Lukas Hradecky hylder Brøndbys nye målmand

Lukas Hradecky taler varmt om Patrick Pentz, som han kender indgående fra træningsbanen i Bayer Leverkusen. Den tidligere Brøndby-målmand anbefalede Pentz at takke ja til de blå-gule.



Brøndby IF har endelig fået målmandskabalen til at gå op.

Afløseren for Mads Hermansen bliver den østrigske landsholdsmålmand Patrick Pentz, der skifter til Brøndby IF på en lejeaftale fra Bayer Leverkusen, hvor han var ude af stand til at slå den tidligere Brøndby-målmand Lukas Hradecky af holdet.

Netop Lukas Hradecky har naturligvis været informeret om Patrick Pentz' skifte til Danmark, og den finske målmand har kun fortalt gode ting om Brøndby, som han her otte år efter sin afsked på Vestegnen stadig følger tæt.

Det fortæller Bayer Leverkusen-målmanden – på glimrende dansk – til Tipsbladet.

– Brøndby har jo i noget tid været på udkig efter en ny målmand, selv om jeg må sige, at jeg virkelig synes, Thomas Mikkelsen har gjort det fint. Da jeg hørte, at de var ude efter Patrick, talte jeg med det samme varmt om Brøndby. Han spurgte mig naturligvis om klubben, og jeg kunne anbefale det hele, siger Lukas Hradecky og tilføjer:

– Brøndby får en topkeeper. Han er det, jeg vil kalde for en rigtig holdspiller, og jeg synes, det er en god løsning for alle parter. Patrick kom til Leverkusen i januar, da vi fik en skade, og jeg tror, det hele tiden har været planen, at han skulle videre denne sommer. Han er jo på det østrigske landshold, og jeg ved, at han har store ambitioner. Derfor skal han have spilletid, og det har han nok større chance for at få i Brøndby.

Patrick Bentz er naturligvis et ret ubeskrevet blad i Danmark, og derfor er der utvivlsomt mange – nok især Brøndby-fans – der siden torsdag har forsøgt at læse lidt op på ham. Noget af det første, der springer i øjnene, er østrigerens højde. 183 centimeter er ikke voldsomt meget for en målmand.

Højden kan Bentz naturligvis ikke løbe fra, men Brøndby har hentet en utrolig dygtig målmand, lyder det fra Lukas Hradecky.

– Det er rigtigt, at han ikke er verdens højeste målmand, men han er modig og kommer godt ud i feltet. Han kompenserer rigtig fint for, at han ikke er voldsomt høj af en målmand at være, og så er han meget rolig og rigtig god med fødderne. Det er en af hans helt store kvaliteter, fastslår Leverkusen-målmanden. 

Når man taler med Lukas Hradecy, står det hurtigt klart, at han stadig har fuldstændig styr på, hvad der sker i Brøndby IF. Han lægger ikke skjul på, at de blå-gule stadig står hans hjerte nært. 

– Jeg følger Brøndby på sociale medier, og jeg ser rigtig mange highlights. Jeg havde nogle gode år i Brøndby, som jeg ofte tænker tilbage på, siger Hradecky, der nu kan følge makkeren Patrick Pentz, når han fremover skal se highlights. 

Brøndby IF har lejet Patrick Pentz for resten af indeværende sæson – lejeaftalen indeholder en købsoption.





LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Silkeborg IF – Randers FC

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bayern München laver vildt comeback

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Tottenham henter forløsende sejr

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’