Lyngby-chef efter pokalexit: Det er en tom følelse

Christian Nielsen stod med en ærgerlig smag i munden efter onsdagens pokalkamp mod Fremad Amager, som Lyngby tabte efter straffesparkskonkurrence.



Superliga-oprykkerne fra Lyngby var onsdag aften på besøg på Sundby Idrætspark og Fremad Amager fra NordicBet Ligaen i Sydbank Pokalen.

Her bragte værterne sig foran på en Pierre Larsen-scoring efter en lille time, inden Gustav Marcussen udlignede for gæsterne i det 77. minut. Opgøret måtte derfor i straffesparkskonkurrence, hvor Fremad Amager endte med at trække det længste strå.

Og Lyngby-træner Christian Nielsen stod efterfølgende med en tom følelse i kroppen.

– Det er en tom følelse. Vi hader at tabe fodboldkampe, uanset om det er i pokalen, eller hvor det er. Det er en ærgerlig følelse. Det er en meget lige kamp, hvor tingene desværre tipper over til Fremad Amager på allersidste spark. Sådan er det, siger han til Lyngby TV.

Christian Nielsen havde til opgøret lavet flere ændringer i startopstillingen, hvor unge spillere som Adam Sørensen, Emilio Simonsen og Gustav Marcussen var med fra start, og Lyngby-chefen var godt tilfreds med de nye spillere.

– Det synes jeg. Det var vigtigt for os at vise de unge spillere tillid, men også at vi har brug for dem. Det er en lang sæson, og der er tre måneder til, at Superligaen går på pause, så vi får brug for alle kræfter, lyder det fra Nielsen.

– Derfor var det vigtigt for os at få nogle af de spillere, der ikke har fået så meget spilletid endnu, op i kampform og op i gear, så afstanden fra startelleveren til reservespillerne ikke er for stor.

– Og når det er sagt, så synes jeg, at de unge gør det fremragende. Det er god erfaring for dem i den her kulisse og det her drama. Selvfølgelig ville vi gerne have vundet kampen, men det giver noget hår på brystet, som vil gavne klubben fremadrettet.

Fremad Amager er dermed en del af lodtrækningen til Sydbank Pokalens tredje runde, som afvikles klokken 13.00 torsdag.





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

– Han er fuldstændig vanvittig

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

I chok over Nicolai Poulsen

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Mohamed Salah har sagt undskyld

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

– Når jeg var alene, græd jeg

Albert Grønbæk skifter agent

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død