Superliga-oprykkerne fra Lyngby var onsdag aften på besøg på Sundby Idrætspark og Fremad Amager fra NordicBet Ligaen i Sydbank Pokalen.
Her bragte værterne sig foran på en Pierre Larsen-scoring efter en lille time, inden Gustav Marcussen udlignede for gæsterne i det 77. minut. Opgøret måtte derfor i straffesparkskonkurrence, hvor Fremad Amager endte med at trække det længste strå.
Og Lyngby-træner Christian Nielsen stod efterfølgende med en tom følelse i kroppen.
– Det er en tom følelse. Vi hader at tabe fodboldkampe, uanset om det er i pokalen, eller hvor det er. Det er en ærgerlig følelse. Det er en meget lige kamp, hvor tingene desværre tipper over til Fremad Amager på allersidste spark. Sådan er det, siger han til Lyngby TV.
Christian Nielsen havde til opgøret lavet flere ændringer i startopstillingen, hvor unge spillere som Adam Sørensen, Emilio Simonsen og Gustav Marcussen var med fra start, og Lyngby-chefen var godt tilfreds med de nye spillere.
– Det synes jeg. Det var vigtigt for os at vise de unge spillere tillid, men også at vi har brug for dem. Det er en lang sæson, og der er tre måneder til, at Superligaen går på pause, så vi får brug for alle kræfter, lyder det fra Nielsen.
– Derfor var det vigtigt for os at få nogle af de spillere, der ikke har fået så meget spilletid endnu, op i kampform og op i gear, så afstanden fra startelleveren til reservespillerne ikke er for stor.
– Og når det er sagt, så synes jeg, at de unge gør det fremragende. Det er god erfaring for dem i den her kulisse og det her drama. Selvfølgelig ville vi gerne have vundet kampen, men det giver noget hår på brystet, som vil gavne klubben fremadrettet.
Fremad Amager er dermed en del af lodtrækningen til Sydbank Pokalens tredje runde, som afvikles klokken 13.00 torsdag.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
DAGENS SPILFORSLAG
Midtjyder brænder hekse i Istanbul
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
Her kan du se de danske hold i Europa
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
Nu taler Messi
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
