Lukas Hradecky hylder Brøndbys nye målmand

Lukas Hradecky taler varmt om Patrick Pentz, som han kender indgående fra træningsbanen i Bayer Leverkusen. Den tidligere Brøndby-målmand anbefalede Pentz at takke ja til de blå-gule.



Brøndby IF har endelig fået målmandskabalen til at gå op.

Afløseren for Mads Hermansen bliver den østrigske landsholdsmålmand Patrick Pentz, der skifter til Brøndby IF på en lejeaftale fra Bayer Leverkusen, hvor han var ude af stand til at slå den tidligere Brøndby-målmand Lukas Hradecky af holdet.

Netop Lukas Hradecky har naturligvis været informeret om Patrick Pentz' skifte til Danmark, og den finske målmand har kun fortalt gode ting om Brøndby, som han her otte år efter sin afsked på Vestegnen stadig følger tæt.

Det fortæller Bayer Leverkusen-målmanden – på glimrende dansk – til Tipsbladet.

– Brøndby har jo i noget tid været på udkig efter en ny målmand, selv om jeg må sige, at jeg virkelig synes, Thomas Mikkelsen har gjort det fint. Da jeg hørte, at de var ude efter Patrick, talte jeg med det samme varmt om Brøndby. Han spurgte mig naturligvis om klubben, og jeg kunne anbefale det hele, siger Lukas Hradecky og tilføjer:

– Brøndby får en topkeeper. Han er det, jeg vil kalde for en rigtig holdspiller, og jeg synes, det er en god løsning for alle parter. Patrick kom til Leverkusen i januar, da vi fik en skade, og jeg tror, det hele tiden har været planen, at han skulle videre denne sommer. Han er jo på det østrigske landshold, og jeg ved, at han har store ambitioner. Derfor skal han have spilletid, og det har han nok større chance for at få i Brøndby.

Patrick Bentz er naturligvis et ret ubeskrevet blad i Danmark, og derfor er der utvivlsomt mange – nok især Brøndby-fans – der siden torsdag har forsøgt at læse lidt op på ham. Noget af det første, der springer i øjnene, er østrigerens højde. 183 centimeter er ikke voldsomt meget for en målmand.

Højden kan Bentz naturligvis ikke løbe fra, men Brøndby har hentet en utrolig dygtig målmand, lyder det fra Lukas Hradecky.

– Det er rigtigt, at han ikke er verdens højeste målmand, men han er modig og kommer godt ud i feltet. Han kompenserer rigtig fint for, at han ikke er voldsomt høj af en målmand at være, og så er han meget rolig og rigtig god med fødderne. Det er en af hans helt store kvaliteter, fastslår Leverkusen-målmanden. 

Når man taler med Lukas Hradecy, står det hurtigt klart, at han stadig har fuldstændig styr på, hvad der sker i Brøndby IF. Han lægger ikke skjul på, at de blå-gule stadig står hans hjerte nært. 

– Jeg følger Brøndby på sociale medier, og jeg ser rigtig mange highlights. Jeg havde nogle gode år i Brøndby, som jeg ofte tænker tilbage på, siger Hradecky, der nu kan følge makkeren Patrick Pentz, når han fremover skal se highlights. 

Brøndby IF har lejet Patrick Pentz for resten af indeværende sæson – lejeaftalen indeholder en købsoption.





LIVE

LIVE: Skriver under med Viborg

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Den største genistreg i Superligaen?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie