Nedrykker napper endnu en sej – topper 1. division

Superliganedrykkerne Lyngby har fået en god start på livet i 1. division med seks point efter to kampe.



Nedrykning efterfulgt at profilsalg og trænerafgang er sjældent optimale betingelser for en god sæsonstart i den følgende sæson.

Ikke desto mindre har Lyngby fået en perfekt start på livet i 1. division, efter at holdet fredag aften slog oprykkerne Jammerbugt FC med 2-1 på udebane trods en bizar udvisning i anden halvleg.

Dermed har de blå fra Lyngby seks point efter to kampe, mens Jammerbugt har et enkelt.

Et pres mod Jammerbugts mål midtvejs i første halvleg gav pote, da Frederik Gytkjær var hurtigt over en bold fra en spids vinkel i feltet og dirigerede føringsmålet ind.

Oprykkerne holdt liv i chancen for point længe, men da Lasse Fosgaard trykkede bolden fladt ind til 2-0 med et kvarter igen, døde spændingen lidt.

En smule malurt i gæsternes bæger kom der dog i 82. minut, da angriber Emil Nielsen tog sit andet gule kort på fuldstændig grotesk vis.

Han mistede bolden ude ved sidelinjen, og i frustration tog han en vandflaske på sidelinjen og kastede så langt han kunne afsted. Gult kort nummer to og i bad for angriberen.

Langt inde i tillægstiden fik hjemmeholdet udnyttet det til en reducering i overtal, men de tre point forblev på lyngbyhænder.

Der var nordjysk møde i Hobro, hvor Vendsyssel var på besøg.

Gæsterne tog føringen seks minutter før pause, men i anden halvleg var Hobro klart bedst og pressede hårdt på.

Det kastede et enkelt point af sig efter Oliver Klittens udligning i 63. minut og sikrede Hobro sæsonens første point. Vendsyssel har spillet uafgjort i de to første kampe.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson med hård kritik



LIVE

LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

El Clásico kan afgøre det hele

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Færdig i Real Madrid