Lyngby opmærksomme på afstanden til de øvrige hold

Lyngby er opmærksom på, at afstanden til overlevelse ikke bliver for stor, inden nedrykningsspillet begynder.



I det 88. minut indkasserede Lyngby en 1-2-scoring, der sendte sejren i søndagens superligakamp til AGF.

Hjemmeholdet Lyngby var ellers kommet tidligt foran og fået en god start på kampen, men mistede særligt i anden halvleg momentum.

Nederlaget betyder, at holdet har fem point op til redning efter otte runder, hvor det endnu ikke er blevet til en Lyngby-sejr.

Assistenttræner Mikkel Beckmann stod mod AGF i spidsen for Lyngby, da cheftræner Christian Nielsen er sengeliggende med en mulig hjernerystelse.

Beckmann bekymrer sig dog ikke for at blive isoleret i bunden endnu.

– Jeg tror ikke, det fylder alverden endnu, for der kommer også et nedrykningsspil, hvor det bliver sekspointskampe, og vi ved godt, at vi skal i det nedrykningsspil, siger Mikkel Beckmann.

Han anerkender dog, at der skal til at komme point på kontoen, hvis håbet om overlevelse ikke skal slukkes, inden sæsonen går ind i den afgørende fase.

Det skete for Silkeborg i den seneste sæson, da holdet rykkede ned fire runder før tid.

– Det fylder, at afstanden ikke må blive for stor, inden vi starter nedrykningsspillet, så vi laver en halv Silkeborg, hvis man må sige det.

Lyngbys midtbanespiller Marcel Rømer er også opmærksom på afstanden til konkurrenterne, men hæfter sig ved, at holdet har spillet godt til tider.

– Det fylder, at vi skal have point. I sidste kamp mod FCK synes jeg, vi var det bedste hold, men vi fik ikke noget med.

– I dag havde vi 45 gode minutter, og jeg er sikker på, at havde vi spillet på samme måde i anden halvleg, så havde der ligget bedre ting og ventet på os, men det er lidt vores lod lige nu, siger Marcel Rømer.

Han bakkes op af Mikkel Beckmann, der dog erkender, at det kan komme til at lyde hult, hvis pointene udebliver.

– Vi synes, vi er på rette vej, men det kan vi ikke blive ved med at sige, for så bliver det hult, hvis man ikke får point. Bliver man ved med at sige det, så er man faktisk ikke på rette vej, men det synes vi, at vi er, siger Beckmann.

Onsdag venter Slagelse i Sydbank Pokalen for Lyngby.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF