Lyngby Boldklub – Viborg FF

Lyngby har med tre uafgjorte i rap bevæget sig op over Superligaens nedrykningsstreg. Tager ''De Kongeblå'' også point fra top-seks drømmende Viborg?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Det er svært at være fuldkommen begejstrede på Lyngbys vegne.

De første 11 kampe i sæsonen har blot kastet en enkelt sejr af sig, og aktuelt holder kun en bedre målscore end Sønderjyske dem på den rigtige side af nedrykningsstregen.

Der mangler åbenlyst kvalitet og power i offensiven, som har scoret færrest mål af alle hold i Superligaen, men til gengæld virker Morten Karlsen til at have fået stablet en standhaftig defensiv på benene.

Og så skal ret selvfølgelig være ret – Lyngby har vist forbedring i de seneste kampe med tre uafgjorte på stribe mod ellers ganske hæderlige modstandere i AGF, Silkeborg og Randers.

I sidste sæson tabte værterne blot tre af 16 kampe på Lyngby Stadion, og noget tyder på, at de er ved at genfinde formen på eget græs, hvor det er blevet til point i de tre seneste kampe.

Tobias Storm og Jonas Krumrey er ude resten af efteråret på grund af skader. 

Derudover mangler De Kongeblå fortsat Adam Vendelbo, Enock Otoo og Rezan Corlu, mens Brian Hamalainen og David Jensen ligeledes må sidde over med mindre skader.

Viborg FF:
Mens Lyngby har spillet et hav af målfattige og ikke videre sindsoprivende kampe, er snakken en helt anden med Viborg, som med en giftig offensiv og gavmild defensiv, har holdt den ene målfest efter den anden.

Jakob Poulsens mandskab kom sløjt i gang med sæsonen med et point i de første fire runder, men er siden blevet bedre og bedre, og nederlaget til FC Midtjylland i forrige spillerunde, er således det eneste i de seneste ni kampe i alle turneringer.

Senest var det uhyre tæt på sejr mod AGF, men Jeppe Grønning brændte fra 11-meterpletten kort før tid, og så missede Viborg to vigtige point i kampen om en top-seks placering.

Aktuelt har midtjyderne lige så langt til nedrykning som til øverste halvdel, men med overkommelig modstand i de to næste runder mod Lyngby og Sønderjyske, kan de bringe sig tilbage i kampen om billetter til Mesterskabsspillet, hvis de ellers indfrier forventningerne.

Zan Zalatel og Sofus Berger sidder igen ude med skader, og det samme gør Serginho, mens Justin Lonwijk, som pådrog sig en hjernerystelse mod AGF, omvendt er blevet meldt kampklar.

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Rolland, Jensen, Lissens – Kumado, Sandgrav, Winther, Klassen – Magnusson, Gytkjær, Amon

Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Bürgy, Näsberg, Anyembe – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Nouck, Junior, Jensen

Dom:
Viborg har utvivlsomt spillet bedre end Lyngby i denne sæson, men det gjorde de også i sidste sæson, og der tabte de alligevel begge opgør på Lyngby Stadion.

Hjemmeholdet har hevet point til sig i de tre seneste kampe, og i de tre seneste på hjemmebane, så selvom Viborg må påtage sig favoritværdigheden, ligner det mest af alt en tæt affære i det nordsjællandske.

Fjerde X i streg til Lyngby. 1-1. 

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.65 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

– Han virker frustreret!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘De er tilbage’

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

– Jeg tror de vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

AGF – OB

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Tottenham boykotter Viaplay

“De havde det bedste transfervindue”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Silkeborg IF – Viborg FF

Ikke set i 30 år

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Stor mystik om Patrick Pentz

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Han er på vej væk fra AGF

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende