Lyngby-chef efter pokalexit: Det er en tom følelse

Christian Nielsen stod med en ærgerlig smag i munden efter onsdagens pokalkamp mod Fremad Amager, som Lyngby tabte efter straffesparkskonkurrence.



Superliga-oprykkerne fra Lyngby var onsdag aften på besøg på Sundby Idrætspark og Fremad Amager fra NordicBet Ligaen i Sydbank Pokalen.

Her bragte værterne sig foran på en Pierre Larsen-scoring efter en lille time, inden Gustav Marcussen udlignede for gæsterne i det 77. minut. Opgøret måtte derfor i straffesparkskonkurrence, hvor Fremad Amager endte med at trække det længste strå.

Og Lyngby-træner Christian Nielsen stod efterfølgende med en tom følelse i kroppen.

– Det er en tom følelse. Vi hader at tabe fodboldkampe, uanset om det er i pokalen, eller hvor det er. Det er en ærgerlig følelse. Det er en meget lige kamp, hvor tingene desværre tipper over til Fremad Amager på allersidste spark. Sådan er det, siger han til Lyngby TV.

Christian Nielsen havde til opgøret lavet flere ændringer i startopstillingen, hvor unge spillere som Adam Sørensen, Emilio Simonsen og Gustav Marcussen var med fra start, og Lyngby-chefen var godt tilfreds med de nye spillere.

– Det synes jeg. Det var vigtigt for os at vise de unge spillere tillid, men også at vi har brug for dem. Det er en lang sæson, og der er tre måneder til, at Superligaen går på pause, så vi får brug for alle kræfter, lyder det fra Nielsen.

– Derfor var det vigtigt for os at få nogle af de spillere, der ikke har fået så meget spilletid endnu, op i kampform og op i gear, så afstanden fra startelleveren til reservespillerne ikke er for stor.

– Og når det er sagt, så synes jeg, at de unge gør det fremragende. Det er god erfaring for dem i den her kulisse og det her drama. Selvfølgelig ville vi gerne have vundet kampen, men det giver noget hår på brystet, som vil gavne klubben fremadrettet.

Fremad Amager er dermed en del af lodtrækningen til Sydbank Pokalens tredje runde, som afvikles klokken 13.00 torsdag.







LIVE

VM-LIVE: Lynmål

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Her er FCM’s Europa League-modstander

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

TransferLIVE: Koster 900 millioner

De lurer på Kjærgaard

Får afvist bud på dansk profil

Denne klub drømmer om Højbjerg

Portugal – DR Congo

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby henter keeper – her er planen

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter