Når det danske fodboldlandshold forbereder sig til at spille udekampe, flyver holdet oftest til spillebyen en eller to dage før kamp, men holdet følger en anden model ved den kommende samling.
Når landsholdet samles på mandag, bliver det nemlig i det sydlige Spanien frem for Helsingør. Dermed får Danmark fem træningsdage i lunt vejr, inden der lørdag 12. oktober venter en Nations League-kamp mod europamesteren i Murcia. Mandag 14. oktober flyver holdet videre til Schweiz.
Udsigten til at få en decideret træningslejr i efterårssolen sparer også spillerne for rejseaktivitet, påpeger landsholdschef Christian Nørkjær, der har arrangeret det danske ophold i Spanien.
– Det er en beslutning, der er truffet for lang tid siden. Vi ville gerne have en sammenhængende træningslejr, og vi vidste, at vi kunne få en rigtig god bane og et rigtig godt sted at bo. Spillerne sparer også noget rejsetid ved at rejse direkte til Spanien i stedet for først at skulle være i Danmark i nogle dage.
– Forhåbentlig får vi en god sammenhængende uge med godt vejr og god træning, siger landsholdschefen.
Ekslandstræner Kasper Hjulmand var i sin tid med til at beslutte, at holdet skulle samles i Spanien. Det var nødvendigt at være ude i god tid, så holdet kunne få sit ønskede hotel og chartre et fly, der kan transportere holdet videre til Schweiz efter kampen mod Spanien.
Ved landsholdssamlingerne i marts, juni og september spillede Danmark kun hjemmekampe, og derfor har holdet – foruden EM i Tyskland – brugt al sin samlingstid i vante rammer i Helsingør. Det kan være sundt at få et afbræk, siger Christian Nørkjær.
– Vi har været rigtig meget i Helsingør i år, så nu vi fik vi chancen for at lave noget, der mere ligner en træningslejr. Nogle gange skal man gøre noget, der er lidt anderledes.
– Vi ved, at alting fungerer i Helsingør, og at træningsbanen er god, uanset om vejret er dårligt, men når nu muligheden var der, så tænkte vi, at vi ville prøve noget lidt andet.
– Og vejret i Spanien kontra Danmark spillede da ind på beslutningen, for nu har vi en hel uge til at forberede os på de vejrforhold, som kampen mod Spanien skal spilles under.
– Vi havde helt sikkert ikke gjort det, hvis vi skulle møde Kasakhstan. Det giver mening den her gang, og så håber vi, at det giver bonus, siger Nørkjær.
Spørgsmål: Er det billigere eller dyrere for DBU at være samlet i Spanien i stedet for i Danmark?
– Jeg tror, at det går nogenlunde lige op den her gang. Selvfølgelig kigger vi på, at det skal hænge sammen økonomisk, og at vi skal undgå at chartre for mange fly, men den her gang har det været nogenlunde samme udgift, som hvis vi havde været hjemme.
– Så det er en sportslig overvejelse, der har ført til valget den her gang, siger Christian Nørkjær.
I marts 2022 var landsholdet også på træningslejr i Spanien før en testkamp i Holland. Dengang skyldtes udflugten, at Kasper Hjulmand ikke mente, at den daværende træningsbane i Helsingør var god nok så tidligt på året.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Manden der fik Danmark til at vinde er død