Lyngby forlænger med rutineret forsvarsspiller

Brian Hamalainen har forlænget sin kontrakt med Lyngby Boldklub frem til udgangen af 2024.



For et par uger siden fik Andreas Bjelland forlænget sin kontrakt med Lyngby Boldklub, og nu har 'De Kongeblå' også landet en ny aftale med en anden rutineret forsvarsspiller. 

35-årige Brian Hamalainen, der ellers havde kontraktudløb ved udgangen af juni, får nemlig en ny kontrakt, der løber resten af 2024. 

Og det er en aftale, der glæder Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen. 

– Med Gustav Mortensen ude for at jagte spilletid i Vendsyssel, så giver det rigtig god mening for os at Brian fortsætter det kommende halve år. Brian er topprofessionel og en kulturbærer, men han viste også mod slutningen af sidste sæson, at han stadig har højt niveau, og at han kan gøre en stor forskel for os.

– Han havde en stor andel i, at vi endte med at klare den i Superligaen, så vi er naturligvis glade for, at vi nu fortsætter samarbejdet, siger Nicas Kjeldsen. 

Brian Hamalainen glæder sig naturligvis også selv over forlængelsen. 

– Jeg er rigtig glad for, at jeg skal starte op med drengene på mandag, og jeg glæder mig til det kommende halve år. For mig var det udelukkende et spørgsmål om, hvorvidt jeg skulle fortsætte karrieren, og ikke et spørgsmål om det lige skulle være i Lyngby Boldklub. Lyngby Boldklub er det eneste rigtige sted for mig, og jeg føler stadig, at jeg kan bidrage. 

– Klubben og menneskerne i den betyder rigtig meget for mig, og jeg er glad hver dag, jeg møder ind på Lundtoftevej. Nu glæder jeg mig bare til kommende sæson, der igen bliver enormt spændende for os, lyder det fra Brian Hamalainen. 

Brian Hamalainen har spillet over 100 Superliga-kampe for Lyngby Boldklub. Den erfarne forsvarsspiller indledte sin seniorkarriere i den nordsjællandske klub, inden han i 2011 skiftede til belgiske Zulte Waregem. 

Efter ophold i Genk og Dynamo Dresden vendte Brian Hamalainen i 2020 retur til Lyngby Boldklub, hvor han altså nu tager et halvt år mere. 






Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby




LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

AGF kan ende med millionregning, men…

Harry Maguire i chok

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er