Lukas Hradecky hylder Brøndbys nye målmand

Lukas Hradecky taler varmt om Patrick Pentz, som han kender indgående fra træningsbanen i Bayer Leverkusen. Den tidligere Brøndby-målmand anbefalede Pentz at takke ja til de blå-gule.



Brøndby IF har endelig fået målmandskabalen til at gå op.

Afløseren for Mads Hermansen bliver den østrigske landsholdsmålmand Patrick Pentz, der skifter til Brøndby IF på en lejeaftale fra Bayer Leverkusen, hvor han var ude af stand til at slå den tidligere Brøndby-målmand Lukas Hradecky af holdet.

Netop Lukas Hradecky har naturligvis været informeret om Patrick Pentz' skifte til Danmark, og den finske målmand har kun fortalt gode ting om Brøndby, som han her otte år efter sin afsked på Vestegnen stadig følger tæt.

Det fortæller Bayer Leverkusen-målmanden – på glimrende dansk – til Tipsbladet.

– Brøndby har jo i noget tid været på udkig efter en ny målmand, selv om jeg må sige, at jeg virkelig synes, Thomas Mikkelsen har gjort det fint. Da jeg hørte, at de var ude efter Patrick, talte jeg med det samme varmt om Brøndby. Han spurgte mig naturligvis om klubben, og jeg kunne anbefale det hele, siger Lukas Hradecky og tilføjer:

– Brøndby får en topkeeper. Han er det, jeg vil kalde for en rigtig holdspiller, og jeg synes, det er en god løsning for alle parter. Patrick kom til Leverkusen i januar, da vi fik en skade, og jeg tror, det hele tiden har været planen, at han skulle videre denne sommer. Han er jo på det østrigske landshold, og jeg ved, at han har store ambitioner. Derfor skal han have spilletid, og det har han nok større chance for at få i Brøndby.

Patrick Bentz er naturligvis et ret ubeskrevet blad i Danmark, og derfor er der utvivlsomt mange – nok især Brøndby-fans – der siden torsdag har forsøgt at læse lidt op på ham. Noget af det første, der springer i øjnene, er østrigerens højde. 183 centimeter er ikke voldsomt meget for en målmand.

Højden kan Bentz naturligvis ikke løbe fra, men Brøndby har hentet en utrolig dygtig målmand, lyder det fra Lukas Hradecky.

– Det er rigtigt, at han ikke er verdens højeste målmand, men han er modig og kommer godt ud i feltet. Han kompenserer rigtig fint for, at han ikke er voldsomt høj af en målmand at være, og så er han meget rolig og rigtig god med fødderne. Det er en af hans helt store kvaliteter, fastslår Leverkusen-målmanden. 

Når man taler med Lukas Hradecy, står det hurtigt klart, at han stadig har fuldstændig styr på, hvad der sker i Brøndby IF. Han lægger ikke skjul på, at de blå-gule stadig står hans hjerte nært. 

– Jeg følger Brøndby på sociale medier, og jeg ser rigtig mange highlights. Jeg havde nogle gode år i Brøndby, som jeg ofte tænker tilbage på, siger Hradecky, der nu kan følge makkeren Patrick Pentz, når han fremover skal se highlights. 

Brøndby IF har lejet Patrick Pentz for resten af indeværende sæson – lejeaftalen indeholder en købsoption.







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Protesterer efter dansk drømmekamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Færdig? Manchester City har udset afløser

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League