Mærker allerede Delaney-effekten i FCK

Thomas Delaney har allerede gjort indtryk på Magnus Mattsson, selv om han kun har været med i få træninger.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Thomas Delaney er hentet hjem til FC København som en lederfigur, der både skal bidrage på og udenfor banen. 

Og bidrag kan allerede mærkes, selv om Delaney endnu ikke har været i kamp eller haft mulighed for at gøre det store væsen af sig.

Det mener Magnus Mattsson, der kunne fortælle lidt om effekten af Delaneys ankomst til Tipsbladet og den skrevne presse på afrejsedagen til Gibraltar.  

– Allerede her i de første par træninger er han kommet ind med en masse lederskab, energi og med en masse tro på tingene. Både på banen og i omklædningsrummet tror jeg, at han bliver en vigtig figur.

– Thomas har altid et smil på læben, og det er vigtigt i et omklædningsrum. Med sin erfaring og sit humør bidrager han med rigtig meget, siger Mattsson. 

Tidligere onsdag kunne FC København melde ud, at der er blevet sat ny rekord for antal solgte trøjer med tryk indenfor de første 24 timer af en spillertransfer. FC Københavns fans er altså vilde efter at købe en Delaney-trøje, men det er ikke noget, som Delaney har nævnt – i hvert fald ikke endnu, siger Mattsson med et smil.

– Ikke endnu, men jeg ved, at han er garant for en god vittighed eller to. Det er rart at få Thomas, og det siger lidt om den størrelse spiller, han er, og hvor stort et klubikon han er i FC København. Det kan være, at de har købt nogle ottere med Mattsson, for jeg har hans gamle nummer. 

Det sidste naturligvis leveret med et grin, for når man taler med Magnus Mattsson, så er der ofte plads til en kæk bemærkning eller to. 

– Jeg er jo bare spiller
Det er dog et faktum, at Thomas Delaney er en ekstra spiller til den midtbane, som efterhånden er overfyldt i FC København. Han er en direkte konkurrent til Magnus Mattsson, som startede ude i mandagens sejr over Lyngby i Superliga-åbneren. 

Har FC København efterhånden for mange spillere til den position? Det tager Mattsson stille og roligt, selv om han naturligvis gerne vil spille fra start. 

– Jeg er jo bare spiller. Det er ikke mit ansvar. Jeg gør det bare så godt, jeg kan, og prøver at starte inde så meget som muligt og overbevise Jacob (Neestrup, red.) om det. Så forholder jeg mig ikke til, hvor mange spillere, vi har på de forskellige positioner.

Hvorfor startede du ude mod Lyngby?

– Det ved jeg ikke. Det må du spørge Jacob om, siger han. 

Han påpeger, at den hårde konkurrence er et vilkår, og det er sådan, det skal være i FCK. Det var han fuldt ud bevidst om, da han skiftede. 

Magnus Mattsson kom til klubben i januar fra NEC Nijmegen. 





Sten Grytebust kontaktet af dansk klub




LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Chelsea – Manchester City

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

AGF snubler i guldkampen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Liverpool – Fulham

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Cooper gav hård og ærlig besked

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Nu er han tilbage for Brøndby

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Legende i stor kritik af Brøndby IF

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Barcelona klager til UEFA

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

AGF – FC Nordsjælland

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Det er en katastrofe for Brøndby