Lykkelig David Nielsen: Vi sprudlede

AGF’s 1-0-sejr over AaB mandag blev sikret på aarhusianernes præmis, mener cheftræner David Nielsen.



AGF vandt mandag 1-0 på hjemmebane over AaB, og den kamp blev lige, som aarhusianernes cheftræner, David Nielsen, havde ønsket sig.

– Det blev på vores præmis, og vi sprudlede og var fuldstændig upåvirkede af et 0-4-nederlag til FC Midtjylland i sidste runde. Det var lige, som jeg ville have det, siger træneren.

Offensivt var det ellers ikke, fordi AGF var sprudlende, og hjemmeholdets første reelle chance var Frederik Brandhofs matchvindermål i første halvlegs sjette tillægsminut.

David Nielsen mener dog, at man sagtens kan sprudle, selv om man ikke nødvendigvis spiller verdens flotteste offensive fodbold.

– Fodbold består af andet end at komme frem til chancer. Vi mødte et hold, som med en sejr over os kunne være gået 12 point foran os, og for mig er det at sprudle, at vi lukkede fuldstændig ned i løbet af kampen, siger han.

Nielsens trænerkollega fra AaB Marti Cifuentes så ligeledes en kamp, hvor AGF fik tingene som ønsket.

– Vi havde snakket om hele ugen, at det var den her slags kamp, som AGF ville spille med mere fysik, flere overgange og mange andenbolde.

– Vi ville gerne spille bolden med et højt teknisk niveau, men det lykkedes vi ikke med, og vi havde alt for mange tekniske fejl, siger han.

Til kampen var der uddelt gratis billetter, og derfor var Ceres Park fyldt med 19.143 tilskuere.

AGF-matchvinderen Frederik Brandhof var naturligvis glad for at score sit første mål for AGF og sit første superligamål på en udsolgt hjemmebane.

– Det var en aften, som jeg personligt ikke kommer til at glemme, også når jeg scorede mit første superligamål.

– Jeg synes, det var en helt vild kamp og en vanvittig kulisse med så mange fans, siger den 25-årige AGF-målscorer.

I alt er der plads til 19.300 tilskuere på Ceres Park, men mandag aften måtte flere fans gå forgæves, da AGF lukkede portene, da stadion var fyldt.

Derudover virkede det også til, at der ved flere indgange var blevet lukket for mange ind, da flere fans blev guidet ud på løbebanen på stadion for at gå til en anden sektion.

Episoden er ikke enestående for AGF, som den 20. oktober 2019 lukkede knap 22.500 mennesker ind til en superligakamp mod Silkeborg, hvor der ligesom mod AaB var gratis adgang.

AGF havde efter opgøret ingen kommentarer til tilskuersituationen, da klubben først selv vil undersøge begivenhederne.

/ritzau/





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Sønderjyske – Silkeborg IF

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Chido Obi var ustyrlig

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Nartey scorede igen for Lyon

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

FCK-bænken var rasende!

– Det er en gigantisk fiasko

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse