For et par uger siden fik Andreas Bjelland forlænget sin kontrakt med Lyngby Boldklub, og nu har 'De Kongeblå' også landet en ny aftale med en anden rutineret forsvarsspiller.
35-årige Brian Hamalainen, der ellers havde kontraktudløb ved udgangen af juni, får nemlig en ny kontrakt, der løber resten af 2024.
Og det er en aftale, der glæder Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen.
– Med Gustav Mortensen ude for at jagte spilletid i Vendsyssel, så giver det rigtig god mening for os at Brian fortsætter det kommende halve år. Brian er topprofessionel og en kulturbærer, men han viste også mod slutningen af sidste sæson, at han stadig har højt niveau, og at han kan gøre en stor forskel for os.
– Han havde en stor andel i, at vi endte med at klare den i Superligaen, så vi er naturligvis glade for, at vi nu fortsætter samarbejdet, siger Nicas Kjeldsen.
Brian Hamalainen glæder sig naturligvis også selv over forlængelsen.
– Jeg er rigtig glad for, at jeg skal starte op med drengene på mandag, og jeg glæder mig til det kommende halve år. For mig var det udelukkende et spørgsmål om, hvorvidt jeg skulle fortsætte karrieren, og ikke et spørgsmål om det lige skulle være i Lyngby Boldklub. Lyngby Boldklub er det eneste rigtige sted for mig, og jeg føler stadig, at jeg kan bidrage.
– Klubben og menneskerne i den betyder rigtig meget for mig, og jeg er glad hver dag, jeg møder ind på Lundtoftevej. Nu glæder jeg mig bare til kommende sæson, der igen bliver enormt spændende for os, lyder det fra Brian Hamalainen.
Brian Hamalainen har spillet over 100 Superliga-kampe for Lyngby Boldklub. Den erfarne forsvarsspiller indledte sin seniorkarriere i den nordsjællandske klub, inden han i 2011 skiftede til belgiske Zulte Waregem.
Efter ophold i Genk og Dynamo Dresden vendte Brian Hamalainen i 2020 retur til Lyngby Boldklub, hvor han altså nu tager et halvt år mere.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
Sønderjyske køber ny cheftræner
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
OPTAKT
Ecuador – Curacao
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Zanka ville spille gratis for FC København
OPTAKT
USA – Australien
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
NYHEDER