Måltørke i 15 kampe: Der bliver snakket meget

Det kniber gevaldigt med målene i SønderjyskE – en af årsagerne er en decideret målkrise hos angriber Anders K. Jacobsen.



SønderjyskE ligger egentlig udmærket i tabellen ved første øjekast. Fire point efter fire spillerunder, men det til trods florerer der en vis bekymring omkring landets sydligste Superliga-klub. For målene mangler – og det skyldes blandt andet, at Anders K. Jacobsens måltørke, hvilket han fortæller om til jv.dk.

SønderjyskE har nemlig kun scoret et eneste mål i sæsonens første 360 minutters fodbold, og træner Michael Boris har da også proklameret, at han meget gerne ser offensiven forstærket inden transfervinduet smækker i om godt to uger.

En af de angribere, der ikke har slået til i denne sæson, er Anders K. Jacobsen, der efterhånden skal spejde meget langt efter sin seneste jubelscene.

Hele 15 Superliga-kampe er der gået siden angriberens seneste scoring, og selv er han godt klar over, at det har skabt en masse snak i krogene i og omkring klubben.

Imens at den sportslige ledelse formentlig er godt i gang med at sondere markedets muligheder for forstærkninger, forberede Anders K. Jacobsen sig på fredag aftens hjemmekamp mod FC Midtjylland.

Men føler han et større pres for at komme på tavlen midt i hans egen og klubbens åbenlyse målkrise?

– Forhåbentlig ikke. Det er nemt at sige, at det gør man ikke. Når du går på banen, lever du i det og tænker ikke så meget over, hvad der er sket.
-Jeg har ikke mindre tro på, at vi går på banen og scorer mål, end jeg har haft tidligere. Så det er ikke noget, der fylder vildt meget bortset fra, at der bliver snakket meget om det., siger Anders K. Jacobsen til jv.dk

I den seneste sæson scorede han 10 Superliga-mål for SønderjyskE – i aften skal han jagte sin første scoring i 16 kampe. Men måske kommer den øgede konkurrence i angrebet lige om lidt, , for SønderjyskE er meldt tæt på en ny angriber, der bliver hentet fra udlandet – læs mere om det her






Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Han er førende til at erstatte Hjulmand

De overvejer Christian Eriksen

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart