Mærker allerede Delaney-effekten i FCK

Thomas Delaney har allerede gjort indtryk på Magnus Mattsson, selv om han kun har været med i få træninger.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Thomas Delaney er hentet hjem til FC København som en lederfigur, der både skal bidrage på og udenfor banen. 

Og bidrag kan allerede mærkes, selv om Delaney endnu ikke har været i kamp eller haft mulighed for at gøre det store væsen af sig.

Det mener Magnus Mattsson, der kunne fortælle lidt om effekten af Delaneys ankomst til Tipsbladet og den skrevne presse på afrejsedagen til Gibraltar.  

– Allerede her i de første par træninger er han kommet ind med en masse lederskab, energi og med en masse tro på tingene. Både på banen og i omklædningsrummet tror jeg, at han bliver en vigtig figur.

– Thomas har altid et smil på læben, og det er vigtigt i et omklædningsrum. Med sin erfaring og sit humør bidrager han med rigtig meget, siger Mattsson. 

Tidligere onsdag kunne FC København melde ud, at der er blevet sat ny rekord for antal solgte trøjer med tryk indenfor de første 24 timer af en spillertransfer. FC Københavns fans er altså vilde efter at købe en Delaney-trøje, men det er ikke noget, som Delaney har nævnt – i hvert fald ikke endnu, siger Mattsson med et smil.

– Ikke endnu, men jeg ved, at han er garant for en god vittighed eller to. Det er rart at få Thomas, og det siger lidt om den størrelse spiller, han er, og hvor stort et klubikon han er i FC København. Det kan være, at de har købt nogle ottere med Mattsson, for jeg har hans gamle nummer. 

Det sidste naturligvis leveret med et grin, for når man taler med Magnus Mattsson, så er der ofte plads til en kæk bemærkning eller to. 

– Jeg er jo bare spiller
Det er dog et faktum, at Thomas Delaney er en ekstra spiller til den midtbane, som efterhånden er overfyldt i FC København. Han er en direkte konkurrent til Magnus Mattsson, som startede ude i mandagens sejr over Lyngby i Superliga-åbneren. 

Har FC København efterhånden for mange spillere til den position? Det tager Mattsson stille og roligt, selv om han naturligvis gerne vil spille fra start. 

– Jeg er jo bare spiller. Det er ikke mit ansvar. Jeg gør det bare så godt, jeg kan, og prøver at starte inde så meget som muligt og overbevise Jacob (Neestrup, red.) om det. Så forholder jeg mig ikke til, hvor mange spillere, vi har på de forskellige positioner.

Hvorfor startede du ude mod Lyngby?

– Det ved jeg ikke. Det må du spørge Jacob om, siger han. 

Han påpeger, at den hårde konkurrence er et vilkår, og det er sådan, det skal være i FCK. Det var han fuldt ud bevidst om, da han skiftede. 

Magnus Mattsson kom til klubben i januar fra NEC Nijmegen. 





LIVE

LIVE: Chok i dansk klub

Kasper Dolberg i choktransfer?

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Højlund stjæler overskrifter

FC København – Silkeborg IF

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Simeone fatter det ikke



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser Superliga-træners søn

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

OB – FC Fredericia

– Han fik et lortetilbud fra OB

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Vejle Boldklub – Randers FC

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Hvad f….. sker der Tullberg?

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Spotpris – så billig er Højbjerg

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Transferpres på Albert Grønbæk

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til