Brøndby IF har endelig fået målmandskabalen til at gå op.
Afløseren for Mads Hermansen bliver den østrigske landsholdsmålmand Patrick Pentz, der skifter til Brøndby IF på en lejeaftale fra Bayer Leverkusen, hvor han var ude af stand til at slå den tidligere Brøndby-målmand Lukas Hradecky af holdet.
Netop Lukas Hradecky har naturligvis været informeret om Patrick Pentz' skifte til Danmark, og den finske målmand har kun fortalt gode ting om Brøndby, som han her otte år efter sin afsked på Vestegnen stadig følger tæt.
Det fortæller Bayer Leverkusen-målmanden – på glimrende dansk – til Tipsbladet.
– Brøndby har jo i noget tid været på udkig efter en ny målmand, selv om jeg må sige, at jeg virkelig synes, Thomas Mikkelsen har gjort det fint. Da jeg hørte, at de var ude efter Patrick, talte jeg med det samme varmt om Brøndby. Han spurgte mig naturligvis om klubben, og jeg kunne anbefale det hele, siger Lukas Hradecky og tilføjer:
– Brøndby får en topkeeper. Han er det, jeg vil kalde for en rigtig holdspiller, og jeg synes, det er en god løsning for alle parter. Patrick kom til Leverkusen i januar, da vi fik en skade, og jeg tror, det hele tiden har været planen, at han skulle videre denne sommer. Han er jo på det østrigske landshold, og jeg ved, at han har store ambitioner. Derfor skal han have spilletid, og det har han nok større chance for at få i Brøndby.
Patrick Bentz er naturligvis et ret ubeskrevet blad i Danmark, og derfor er der utvivlsomt mange – nok især Brøndby-fans – der siden torsdag har forsøgt at læse lidt op på ham. Noget af det første, der springer i øjnene, er østrigerens højde. 183 centimeter er ikke voldsomt meget for en målmand.
Højden kan Bentz naturligvis ikke løbe fra, men Brøndby har hentet en utrolig dygtig målmand, lyder det fra Lukas Hradecky.
– Det er rigtigt, at han ikke er verdens højeste målmand, men han er modig og kommer godt ud i feltet. Han kompenserer rigtig fint for, at han ikke er voldsomt høj af en målmand at være, og så er han meget rolig og rigtig god med fødderne. Det er en af hans helt store kvaliteter, fastslår Leverkusen-målmanden.
Når man taler med Lukas Hradecy, står det hurtigt klart, at han stadig har fuldstændig styr på, hvad der sker i Brøndby IF. Han lægger ikke skjul på, at de blå-gule stadig står hans hjerte nært.
– Jeg følger Brøndby på sociale medier, og jeg ser rigtig mange highlights. Jeg havde nogle gode år i Brøndby, som jeg ofte tænker tilbage på, siger Hradecky, der nu kan følge makkeren Patrick Pentz, når han fremover skal se highlights.
Brøndby IF har lejet Patrick Pentz for resten af indeværende sæson – lejeaftalen indeholder en købsoption.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Kærlige beskeder vælter ind
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Arsenal skuffer mod bundprop
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Medie peger på FC København
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Sepp Piontek er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
UEFA med ny stor FC København-straf
MEDIE