Brøndby IF har endelig fået målmandskabalen til at gå op.
Afløseren for Mads Hermansen bliver den østrigske landsholdsmålmand Patrick Pentz, der skifter til Brøndby IF på en lejeaftale fra Bayer Leverkusen, hvor han var ude af stand til at slå den tidligere Brøndby-målmand Lukas Hradecky af holdet.
Netop Lukas Hradecky har naturligvis været informeret om Patrick Pentz' skifte til Danmark, og den finske målmand har kun fortalt gode ting om Brøndby, som han her otte år efter sin afsked på Vestegnen stadig følger tæt.
Det fortæller Bayer Leverkusen-målmanden – på glimrende dansk – til Tipsbladet.
– Brøndby har jo i noget tid været på udkig efter en ny målmand, selv om jeg må sige, at jeg virkelig synes, Thomas Mikkelsen har gjort det fint. Da jeg hørte, at de var ude efter Patrick, talte jeg med det samme varmt om Brøndby. Han spurgte mig naturligvis om klubben, og jeg kunne anbefale det hele, siger Lukas Hradecky og tilføjer:
– Brøndby får en topkeeper. Han er det, jeg vil kalde for en rigtig holdspiller, og jeg synes, det er en god løsning for alle parter. Patrick kom til Leverkusen i januar, da vi fik en skade, og jeg tror, det hele tiden har været planen, at han skulle videre denne sommer. Han er jo på det østrigske landshold, og jeg ved, at han har store ambitioner. Derfor skal han have spilletid, og det har han nok større chance for at få i Brøndby.
Patrick Bentz er naturligvis et ret ubeskrevet blad i Danmark, og derfor er der utvivlsomt mange – nok især Brøndby-fans – der siden torsdag har forsøgt at læse lidt op på ham. Noget af det første, der springer i øjnene, er østrigerens højde. 183 centimeter er ikke voldsomt meget for en målmand.
Højden kan Bentz naturligvis ikke løbe fra, men Brøndby har hentet en utrolig dygtig målmand, lyder det fra Lukas Hradecky.
– Det er rigtigt, at han ikke er verdens højeste målmand, men han er modig og kommer godt ud i feltet. Han kompenserer rigtig fint for, at han ikke er voldsomt høj af en målmand at være, og så er han meget rolig og rigtig god med fødderne. Det er en af hans helt store kvaliteter, fastslår Leverkusen-målmanden.
Når man taler med Lukas Hradecy, står det hurtigt klart, at han stadig har fuldstændig styr på, hvad der sker i Brøndby IF. Han lægger ikke skjul på, at de blå-gule stadig står hans hjerte nært.
– Jeg følger Brøndby på sociale medier, og jeg ser rigtig mange highlights. Jeg havde nogle gode år i Brøndby, som jeg ofte tænker tilbage på, siger Hradecky, der nu kan følge makkeren Patrick Pentz, når han fremover skal se highlights.
Brøndby IF har lejet Patrick Pentz for resten af indeværende sæson – lejeaftalen indeholder en købsoption.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Barcelona klager til UEFA
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
AGF snubler i guldkampen
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
OPTAKT