Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 14:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Onsdagens opgør mellem Vejle og Lyngby var alt, man kunne forvente af et bundbrag. Masser af fysik, lange bolde, få chancer, dødbolde – ikke en videre skøn fodboldforestilling.
Opgøret kunne sagtens have trillet ud med 0-0, men Lyngby endte altså med at trække nitten, da Vejle-topscorer Onugkha kom højest på et hjørnespark og stangede kampens enlige mål i nettet i anden halvleg.
Bare et enkelt point ville ellers have lunet tilstrækkeligt for David Nielsen og co. som også virkede til at gå til opgøret med netop det for øje, mens nederlaget til gengæld må give lidt nerver på inden de sidste to spillerunder af sæsonen.
Lyngby har tre point ned til OB under stregen, og står pt. noteret for en målscore, som er fire mål dårligere end fynboernes. Det betyder, at nordsjællænderne, som det ser ud nu, kommer til at ende som nedrykker, hvis de ender med samme pointantal som OB.
Nedrykningen truer dermed stadig, og derfor vil det også være enormt vigtigt, som minimum ikke at tabe mandag eftermiddag mod Viborg. Ja, faktisk kan det ene point her faktisk sikre overlevelse, hvis OB taber søndag til Randers.
Pascal Gregor er i karantæne til opgøret. Ydermere er Magnus Riisgaard Jensen ude resten af sæsonen, mens Gustav Fraulo, Enock Otoo, Parfait Bizoza, Rezan Corlu og Gustav Mortensen ikke var med i truppen senest.
Viborg FF:
Jakob Poulsens mandskab er nået så langt, at de kan sige sig fuldkommen fri fra nedrykning. I stedet handler det om at sikre syvendepladsen, som giver en playoff-kamp om Conference League mod Superligaens nummer tre.
Viborg sad på syvendepladsen inden onsdagens ‘topbrag’ ude mod Randers og havde dermed skæbnen i egne hænder, men med et 1-0 nederlag på Cepheus Park, er midtjyderne nu hensat til ottendepladsen med et point op til Randers.
Kampen i Kronjylland bød på en chancefattig og ikke videre sindsoprivende forestilling, hvor nedrykningsspillets to tophold holdt hinanden godt fra fadet, og hvor første halvlegs fremragende solomål af Fuseini blev tungen på vægtskålen.
Viborg havde ellers masser af tid til at finde udligningen, men fik aldrig lagt det afgørende tryk, og Ementas hovedstød på træværket endte vel med at blive den eneste rigtig store mulighed for mål.
Det er ikke helt umuligt, at Jakob Poulsens mandskab får fuldt udbytte ud af de sidste to kampe mod Lyngby og OB, men spørgsmålet er, om Randers så jokker i spinaten mod enten OB eller Vejle?
Jakob Bonde, Jamie Jacobs, Magnus Westergaard, Lucas Lund, Mads Lauritsen og Martin Agnarsson er på skadeslisten.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Pascal Gregor
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Meyer, Bjelland, Lissens – Storm, Rømer, Winther, Finnsson – Magnusson, Gudjohnsen, Amon
Viborg FF (4-3-3): Mantl – Anyembe, Bürgy, Zalatel, Bundgaard – Grønning, Mbom, Søndergaard – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
Sæsonens tre indbyrdes opgør mellem Lyngby og Viborg har fordelt sig ligeligt med en uafgjort, og en hjemmesejr til hvert mandskab.
Tilgangen til opgøret må tænkes at blive påvirket lidt af OB – Randers, som spiller en dag forinden, men uagtet resultatet i det opgør, bør Lyngby lige akkurat kunne leve med et X.
Forventningen er en tæt forestilling mellem to jævnbyrdige mandskaber, som for alt i verden i hvert fald ikke må tabe.
1-1 på Lyngby Stadion.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.50 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
I chok over Manchester United
NYHEDER
Køber engelsk klub
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Medier revser Real Madrid-træner
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds