Lykkelig David Nielsen: Vi sprudlede

AGF’s 1-0-sejr over AaB mandag blev sikret på aarhusianernes præmis, mener cheftræner David Nielsen.



AGF vandt mandag 1-0 på hjemmebane over AaB, og den kamp blev lige, som aarhusianernes cheftræner, David Nielsen, havde ønsket sig.

– Det blev på vores præmis, og vi sprudlede og var fuldstændig upåvirkede af et 0-4-nederlag til FC Midtjylland i sidste runde. Det var lige, som jeg ville have det, siger træneren.

Offensivt var det ellers ikke, fordi AGF var sprudlende, og hjemmeholdets første reelle chance var Frederik Brandhofs matchvindermål i første halvlegs sjette tillægsminut.

David Nielsen mener dog, at man sagtens kan sprudle, selv om man ikke nødvendigvis spiller verdens flotteste offensive fodbold.

– Fodbold består af andet end at komme frem til chancer. Vi mødte et hold, som med en sejr over os kunne være gået 12 point foran os, og for mig er det at sprudle, at vi lukkede fuldstændig ned i løbet af kampen, siger han.

Nielsens trænerkollega fra AaB Marti Cifuentes så ligeledes en kamp, hvor AGF fik tingene som ønsket.

– Vi havde snakket om hele ugen, at det var den her slags kamp, som AGF ville spille med mere fysik, flere overgange og mange andenbolde.

– Vi ville gerne spille bolden med et højt teknisk niveau, men det lykkedes vi ikke med, og vi havde alt for mange tekniske fejl, siger han.

Til kampen var der uddelt gratis billetter, og derfor var Ceres Park fyldt med 19.143 tilskuere.

AGF-matchvinderen Frederik Brandhof var naturligvis glad for at score sit første mål for AGF og sit første superligamål på en udsolgt hjemmebane.

– Det var en aften, som jeg personligt ikke kommer til at glemme, også når jeg scorede mit første superligamål.

– Jeg synes, det var en helt vild kamp og en vanvittig kulisse med så mange fans, siger den 25-årige AGF-målscorer.

I alt er der plads til 19.300 tilskuere på Ceres Park, men mandag aften måtte flere fans gå forgæves, da AGF lukkede portene, da stadion var fyldt.

Derudover virkede det også til, at der ved flere indgange var blevet lukket for mange ind, da flere fans blev guidet ud på løbebanen på stadion for at gå til en anden sektion.

Episoden er ikke enestående for AGF, som den 20. oktober 2019 lukkede knap 22.500 mennesker ind til en superligakamp mod Silkeborg, hvor der ligesom mod AaB var gratis adgang.

AGF havde efter opgøret ingen kommentarer til tilskuersituationen, da klubben først selv vil undersøge begivenhederne.

/ritzau/





‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Færdig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Argentina – Egypten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Belgien knuser USA

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Scorer vanvittig løn i Premier League

AGF-spiller idømt karantæne

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’