Derfor har landsholdet droppet Helsingør

Efter et år med lange besøg i Helsingør får landsholdsspillerne et solrigt afbræk med træningslejr i Spanien.



Når det danske fodboldlandshold forbereder sig til at spille udekampe, flyver holdet oftest til spillebyen en eller to dage før kamp, men holdet følger en anden model ved den kommende samling.

Når landsholdet samles på mandag, bliver det nemlig i det sydlige Spanien frem for Helsingør. Dermed får Danmark fem træningsdage i lunt vejr, inden der lørdag 12. oktober venter en Nations League-kamp mod europamesteren i Murcia. Mandag 14. oktober flyver holdet videre til Schweiz.

Udsigten til at få en decideret træningslejr i efterårssolen sparer også spillerne for rejseaktivitet, påpeger landsholdschef Christian Nørkjær, der har arrangeret det danske ophold i Spanien.

– Det er en beslutning, der er truffet for lang tid siden. Vi ville gerne have en sammenhængende træningslejr, og vi vidste, at vi kunne få en rigtig god bane og et rigtig godt sted at bo. Spillerne sparer også noget rejsetid ved at rejse direkte til Spanien i stedet for først at skulle være i Danmark i nogle dage.

– Forhåbentlig får vi en god sammenhængende uge med godt vejr og god træning, siger landsholdschefen.

Ekslandstræner Kasper Hjulmand var i sin tid med til at beslutte, at holdet skulle samles i Spanien. Det var nødvendigt at være ude i god tid, så holdet kunne få sit ønskede hotel og chartre et fly, der kan transportere holdet videre til Schweiz efter kampen mod Spanien.

Ved landsholdssamlingerne i marts, juni og september spillede Danmark kun hjemmekampe, og derfor har holdet – foruden EM i Tyskland – brugt al sin samlingstid i vante rammer i Helsingør. Det kan være sundt at få et afbræk, siger Christian Nørkjær.

– Vi har været rigtig meget i Helsingør i år, så nu vi fik vi chancen for at lave noget, der mere ligner en træningslejr. Nogle gange skal man gøre noget, der er lidt anderledes.

– Vi ved, at alting fungerer i Helsingør, og at træningsbanen er god, uanset om vejret er dårligt, men når nu muligheden var der, så tænkte vi, at vi ville prøve noget lidt andet.

– Og vejret i Spanien kontra Danmark spillede da ind på beslutningen, for nu har vi en hel uge til at forberede os på de vejrforhold, som kampen mod Spanien skal spilles under.

– Vi havde helt sikkert ikke gjort det, hvis vi skulle møde Kasakhstan. Det giver mening den her gang, og så håber vi, at det giver bonus, siger Nørkjær.

Spørgsmål: Er det billigere eller dyrere for DBU at være samlet i Spanien i stedet for i Danmark?

– Jeg tror, at det går nogenlunde lige op den her gang. Selvfølgelig kigger vi på, at det skal hænge sammen økonomisk, og at vi skal undgå at chartre for mange fly, men den her gang har det været nogenlunde samme udgift, som hvis vi havde været hjemme.

– Så det er en sportslig overvejelse, der har ført til valget den her gang, siger Christian Nørkjær.

I marts 2022 var landsholdet også på træningslejr i Spanien før en testkamp i Holland. Dengang skyldtes udflugten, at Kasper Hjulmand ikke mente, at den daværende træningsbane i Helsingør var god nok så tidligt på året.

/ritzau/





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Chido Obi var ustyrlig

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Sønderjyske – Silkeborg IF

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Benfica – Real Madrid

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det er udelukkende mit ansvar’

FCK-bænken var rasende!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Nartey scorede igen for Lyon

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

– Det er en gigantisk fiasko

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt