AGF vandt mandag 1-0 på hjemmebane over AaB, og den kamp blev lige, som aarhusianernes cheftræner, David Nielsen, havde ønsket sig.
– Det blev på vores præmis, og vi sprudlede og var fuldstændig upåvirkede af et 0-4-nederlag til FC Midtjylland i sidste runde. Det var lige, som jeg ville have det, siger træneren.
Offensivt var det ellers ikke, fordi AGF var sprudlende, og hjemmeholdets første reelle chance var Frederik Brandhofs matchvindermål i første halvlegs sjette tillægsminut.
David Nielsen mener dog, at man sagtens kan sprudle, selv om man ikke nødvendigvis spiller verdens flotteste offensive fodbold.
– Fodbold består af andet end at komme frem til chancer. Vi mødte et hold, som med en sejr over os kunne være gået 12 point foran os, og for mig er det at sprudle, at vi lukkede fuldstændig ned i løbet af kampen, siger han.
Nielsens trænerkollega fra AaB Marti Cifuentes så ligeledes en kamp, hvor AGF fik tingene som ønsket.
– Vi havde snakket om hele ugen, at det var den her slags kamp, som AGF ville spille med mere fysik, flere overgange og mange andenbolde.
– Vi ville gerne spille bolden med et højt teknisk niveau, men det lykkedes vi ikke med, og vi havde alt for mange tekniske fejl, siger han.
Til kampen var der uddelt gratis billetter, og derfor var Ceres Park fyldt med 19.143 tilskuere.
AGF-matchvinderen Frederik Brandhof var naturligvis glad for at score sit første mål for AGF og sit første superligamål på en udsolgt hjemmebane.
– Det var en aften, som jeg personligt ikke kommer til at glemme, også når jeg scorede mit første superligamål.
– Jeg synes, det var en helt vild kamp og en vanvittig kulisse med så mange fans, siger den 25-årige AGF-målscorer.
I alt er der plads til 19.300 tilskuere på Ceres Park, men mandag aften måtte flere fans gå forgæves, da AGF lukkede portene, da stadion var fyldt.
Derudover virkede det også til, at der ved flere indgange var blevet lukket for mange ind, da flere fans blev guidet ud på løbebanen på stadion for at gå til en anden sektion.
Episoden er ikke enestående for AGF, som den 20. oktober 2019 lukkede knap 22.500 mennesker ind til en superligakamp mod Silkeborg, hvor der ligesom mod AaB var gratis adgang.
AGF havde efter opgøret ingen kommentarer til tilskuersituationen, da klubben først selv vil undersøge begivenhederne.
/ritzau/
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
Kevin Diks skriver historie
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
– En gigantisk nedtur!
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Supercomputer spår FCM-nedtur
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
