Derfor har landsholdet droppet Helsingør

Efter et år med lange besøg i Helsingør får landsholdsspillerne et solrigt afbræk med træningslejr i Spanien.



Når det danske fodboldlandshold forbereder sig til at spille udekampe, flyver holdet oftest til spillebyen en eller to dage før kamp, men holdet følger en anden model ved den kommende samling.

Når landsholdet samles på mandag, bliver det nemlig i det sydlige Spanien frem for Helsingør. Dermed får Danmark fem træningsdage i lunt vejr, inden der lørdag 12. oktober venter en Nations League-kamp mod europamesteren i Murcia. Mandag 14. oktober flyver holdet videre til Schweiz.

Udsigten til at få en decideret træningslejr i efterårssolen sparer også spillerne for rejseaktivitet, påpeger landsholdschef Christian Nørkjær, der har arrangeret det danske ophold i Spanien.

– Det er en beslutning, der er truffet for lang tid siden. Vi ville gerne have en sammenhængende træningslejr, og vi vidste, at vi kunne få en rigtig god bane og et rigtig godt sted at bo. Spillerne sparer også noget rejsetid ved at rejse direkte til Spanien i stedet for først at skulle være i Danmark i nogle dage.

– Forhåbentlig får vi en god sammenhængende uge med godt vejr og god træning, siger landsholdschefen.

Ekslandstræner Kasper Hjulmand var i sin tid med til at beslutte, at holdet skulle samles i Spanien. Det var nødvendigt at være ude i god tid, så holdet kunne få sit ønskede hotel og chartre et fly, der kan transportere holdet videre til Schweiz efter kampen mod Spanien.

Ved landsholdssamlingerne i marts, juni og september spillede Danmark kun hjemmekampe, og derfor har holdet – foruden EM i Tyskland – brugt al sin samlingstid i vante rammer i Helsingør. Det kan være sundt at få et afbræk, siger Christian Nørkjær.

– Vi har været rigtig meget i Helsingør i år, så nu vi fik vi chancen for at lave noget, der mere ligner en træningslejr. Nogle gange skal man gøre noget, der er lidt anderledes.

– Vi ved, at alting fungerer i Helsingør, og at træningsbanen er god, uanset om vejret er dårligt, men når nu muligheden var der, så tænkte vi, at vi ville prøve noget lidt andet.

– Og vejret i Spanien kontra Danmark spillede da ind på beslutningen, for nu har vi en hel uge til at forberede os på de vejrforhold, som kampen mod Spanien skal spilles under.

– Vi havde helt sikkert ikke gjort det, hvis vi skulle møde Kasakhstan. Det giver mening den her gang, og så håber vi, at det giver bonus, siger Nørkjær.

Spørgsmål: Er det billigere eller dyrere for DBU at være samlet i Spanien i stedet for i Danmark?

– Jeg tror, at det går nogenlunde lige op den her gang. Selvfølgelig kigger vi på, at det skal hænge sammen økonomisk, og at vi skal undgå at chartre for mange fly, men den her gang har det været nogenlunde samme udgift, som hvis vi havde været hjemme.

– Så det er en sportslig overvejelse, der har ført til valget den her gang, siger Christian Nørkjær.

I marts 2022 var landsholdet også på træningslejr i Spanien før en testkamp i Holland. Dengang skyldtes udflugten, at Kasper Hjulmand ikke mente, at den daværende træningsbane i Helsingør var god nok så tidligt på året.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jess Thorup indlagt

Roy Keane slagter dansk stjerne

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Hold nu kæft, hvor er han god!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!