Lyngby Boldklub – Viborg FF

Lyngby har med tre uafgjorte i rap bevæget sig op over Superligaens nedrykningsstreg. Tager ''De Kongeblå'' også point fra top-seks drømmende Viborg?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Det er svært at være fuldkommen begejstrede på Lyngbys vegne.

De første 11 kampe i sæsonen har blot kastet en enkelt sejr af sig, og aktuelt holder kun en bedre målscore end Sønderjyske dem på den rigtige side af nedrykningsstregen.

Der mangler åbenlyst kvalitet og power i offensiven, som har scoret færrest mål af alle hold i Superligaen, men til gengæld virker Morten Karlsen til at have fået stablet en standhaftig defensiv på benene.

Og så skal ret selvfølgelig være ret – Lyngby har vist forbedring i de seneste kampe med tre uafgjorte på stribe mod ellers ganske hæderlige modstandere i AGF, Silkeborg og Randers.

I sidste sæson tabte værterne blot tre af 16 kampe på Lyngby Stadion, og noget tyder på, at de er ved at genfinde formen på eget græs, hvor det er blevet til point i de tre seneste kampe.

Tobias Storm og Jonas Krumrey er ude resten af efteråret på grund af skader. 

Derudover mangler De Kongeblå fortsat Adam Vendelbo, Enock Otoo og Rezan Corlu, mens Brian Hamalainen og David Jensen ligeledes må sidde over med mindre skader.

Viborg FF:
Mens Lyngby har spillet et hav af målfattige og ikke videre sindsoprivende kampe, er snakken en helt anden med Viborg, som med en giftig offensiv og gavmild defensiv, har holdt den ene målfest efter den anden.

Jakob Poulsens mandskab kom sløjt i gang med sæsonen med et point i de første fire runder, men er siden blevet bedre og bedre, og nederlaget til FC Midtjylland i forrige spillerunde, er således det eneste i de seneste ni kampe i alle turneringer.

Senest var det uhyre tæt på sejr mod AGF, men Jeppe Grønning brændte fra 11-meterpletten kort før tid, og så missede Viborg to vigtige point i kampen om en top-seks placering.

Aktuelt har midtjyderne lige så langt til nedrykning som til øverste halvdel, men med overkommelig modstand i de to næste runder mod Lyngby og Sønderjyske, kan de bringe sig tilbage i kampen om billetter til Mesterskabsspillet, hvis de ellers indfrier forventningerne.

Zan Zalatel og Sofus Berger sidder igen ude med skader, og det samme gør Serginho, mens Justin Lonwijk, som pådrog sig en hjernerystelse mod AGF, omvendt er blevet meldt kampklar.

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Rolland, Jensen, Lissens – Kumado, Sandgrav, Winther, Klassen – Magnusson, Gytkjær, Amon

Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Bürgy, Näsberg, Anyembe – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Nouck, Junior, Jensen

Dom:
Viborg har utvivlsomt spillet bedre end Lyngby i denne sæson, men det gjorde de også i sidste sæson, og der tabte de alligevel begge opgør på Lyngby Stadion.

Hjemmeholdet har hevet point til sig i de tre seneste kampe, og i de tre seneste på hjemmebane, så selvom Viborg må påtage sig favoritværdigheden, ligner det mest af alt en tæt affære i det nordsjællandske.

Fjerde X i streg til Lyngby. 1-1. 

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.65 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Vild med ny Eriksen-løsning

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

FC København interesseret i denne angriber

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Køber sig ind i dansk klub

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Rigtig dårlig melding

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Brøndbys store karantænemareridt

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Trist Kvistgaarden-melding

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

De vil hente Andreas Maxsø

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Lothar Matthaüs storroser dansker

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

FC København tager vild sejr i Champions League

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK