AGF vandt mandag 1-0 på hjemmebane over AaB, og den kamp blev lige, som aarhusianernes cheftræner, David Nielsen, havde ønsket sig.
– Det blev på vores præmis, og vi sprudlede og var fuldstændig upåvirkede af et 0-4-nederlag til FC Midtjylland i sidste runde. Det var lige, som jeg ville have det, siger træneren.
Offensivt var det ellers ikke, fordi AGF var sprudlende, og hjemmeholdets første reelle chance var Frederik Brandhofs matchvindermål i første halvlegs sjette tillægsminut.
David Nielsen mener dog, at man sagtens kan sprudle, selv om man ikke nødvendigvis spiller verdens flotteste offensive fodbold.
– Fodbold består af andet end at komme frem til chancer. Vi mødte et hold, som med en sejr over os kunne være gået 12 point foran os, og for mig er det at sprudle, at vi lukkede fuldstændig ned i løbet af kampen, siger han.
Nielsens trænerkollega fra AaB Marti Cifuentes så ligeledes en kamp, hvor AGF fik tingene som ønsket.
– Vi havde snakket om hele ugen, at det var den her slags kamp, som AGF ville spille med mere fysik, flere overgange og mange andenbolde.
– Vi ville gerne spille bolden med et højt teknisk niveau, men det lykkedes vi ikke med, og vi havde alt for mange tekniske fejl, siger han.
Til kampen var der uddelt gratis billetter, og derfor var Ceres Park fyldt med 19.143 tilskuere.
AGF-matchvinderen Frederik Brandhof var naturligvis glad for at score sit første mål for AGF og sit første superligamål på en udsolgt hjemmebane.
– Det var en aften, som jeg personligt ikke kommer til at glemme, også når jeg scorede mit første superligamål.
– Jeg synes, det var en helt vild kamp og en vanvittig kulisse med så mange fans, siger den 25-årige AGF-målscorer.
I alt er der plads til 19.300 tilskuere på Ceres Park, men mandag aften måtte flere fans gå forgæves, da AGF lukkede portene, da stadion var fyldt.
Derudover virkede det også til, at der ved flere indgange var blevet lukket for mange ind, da flere fans blev guidet ud på løbebanen på stadion for at gå til en anden sektion.
Episoden er ikke enestående for AGF, som den 20. oktober 2019 lukkede knap 22.500 mennesker ind til en superligakamp mod Silkeborg, hvor der ligesom mod AaB var gratis adgang.
AGF havde efter opgøret ingen kommentarer til tilskuersituationen, da klubben først selv vil undersøge begivenhederne.
/ritzau/
LIVE
LIVE: TV 2-ekspert ringet op af Tullberg
TOPNYHED
Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
‘Det er tæt på uforklarligt’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
HELT VILDT
FC København-fans raser
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
‘Jeg er fucking irriteret’
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
FC København misser top seks
TIPSBLADETS DOM
