Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 14:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Onsdagens opgør mellem Vejle og Lyngby var alt, man kunne forvente af et bundbrag. Masser af fysik, lange bolde, få chancer, dødbolde – ikke en videre skøn fodboldforestilling.
Opgøret kunne sagtens have trillet ud med 0-0, men Lyngby endte altså med at trække nitten, da Vejle-topscorer Onugkha kom højest på et hjørnespark og stangede kampens enlige mål i nettet i anden halvleg.
Bare et enkelt point ville ellers have lunet tilstrækkeligt for David Nielsen og co. som også virkede til at gå til opgøret med netop det for øje, mens nederlaget til gengæld må give lidt nerver på inden de sidste to spillerunder af sæsonen.
Lyngby har tre point ned til OB under stregen, og står pt. noteret for en målscore, som er fire mål dårligere end fynboernes. Det betyder, at nordsjællænderne, som det ser ud nu, kommer til at ende som nedrykker, hvis de ender med samme pointantal som OB.
Nedrykningen truer dermed stadig, og derfor vil det også være enormt vigtigt, som minimum ikke at tabe mandag eftermiddag mod Viborg. Ja, faktisk kan det ene point her faktisk sikre overlevelse, hvis OB taber søndag til Randers.
Pascal Gregor er i karantæne til opgøret. Ydermere er Magnus Riisgaard Jensen ude resten af sæsonen, mens Gustav Fraulo, Enock Otoo, Parfait Bizoza, Rezan Corlu og Gustav Mortensen ikke var med i truppen senest.
Viborg FF:
Jakob Poulsens mandskab er nået så langt, at de kan sige sig fuldkommen fri fra nedrykning. I stedet handler det om at sikre syvendepladsen, som giver en playoff-kamp om Conference League mod Superligaens nummer tre.
Viborg sad på syvendepladsen inden onsdagens ‘topbrag’ ude mod Randers og havde dermed skæbnen i egne hænder, men med et 1-0 nederlag på Cepheus Park, er midtjyderne nu hensat til ottendepladsen med et point op til Randers.
Kampen i Kronjylland bød på en chancefattig og ikke videre sindsoprivende forestilling, hvor nedrykningsspillets to tophold holdt hinanden godt fra fadet, og hvor første halvlegs fremragende solomål af Fuseini blev tungen på vægtskålen.
Viborg havde ellers masser af tid til at finde udligningen, men fik aldrig lagt det afgørende tryk, og Ementas hovedstød på træværket endte vel med at blive den eneste rigtig store mulighed for mål.
Det er ikke helt umuligt, at Jakob Poulsens mandskab får fuldt udbytte ud af de sidste to kampe mod Lyngby og OB, men spørgsmålet er, om Randers så jokker i spinaten mod enten OB eller Vejle?
Jakob Bonde, Jamie Jacobs, Magnus Westergaard, Lucas Lund, Mads Lauritsen og Martin Agnarsson er på skadeslisten.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Pascal Gregor
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Meyer, Bjelland, Lissens – Storm, Rømer, Winther, Finnsson – Magnusson, Gudjohnsen, Amon
Viborg FF (4-3-3): Mantl – Anyembe, Bürgy, Zalatel, Bundgaard – Grønning, Mbom, Søndergaard – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
Sæsonens tre indbyrdes opgør mellem Lyngby og Viborg har fordelt sig ligeligt med en uafgjort, og en hjemmesejr til hvert mandskab.
Tilgangen til opgøret må tænkes at blive påvirket lidt af OB – Randers, som spiller en dag forinden, men uagtet resultatet i det opgør, bør Lyngby lige akkurat kunne leve med et X.
Forventningen er en tæt forestilling mellem to jævnbyrdige mandskaber, som for alt i verden i hvert fald ikke må tabe.
1-1 på Lyngby Stadion.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.50 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
Stort slag for FC København
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Aston Villa og Chelsea smider point
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
Alexander Lind revser Superliga-profil
FCK afværger historisk nederlag
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER