Lukas Hradecky hylder Brøndbys nye målmand

Lukas Hradecky taler varmt om Patrick Pentz, som han kender indgående fra træningsbanen i Bayer Leverkusen. Den tidligere Brøndby-målmand anbefalede Pentz at takke ja til de blå-gule.



Brøndby IF har endelig fået målmandskabalen til at gå op.

Afløseren for Mads Hermansen bliver den østrigske landsholdsmålmand Patrick Pentz, der skifter til Brøndby IF på en lejeaftale fra Bayer Leverkusen, hvor han var ude af stand til at slå den tidligere Brøndby-målmand Lukas Hradecky af holdet.

Netop Lukas Hradecky har naturligvis været informeret om Patrick Pentz' skifte til Danmark, og den finske målmand har kun fortalt gode ting om Brøndby, som han her otte år efter sin afsked på Vestegnen stadig følger tæt.

Det fortæller Bayer Leverkusen-målmanden – på glimrende dansk – til Tipsbladet.

– Brøndby har jo i noget tid været på udkig efter en ny målmand, selv om jeg må sige, at jeg virkelig synes, Thomas Mikkelsen har gjort det fint. Da jeg hørte, at de var ude efter Patrick, talte jeg med det samme varmt om Brøndby. Han spurgte mig naturligvis om klubben, og jeg kunne anbefale det hele, siger Lukas Hradecky og tilføjer:

– Brøndby får en topkeeper. Han er det, jeg vil kalde for en rigtig holdspiller, og jeg synes, det er en god løsning for alle parter. Patrick kom til Leverkusen i januar, da vi fik en skade, og jeg tror, det hele tiden har været planen, at han skulle videre denne sommer. Han er jo på det østrigske landshold, og jeg ved, at han har store ambitioner. Derfor skal han have spilletid, og det har han nok større chance for at få i Brøndby.

Patrick Bentz er naturligvis et ret ubeskrevet blad i Danmark, og derfor er der utvivlsomt mange – nok især Brøndby-fans – der siden torsdag har forsøgt at læse lidt op på ham. Noget af det første, der springer i øjnene, er østrigerens højde. 183 centimeter er ikke voldsomt meget for en målmand.

Højden kan Bentz naturligvis ikke løbe fra, men Brøndby har hentet en utrolig dygtig målmand, lyder det fra Lukas Hradecky.

– Det er rigtigt, at han ikke er verdens højeste målmand, men han er modig og kommer godt ud i feltet. Han kompenserer rigtig fint for, at han ikke er voldsomt høj af en målmand at være, og så er han meget rolig og rigtig god med fødderne. Det er en af hans helt store kvaliteter, fastslår Leverkusen-målmanden. 

Når man taler med Lukas Hradecy, står det hurtigt klart, at han stadig har fuldstændig styr på, hvad der sker i Brøndby IF. Han lægger ikke skjul på, at de blå-gule stadig står hans hjerte nært. 

– Jeg følger Brøndby på sociale medier, og jeg ser rigtig mange highlights. Jeg havde nogle gode år i Brøndby, som jeg ofte tænker tilbage på, siger Hradecky, der nu kan følge makkeren Patrick Pentz, når han fremover skal se highlights. 

Brøndby IF har lejet Patrick Pentz for resten af indeværende sæson – lejeaftalen indeholder en købsoption.







LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Cooper gav hård og ærlig besked

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Hård kritik af FCM-profil

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Barcelona klager til UEFA

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

AGF snubler i guldkampen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Nu er han tilbage for Brøndby

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Mål i Milano

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

AGF – FC Nordsjælland

Liverpool – Fulham