Mærker allerede Delaney-effekten i FCK

Thomas Delaney har allerede gjort indtryk på Magnus Mattsson, selv om han kun har været med i få træninger.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Thomas Delaney er hentet hjem til FC København som en lederfigur, der både skal bidrage på og udenfor banen. 

Og bidrag kan allerede mærkes, selv om Delaney endnu ikke har været i kamp eller haft mulighed for at gøre det store væsen af sig.

Det mener Magnus Mattsson, der kunne fortælle lidt om effekten af Delaneys ankomst til Tipsbladet og den skrevne presse på afrejsedagen til Gibraltar.  

– Allerede her i de første par træninger er han kommet ind med en masse lederskab, energi og med en masse tro på tingene. Både på banen og i omklædningsrummet tror jeg, at han bliver en vigtig figur.

– Thomas har altid et smil på læben, og det er vigtigt i et omklædningsrum. Med sin erfaring og sit humør bidrager han med rigtig meget, siger Mattsson. 

Tidligere onsdag kunne FC København melde ud, at der er blevet sat ny rekord for antal solgte trøjer med tryk indenfor de første 24 timer af en spillertransfer. FC Københavns fans er altså vilde efter at købe en Delaney-trøje, men det er ikke noget, som Delaney har nævnt – i hvert fald ikke endnu, siger Mattsson med et smil.

– Ikke endnu, men jeg ved, at han er garant for en god vittighed eller to. Det er rart at få Thomas, og det siger lidt om den størrelse spiller, han er, og hvor stort et klubikon han er i FC København. Det kan være, at de har købt nogle ottere med Mattsson, for jeg har hans gamle nummer. 

Det sidste naturligvis leveret med et grin, for når man taler med Magnus Mattsson, så er der ofte plads til en kæk bemærkning eller to. 

– Jeg er jo bare spiller
Det er dog et faktum, at Thomas Delaney er en ekstra spiller til den midtbane, som efterhånden er overfyldt i FC København. Han er en direkte konkurrent til Magnus Mattsson, som startede ude i mandagens sejr over Lyngby i Superliga-åbneren. 

Har FC København efterhånden for mange spillere til den position? Det tager Mattsson stille og roligt, selv om han naturligvis gerne vil spille fra start. 

– Jeg er jo bare spiller. Det er ikke mit ansvar. Jeg gør det bare så godt, jeg kan, og prøver at starte inde så meget som muligt og overbevise Jacob (Neestrup, red.) om det. Så forholder jeg mig ikke til, hvor mange spillere, vi har på de forskellige positioner.

Hvorfor startede du ude mod Lyngby?

– Det ved jeg ikke. Det må du spørge Jacob om, siger han. 

Han påpeger, at den hårde konkurrence er et vilkår, og det er sådan, det skal være i FCK. Det var han fuldt ud bevidst om, da han skiftede. 

Magnus Mattsson kom til klubben i januar fra NEC Nijmegen. 







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Smadrer transferrekord

Donald Trump bekræfter

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Skamroses af Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Messi sætter ord på vildt drama

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Supercomputer: De kommer i VM-finalen