Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 14:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Onsdagens opgør mellem Vejle og Lyngby var alt, man kunne forvente af et bundbrag. Masser af fysik, lange bolde, få chancer, dødbolde – ikke en videre skøn fodboldforestilling.
Opgøret kunne sagtens have trillet ud med 0-0, men Lyngby endte altså med at trække nitten, da Vejle-topscorer Onugkha kom højest på et hjørnespark og stangede kampens enlige mål i nettet i anden halvleg.
Bare et enkelt point ville ellers have lunet tilstrækkeligt for David Nielsen og co. som også virkede til at gå til opgøret med netop det for øje, mens nederlaget til gengæld må give lidt nerver på inden de sidste to spillerunder af sæsonen.
Lyngby har tre point ned til OB under stregen, og står pt. noteret for en målscore, som er fire mål dårligere end fynboernes. Det betyder, at nordsjællænderne, som det ser ud nu, kommer til at ende som nedrykker, hvis de ender med samme pointantal som OB.
Nedrykningen truer dermed stadig, og derfor vil det også være enormt vigtigt, som minimum ikke at tabe mandag eftermiddag mod Viborg. Ja, faktisk kan det ene point her faktisk sikre overlevelse, hvis OB taber søndag til Randers.
Pascal Gregor er i karantæne til opgøret. Ydermere er Magnus Riisgaard Jensen ude resten af sæsonen, mens Gustav Fraulo, Enock Otoo, Parfait Bizoza, Rezan Corlu og Gustav Mortensen ikke var med i truppen senest.
Viborg FF:
Jakob Poulsens mandskab er nået så langt, at de kan sige sig fuldkommen fri fra nedrykning. I stedet handler det om at sikre syvendepladsen, som giver en playoff-kamp om Conference League mod Superligaens nummer tre.
Viborg sad på syvendepladsen inden onsdagens ‘topbrag’ ude mod Randers og havde dermed skæbnen i egne hænder, men med et 1-0 nederlag på Cepheus Park, er midtjyderne nu hensat til ottendepladsen med et point op til Randers.
Kampen i Kronjylland bød på en chancefattig og ikke videre sindsoprivende forestilling, hvor nedrykningsspillets to tophold holdt hinanden godt fra fadet, og hvor første halvlegs fremragende solomål af Fuseini blev tungen på vægtskålen.
Viborg havde ellers masser af tid til at finde udligningen, men fik aldrig lagt det afgørende tryk, og Ementas hovedstød på træværket endte vel med at blive den eneste rigtig store mulighed for mål.
Det er ikke helt umuligt, at Jakob Poulsens mandskab får fuldt udbytte ud af de sidste to kampe mod Lyngby og OB, men spørgsmålet er, om Randers så jokker i spinaten mod enten OB eller Vejle?
Jakob Bonde, Jamie Jacobs, Magnus Westergaard, Lucas Lund, Mads Lauritsen og Martin Agnarsson er på skadeslisten.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Pascal Gregor
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Meyer, Bjelland, Lissens – Storm, Rømer, Winther, Finnsson – Magnusson, Gudjohnsen, Amon
Viborg FF (4-3-3): Mantl – Anyembe, Bürgy, Zalatel, Bundgaard – Grønning, Mbom, Søndergaard – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
Sæsonens tre indbyrdes opgør mellem Lyngby og Viborg har fordelt sig ligeligt med en uafgjort, og en hjemmesejr til hvert mandskab.
Tilgangen til opgøret må tænkes at blive påvirket lidt af OB – Randers, som spiller en dag forinden, men uagtet resultatet i det opgør, bør Lyngby lige akkurat kunne leve med et X.
Forventningen er en tæt forestilling mellem to jævnbyrdige mandskaber, som for alt i verden i hvert fald ikke må tabe.
1-1 på Lyngby Stadion.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.50 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
AGF mangler flere profiler mod OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW