Lykkelig David Nielsen: Vi sprudlede

AGF’s 1-0-sejr over AaB mandag blev sikret på aarhusianernes præmis, mener cheftræner David Nielsen.



AGF vandt mandag 1-0 på hjemmebane over AaB, og den kamp blev lige, som aarhusianernes cheftræner, David Nielsen, havde ønsket sig.

– Det blev på vores præmis, og vi sprudlede og var fuldstændig upåvirkede af et 0-4-nederlag til FC Midtjylland i sidste runde. Det var lige, som jeg ville have det, siger træneren.

Offensivt var det ellers ikke, fordi AGF var sprudlende, og hjemmeholdets første reelle chance var Frederik Brandhofs matchvindermål i første halvlegs sjette tillægsminut.

David Nielsen mener dog, at man sagtens kan sprudle, selv om man ikke nødvendigvis spiller verdens flotteste offensive fodbold.

– Fodbold består af andet end at komme frem til chancer. Vi mødte et hold, som med en sejr over os kunne være gået 12 point foran os, og for mig er det at sprudle, at vi lukkede fuldstændig ned i løbet af kampen, siger han.

Nielsens trænerkollega fra AaB Marti Cifuentes så ligeledes en kamp, hvor AGF fik tingene som ønsket.

– Vi havde snakket om hele ugen, at det var den her slags kamp, som AGF ville spille med mere fysik, flere overgange og mange andenbolde.

– Vi ville gerne spille bolden med et højt teknisk niveau, men det lykkedes vi ikke med, og vi havde alt for mange tekniske fejl, siger han.

Til kampen var der uddelt gratis billetter, og derfor var Ceres Park fyldt med 19.143 tilskuere.

AGF-matchvinderen Frederik Brandhof var naturligvis glad for at score sit første mål for AGF og sit første superligamål på en udsolgt hjemmebane.

– Det var en aften, som jeg personligt ikke kommer til at glemme, også når jeg scorede mit første superligamål.

– Jeg synes, det var en helt vild kamp og en vanvittig kulisse med så mange fans, siger den 25-årige AGF-målscorer.

I alt er der plads til 19.300 tilskuere på Ceres Park, men mandag aften måtte flere fans gå forgæves, da AGF lukkede portene, da stadion var fyldt.

Derudover virkede det også til, at der ved flere indgange var blevet lukket for mange ind, da flere fans blev guidet ud på løbebanen på stadion for at gå til en anden sektion.

Episoden er ikke enestående for AGF, som den 20. oktober 2019 lukkede knap 22.500 mennesker ind til en superligakamp mod Silkeborg, hvor der ligesom mod AaB var gratis adgang.

AGF havde efter opgøret ingen kommentarer til tilskuersituationen, da klubben først selv vil undersøge begivenhederne.

/ritzau/





Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FC Midtjylland – Brøndby IF

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt skænderi i FC København

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Henter kæmpe Superliga-flop



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Vejle Boldklub – AGF

Chokpris på Victor Froholdt

Viborg FF – FC Nordsjælland



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sønderjyske – OB

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

FC Fredericia – Silkeborg IF

FC København – Randers FC

I chok: ‘Tragikomisk’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Traditionsklub henter Stephen Odey

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lamine Yamal med karrierens første

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Arsenal – Chelsea

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League