Flertal ønsker, at Danmark melder sig ud af FIFA

58,2 procent af danskerne ser gerne, at dansk fodbold stiller sig uden for Fifa, svarer de i meningsmåling.



Danskerne er skeptiske over for Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) med præsident Gianni Infantino i spidsen.

Det viser en meningsmåling foretaget af Voxmeter for Ritzau.

Et flertal blandt danskerne mener ikke, at Fifa er god nok til at udvikle fodboldspillet. De mener heller ikke, at Fifa bidrager, når det kommer til at udbrede menneskerettigheder.

Faktisk er danskernes lede ved Fifa under det igangværende VM i Qatar så stor, at et flertal gerne ser, at Dansk Boldspil-Union (DBU) opsiger medlemskabet og melder sig ud af verdensforbundet.

Selv om dansk fodbold risikerer at blive udelukket fra al international fodbold, så svarer 11,6 procent "ja" til, at DBU bør melde sig ud af Fifa. Yderligere 10,3 procent svarer "ja" til en udtrædelse, hvis flere lande er med på idéen.

Og kan man samle alle medlemslande i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og træffe en fælles beslutning om at træde ud af Fifa, så er yderligere 36,3 procent med på det.

Det vil sige, at 58,2 procent af befolkningen i den ene eller anden form mener, at DBU skal udtræde af Fifa.

19,2 procent mener, at DBU bør forblive i Fifa, mens 22,6 procent har svaret "ved ikke" eller "ingen holdning".

En lille tredjedel af befolkningen mener, at DBU bør tage initiativ til at lave en konkurrent til Fifa i international fodbold.

Når det kommer til udviklingen af fodbolden, så svarer 53 procent af de adspurgte "nej" til, at Fifa overordnet gør et godt stykke arbejde.

Et mindretal på 13,7 procent svarer "ja", mens 33,2 procent siger "ved ikke" eller "ingen holdning".

70,7 procent af den danske befolkning svarer "ja" til, at Fifa har et ansvar for at udbrede menneskerettigheder, sikre inklusion af minoriteter og modarbejde racisme. Kun 8,2 procent mener, at Fifa rent faktisk gør det.

Til marts stiller Fifa-præsident Gianni Infantino op til genvalg til en ny fireårig periode, og det sker uden modkandidater.

DBU har allerede tilkendegivet, at man ikke støtter Infantino. Schweizeren har dog allerede sikret sig opbakning fra mere end 200 af Fifas 211 medlemslande og kan vide sig sikker på genvalg.

Fristen for at opstille en modkandidat til Infantino udløb i november, og 62,8 procent af befolkningen svarer "ja" til, at DBU burde have sikret, at der var en modkandidat. 6,8 procent svarer "nej", mens 30,5 procent siger "ved ikke" eller "ingen holdning".

DBU-formand Jesper Møller er blevet forelagt meningsmålingen og er kommet med en skriftlig reaktion.

Her fortæller formanden, at DBU er uenig i Fifas placering af VM i Qatar og Fifas håndtering af enkeltsager såsom One Love-anførerbindet, hvor Danmark blev truet med en sportslig sanktion, hvis anføreren bar bindet.

– Vi deler danskernes skepsis overfor Fifa. Det gav vi også udtryk for på et pressemøde i Qatar og til møder med de relevante Fifa-ledere.

– Dog må vi også anerkende, at Fifa på en række områder er med til at udvikle eksempelvis kvindefodbold med forhøjede præmiepenge til kvinde-VM og en række projekter, der styrker udbredelsen af kvindefodbold i hele verden, skriver Jesper Møller.

Overordnet mener DBU-formanden, at spørgsmålet om Fifa er for komplekst til en meningsmåling uden yderligere information.

– Vi mener ikke, at det giver mening at forsimple spørgsmålet om Fifa til en meningsmåling, hvor der mangler fakta om Fifas konkrete arbejde for udvikling af fodbold samt konsekvenserne af udmeldelse, skriver Jesper Møller.

Voxmeter-undersøgelsen er foretaget fra onsdag til fredag i sidste uge. 1060 danskere har deltaget i målingen, der ifølge Voxmeter er repræsentativ for hele den danske befolkning på 18 år og derover.

/ritzau/





Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Knuser transferrekord

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Supercomputer: De vinder VM

Stor nedtur for Superliga-komet

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

Medier jubler over USA’s nedtur

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Hvor er Kasper Dolberg?

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Argentina – Egypten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Liam Rosenior tager til Paris



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Enig med FC Midtjylland-angriber

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Her er DBU’s nye kommunikationschef