AGF vandt mandag 1-0 på hjemmebane over AaB, og den kamp blev lige, som aarhusianernes cheftræner, David Nielsen, havde ønsket sig.
– Det blev på vores præmis, og vi sprudlede og var fuldstændig upåvirkede af et 0-4-nederlag til FC Midtjylland i sidste runde. Det var lige, som jeg ville have det, siger træneren.
Offensivt var det ellers ikke, fordi AGF var sprudlende, og hjemmeholdets første reelle chance var Frederik Brandhofs matchvindermål i første halvlegs sjette tillægsminut.
David Nielsen mener dog, at man sagtens kan sprudle, selv om man ikke nødvendigvis spiller verdens flotteste offensive fodbold.
– Fodbold består af andet end at komme frem til chancer. Vi mødte et hold, som med en sejr over os kunne være gået 12 point foran os, og for mig er det at sprudle, at vi lukkede fuldstændig ned i løbet af kampen, siger han.
Nielsens trænerkollega fra AaB Marti Cifuentes så ligeledes en kamp, hvor AGF fik tingene som ønsket.
– Vi havde snakket om hele ugen, at det var den her slags kamp, som AGF ville spille med mere fysik, flere overgange og mange andenbolde.
– Vi ville gerne spille bolden med et højt teknisk niveau, men det lykkedes vi ikke med, og vi havde alt for mange tekniske fejl, siger han.
Til kampen var der uddelt gratis billetter, og derfor var Ceres Park fyldt med 19.143 tilskuere.
AGF-matchvinderen Frederik Brandhof var naturligvis glad for at score sit første mål for AGF og sit første superligamål på en udsolgt hjemmebane.
– Det var en aften, som jeg personligt ikke kommer til at glemme, også når jeg scorede mit første superligamål.
– Jeg synes, det var en helt vild kamp og en vanvittig kulisse med så mange fans, siger den 25-årige AGF-målscorer.
I alt er der plads til 19.300 tilskuere på Ceres Park, men mandag aften måtte flere fans gå forgæves, da AGF lukkede portene, da stadion var fyldt.
Derudover virkede det også til, at der ved flere indgange var blevet lukket for mange ind, da flere fans blev guidet ud på løbebanen på stadion for at gå til en anden sektion.
Episoden er ikke enestående for AGF, som den 20. oktober 2019 lukkede knap 22.500 mennesker ind til en superligakamp mod Silkeborg, hvor der ligesom mod AaB var gratis adgang.
AGF havde efter opgøret ingen kommentarer til tilskuersituationen, da klubben først selv vil undersøge begivenhederne.
/ritzau/
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
Steve Cooper varsler store ændringer
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
HELT VILDT
