Lukas Hradecky hylder Brøndbys nye målmand

Lukas Hradecky taler varmt om Patrick Pentz, som han kender indgående fra træningsbanen i Bayer Leverkusen. Den tidligere Brøndby-målmand anbefalede Pentz at takke ja til de blå-gule.



Brøndby IF har endelig fået målmandskabalen til at gå op.

Afløseren for Mads Hermansen bliver den østrigske landsholdsmålmand Patrick Pentz, der skifter til Brøndby IF på en lejeaftale fra Bayer Leverkusen, hvor han var ude af stand til at slå den tidligere Brøndby-målmand Lukas Hradecky af holdet.

Netop Lukas Hradecky har naturligvis været informeret om Patrick Pentz' skifte til Danmark, og den finske målmand har kun fortalt gode ting om Brøndby, som han her otte år efter sin afsked på Vestegnen stadig følger tæt.

Det fortæller Bayer Leverkusen-målmanden – på glimrende dansk – til Tipsbladet.

– Brøndby har jo i noget tid været på udkig efter en ny målmand, selv om jeg må sige, at jeg virkelig synes, Thomas Mikkelsen har gjort det fint. Da jeg hørte, at de var ude efter Patrick, talte jeg med det samme varmt om Brøndby. Han spurgte mig naturligvis om klubben, og jeg kunne anbefale det hele, siger Lukas Hradecky og tilføjer:

– Brøndby får en topkeeper. Han er det, jeg vil kalde for en rigtig holdspiller, og jeg synes, det er en god løsning for alle parter. Patrick kom til Leverkusen i januar, da vi fik en skade, og jeg tror, det hele tiden har været planen, at han skulle videre denne sommer. Han er jo på det østrigske landshold, og jeg ved, at han har store ambitioner. Derfor skal han have spilletid, og det har han nok større chance for at få i Brøndby.

Patrick Bentz er naturligvis et ret ubeskrevet blad i Danmark, og derfor er der utvivlsomt mange – nok især Brøndby-fans – der siden torsdag har forsøgt at læse lidt op på ham. Noget af det første, der springer i øjnene, er østrigerens højde. 183 centimeter er ikke voldsomt meget for en målmand.

Højden kan Bentz naturligvis ikke løbe fra, men Brøndby har hentet en utrolig dygtig målmand, lyder det fra Lukas Hradecky.

– Det er rigtigt, at han ikke er verdens højeste målmand, men han er modig og kommer godt ud i feltet. Han kompenserer rigtig fint for, at han ikke er voldsomt høj af en målmand at være, og så er han meget rolig og rigtig god med fødderne. Det er en af hans helt store kvaliteter, fastslår Leverkusen-målmanden. 

Når man taler med Lukas Hradecy, står det hurtigt klart, at han stadig har fuldstændig styr på, hvad der sker i Brøndby IF. Han lægger ikke skjul på, at de blå-gule stadig står hans hjerte nært. 

– Jeg følger Brøndby på sociale medier, og jeg ser rigtig mange highlights. Jeg havde nogle gode år i Brøndby, som jeg ofte tænker tilbage på, siger Hradecky, der nu kan følge makkeren Patrick Pentz, når han fremover skal se highlights. 

Brøndby IF har lejet Patrick Pentz for resten af indeværende sæson – lejeaftalen indeholder en købsoption.







LIVE

LIVE: Legende tror, Manchester City vinder

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fyrer landstræner to måneder før VM

Vejle Boldklub – FC København

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

‘Så brænder hele København ned’

Nedtur for Højlund og Napoli

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

FC Nordsjælland – Viborg FF

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Det er aldrig sket før

Her spiller Lasse Schöne i dag

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Fik blackout på Brøndby Stadion

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

OB – Randers FC

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Steve Cooper storroser stjerne

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne