikke noget. Vi tager et kig. Det er godt for os, og det er godt for den unge mand, der viser sig frem. Vi er i forvejen i undertal, især på midtbanen.
– Vi tager stille og roligt et kig i de næste to uger og tager en beslutning. Så det er en win-win-situation for begge parter, siger Uwe Rösler.
AGF har hentet Henrik Dalsgaard ind fra FC Midtjylland og 19-årige Aksel Halsgaard fra FC Københavns U/19-hold, mens blandt andre Sigurd Haugen vender tilbage fra udlån senere i denne uge.
AGF har ud over Hvidt og Knudsen sagt farvel til målmand Bailey Peacock-Farrell, der indtil videre ikke er blevet erstattet, og til midtstopperen Mats Knoester, der ligesom Burnley-ejede Peacock-Farrell var på leje, i hollænderens tilfælde fra Ferencvaros.
Også Julius Beck, der kan spille central midtbane, er stoppet og nu tilbage som Spezia-spiller efter endt leje.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT