Superliga-oprykkerne fra Lyngby var onsdag aften på besøg på Sundby Idrætspark og Fremad Amager fra NordicBet Ligaen i Sydbank Pokalen.
Her bragte værterne sig foran på en Pierre Larsen-scoring efter en lille time, inden Gustav Marcussen udlignede for gæsterne i det 77. minut. Opgøret måtte derfor i straffesparkskonkurrence, hvor Fremad Amager endte med at trække det længste strå.
Og Lyngby-træner Christian Nielsen stod efterfølgende med en tom følelse i kroppen.
– Det er en tom følelse. Vi hader at tabe fodboldkampe, uanset om det er i pokalen, eller hvor det er. Det er en ærgerlig følelse. Det er en meget lige kamp, hvor tingene desværre tipper over til Fremad Amager på allersidste spark. Sådan er det, siger han til Lyngby TV.
Christian Nielsen havde til opgøret lavet flere ændringer i startopstillingen, hvor unge spillere som Adam Sørensen, Emilio Simonsen og Gustav Marcussen var med fra start, og Lyngby-chefen var godt tilfreds med de nye spillere.
– Det synes jeg. Det var vigtigt for os at vise de unge spillere tillid, men også at vi har brug for dem. Det er en lang sæson, og der er tre måneder til, at Superligaen går på pause, så vi får brug for alle kræfter, lyder det fra Nielsen.
– Derfor var det vigtigt for os at få nogle af de spillere, der ikke har fået så meget spilletid endnu, op i kampform og op i gear, så afstanden fra startelleveren til reservespillerne ikke er for stor.
– Og når det er sagt, så synes jeg, at de unge gør det fremragende. Det er god erfaring for dem i den her kulisse og det her drama. Selvfølgelig ville vi gerne have vundet kampen, men det giver noget hår på brystet, som vil gavne klubben fremadrettet.
Fremad Amager er dermed en del af lodtrækningen til Sydbank Pokalens tredje runde, som afvikles klokken 13.00 torsdag.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
NYHEDER
