AGF vandt mandag 1-0 på hjemmebane over AaB, og den kamp blev lige, som aarhusianernes cheftræner, David Nielsen, havde ønsket sig.
– Det blev på vores præmis, og vi sprudlede og var fuldstændig upåvirkede af et 0-4-nederlag til FC Midtjylland i sidste runde. Det var lige, som jeg ville have det, siger træneren.
Offensivt var det ellers ikke, fordi AGF var sprudlende, og hjemmeholdets første reelle chance var Frederik Brandhofs matchvindermål i første halvlegs sjette tillægsminut.
David Nielsen mener dog, at man sagtens kan sprudle, selv om man ikke nødvendigvis spiller verdens flotteste offensive fodbold.
– Fodbold består af andet end at komme frem til chancer. Vi mødte et hold, som med en sejr over os kunne være gået 12 point foran os, og for mig er det at sprudle, at vi lukkede fuldstændig ned i løbet af kampen, siger han.
Nielsens trænerkollega fra AaB Marti Cifuentes så ligeledes en kamp, hvor AGF fik tingene som ønsket.
– Vi havde snakket om hele ugen, at det var den her slags kamp, som AGF ville spille med mere fysik, flere overgange og mange andenbolde.
– Vi ville gerne spille bolden med et højt teknisk niveau, men det lykkedes vi ikke med, og vi havde alt for mange tekniske fejl, siger han.
Til kampen var der uddelt gratis billetter, og derfor var Ceres Park fyldt med 19.143 tilskuere.
AGF-matchvinderen Frederik Brandhof var naturligvis glad for at score sit første mål for AGF og sit første superligamål på en udsolgt hjemmebane.
– Det var en aften, som jeg personligt ikke kommer til at glemme, også når jeg scorede mit første superligamål.
– Jeg synes, det var en helt vild kamp og en vanvittig kulisse med så mange fans, siger den 25-årige AGF-målscorer.
I alt er der plads til 19.300 tilskuere på Ceres Park, men mandag aften måtte flere fans gå forgæves, da AGF lukkede portene, da stadion var fyldt.
Derudover virkede det også til, at der ved flere indgange var blevet lukket for mange ind, da flere fans blev guidet ud på løbebanen på stadion for at gå til en anden sektion.
Episoden er ikke enestående for AGF, som den 20. oktober 2019 lukkede knap 22.500 mennesker ind til en superligakamp mod Silkeborg, hvor der ligesom mod AaB var gratis adgang.
AGF havde efter opgøret ingen kommentarer til tilskuersituationen, da klubben først selv vil undersøge begivenhederne.
/ritzau/
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
Delte meldinger om Christian Nørgaard
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
Et slag fra førstepladsen
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER
