Mærker allerede Delaney-effekten i FCK

Thomas Delaney har allerede gjort indtryk på Magnus Mattsson, selv om han kun har været med i få træninger.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Thomas Delaney er hentet hjem til FC København som en lederfigur, der både skal bidrage på og udenfor banen. 

Og bidrag kan allerede mærkes, selv om Delaney endnu ikke har været i kamp eller haft mulighed for at gøre det store væsen af sig.

Det mener Magnus Mattsson, der kunne fortælle lidt om effekten af Delaneys ankomst til Tipsbladet og den skrevne presse på afrejsedagen til Gibraltar.  

– Allerede her i de første par træninger er han kommet ind med en masse lederskab, energi og med en masse tro på tingene. Både på banen og i omklædningsrummet tror jeg, at han bliver en vigtig figur.

– Thomas har altid et smil på læben, og det er vigtigt i et omklædningsrum. Med sin erfaring og sit humør bidrager han med rigtig meget, siger Mattsson. 

Tidligere onsdag kunne FC København melde ud, at der er blevet sat ny rekord for antal solgte trøjer med tryk indenfor de første 24 timer af en spillertransfer. FC Københavns fans er altså vilde efter at købe en Delaney-trøje, men det er ikke noget, som Delaney har nævnt – i hvert fald ikke endnu, siger Mattsson med et smil.

– Ikke endnu, men jeg ved, at han er garant for en god vittighed eller to. Det er rart at få Thomas, og det siger lidt om den størrelse spiller, han er, og hvor stort et klubikon han er i FC København. Det kan være, at de har købt nogle ottere med Mattsson, for jeg har hans gamle nummer. 

Det sidste naturligvis leveret med et grin, for når man taler med Magnus Mattsson, så er der ofte plads til en kæk bemærkning eller to. 

– Jeg er jo bare spiller
Det er dog et faktum, at Thomas Delaney er en ekstra spiller til den midtbane, som efterhånden er overfyldt i FC København. Han er en direkte konkurrent til Magnus Mattsson, som startede ude i mandagens sejr over Lyngby i Superliga-åbneren. 

Har FC København efterhånden for mange spillere til den position? Det tager Mattsson stille og roligt, selv om han naturligvis gerne vil spille fra start. 

– Jeg er jo bare spiller. Det er ikke mit ansvar. Jeg gør det bare så godt, jeg kan, og prøver at starte inde så meget som muligt og overbevise Jacob (Neestrup, red.) om det. Så forholder jeg mig ikke til, hvor mange spillere, vi har på de forskellige positioner.

Hvorfor startede du ude mod Lyngby?

– Det ved jeg ikke. Det må du spørge Jacob om, siger han. 

Han påpeger, at den hårde konkurrence er et vilkår, og det er sådan, det skal være i FCK. Det var han fuldt ud bevidst om, da han skiftede. 

Magnus Mattsson kom til klubben i januar fra NEC Nijmegen. 





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Henter FC København-spiller

Kæk Wass: Han filmede!

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Joakim Mæhle åbner op

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

En historisk katastrofe for Danmark

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Tottenham præsenterer ny træner

Chelsea med historiens største PL-underskud

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Kæmpe stjerne besøger København

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’