Lyngby forlænger med rutineret forsvarsspiller

Brian Hamalainen har forlænget sin kontrakt med Lyngby Boldklub frem til udgangen af 2024.



For et par uger siden fik Andreas Bjelland forlænget sin kontrakt med Lyngby Boldklub, og nu har 'De Kongeblå' også landet en ny aftale med en anden rutineret forsvarsspiller. 

35-årige Brian Hamalainen, der ellers havde kontraktudløb ved udgangen af juni, får nemlig en ny kontrakt, der løber resten af 2024. 

Og det er en aftale, der glæder Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen. 

– Med Gustav Mortensen ude for at jagte spilletid i Vendsyssel, så giver det rigtig god mening for os at Brian fortsætter det kommende halve år. Brian er topprofessionel og en kulturbærer, men han viste også mod slutningen af sidste sæson, at han stadig har højt niveau, og at han kan gøre en stor forskel for os.

– Han havde en stor andel i, at vi endte med at klare den i Superligaen, så vi er naturligvis glade for, at vi nu fortsætter samarbejdet, siger Nicas Kjeldsen. 

Brian Hamalainen glæder sig naturligvis også selv over forlængelsen. 

– Jeg er rigtig glad for, at jeg skal starte op med drengene på mandag, og jeg glæder mig til det kommende halve år. For mig var det udelukkende et spørgsmål om, hvorvidt jeg skulle fortsætte karrieren, og ikke et spørgsmål om det lige skulle være i Lyngby Boldklub. Lyngby Boldklub er det eneste rigtige sted for mig, og jeg føler stadig, at jeg kan bidrage. 

– Klubben og menneskerne i den betyder rigtig meget for mig, og jeg er glad hver dag, jeg møder ind på Lundtoftevej. Nu glæder jeg mig bare til kommende sæson, der igen bliver enormt spændende for os, lyder det fra Brian Hamalainen. 

Brian Hamalainen har spillet over 100 Superliga-kampe for Lyngby Boldklub. Den erfarne forsvarsspiller indledte sin seniorkarriere i den nordsjællandske klub, inden han i 2011 skiftede til belgiske Zulte Waregem. 

Efter ophold i Genk og Dynamo Dresden vendte Brian Hamalainen i 2020 retur til Lyngby Boldklub, hvor han altså nu tager et halvt år mere. 





Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Uruguay – Spanien

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ny bejler til dansk guldfugl

Ecuador – Tyskland

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

I dialog om dansk bomber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Egypten – Iran

Paraguay – Australien

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki