Når det danske fodboldlandshold forbereder sig til at spille udekampe, flyver holdet oftest til spillebyen en eller to dage før kamp, men holdet følger en anden model ved den kommende samling.
Når landsholdet samles på mandag, bliver det nemlig i det sydlige Spanien frem for Helsingør. Dermed får Danmark fem træningsdage i lunt vejr, inden der lørdag 12. oktober venter en Nations League-kamp mod europamesteren i Murcia. Mandag 14. oktober flyver holdet videre til Schweiz.
Udsigten til at få en decideret træningslejr i efterårssolen sparer også spillerne for rejseaktivitet, påpeger landsholdschef Christian Nørkjær, der har arrangeret det danske ophold i Spanien.
– Det er en beslutning, der er truffet for lang tid siden. Vi ville gerne have en sammenhængende træningslejr, og vi vidste, at vi kunne få en rigtig god bane og et rigtig godt sted at bo. Spillerne sparer også noget rejsetid ved at rejse direkte til Spanien i stedet for først at skulle være i Danmark i nogle dage.
– Forhåbentlig får vi en god sammenhængende uge med godt vejr og god træning, siger landsholdschefen.
Ekslandstræner Kasper Hjulmand var i sin tid med til at beslutte, at holdet skulle samles i Spanien. Det var nødvendigt at være ude i god tid, så holdet kunne få sit ønskede hotel og chartre et fly, der kan transportere holdet videre til Schweiz efter kampen mod Spanien.
Ved landsholdssamlingerne i marts, juni og september spillede Danmark kun hjemmekampe, og derfor har holdet – foruden EM i Tyskland – brugt al sin samlingstid i vante rammer i Helsingør. Det kan være sundt at få et afbræk, siger Christian Nørkjær.
– Vi har været rigtig meget i Helsingør i år, så nu vi fik vi chancen for at lave noget, der mere ligner en træningslejr. Nogle gange skal man gøre noget, der er lidt anderledes.
– Vi ved, at alting fungerer i Helsingør, og at træningsbanen er god, uanset om vejret er dårligt, men når nu muligheden var der, så tænkte vi, at vi ville prøve noget lidt andet.
– Og vejret i Spanien kontra Danmark spillede da ind på beslutningen, for nu har vi en hel uge til at forberede os på de vejrforhold, som kampen mod Spanien skal spilles under.
– Vi havde helt sikkert ikke gjort det, hvis vi skulle møde Kasakhstan. Det giver mening den her gang, og så håber vi, at det giver bonus, siger Nørkjær.
Spørgsmål: Er det billigere eller dyrere for DBU at være samlet i Spanien i stedet for i Danmark?
– Jeg tror, at det går nogenlunde lige op den her gang. Selvfølgelig kigger vi på, at det skal hænge sammen økonomisk, og at vi skal undgå at chartre for mange fly, men den her gang har det været nogenlunde samme udgift, som hvis vi havde været hjemme.
– Så det er en sportslig overvejelse, der har ført til valget den her gang, siger Christian Nørkjær.
I marts 2022 var landsholdet også på træningslejr i Spanien før en testkamp i Holland. Dengang skyldtes udflugten, at Kasper Hjulmand ikke mente, at den daværende træningsbane i Helsingør var god nok så tidligt på året.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Optikerkæde ny sponsor for dommerne
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
Dansk træner storroses
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Reagerer på Brøndby-bombe
Langer ud efter trænerlegende
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
I chok over Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning