Mærker allerede Delaney-effekten i FCK

Thomas Delaney har allerede gjort indtryk på Magnus Mattsson, selv om han kun har været med i få træninger.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Thomas Delaney er hentet hjem til FC København som en lederfigur, der både skal bidrage på og udenfor banen. 

Og bidrag kan allerede mærkes, selv om Delaney endnu ikke har været i kamp eller haft mulighed for at gøre det store væsen af sig.

Det mener Magnus Mattsson, der kunne fortælle lidt om effekten af Delaneys ankomst til Tipsbladet og den skrevne presse på afrejsedagen til Gibraltar.  

– Allerede her i de første par træninger er han kommet ind med en masse lederskab, energi og med en masse tro på tingene. Både på banen og i omklædningsrummet tror jeg, at han bliver en vigtig figur.

– Thomas har altid et smil på læben, og det er vigtigt i et omklædningsrum. Med sin erfaring og sit humør bidrager han med rigtig meget, siger Mattsson. 

Tidligere onsdag kunne FC København melde ud, at der er blevet sat ny rekord for antal solgte trøjer med tryk indenfor de første 24 timer af en spillertransfer. FC Københavns fans er altså vilde efter at købe en Delaney-trøje, men det er ikke noget, som Delaney har nævnt – i hvert fald ikke endnu, siger Mattsson med et smil.

– Ikke endnu, men jeg ved, at han er garant for en god vittighed eller to. Det er rart at få Thomas, og det siger lidt om den størrelse spiller, han er, og hvor stort et klubikon han er i FC København. Det kan være, at de har købt nogle ottere med Mattsson, for jeg har hans gamle nummer. 

Det sidste naturligvis leveret med et grin, for når man taler med Magnus Mattsson, så er der ofte plads til en kæk bemærkning eller to. 

– Jeg er jo bare spiller
Det er dog et faktum, at Thomas Delaney er en ekstra spiller til den midtbane, som efterhånden er overfyldt i FC København. Han er en direkte konkurrent til Magnus Mattsson, som startede ude i mandagens sejr over Lyngby i Superliga-åbneren. 

Har FC København efterhånden for mange spillere til den position? Det tager Mattsson stille og roligt, selv om han naturligvis gerne vil spille fra start. 

– Jeg er jo bare spiller. Det er ikke mit ansvar. Jeg gør det bare så godt, jeg kan, og prøver at starte inde så meget som muligt og overbevise Jacob (Neestrup, red.) om det. Så forholder jeg mig ikke til, hvor mange spillere, vi har på de forskellige positioner.

Hvorfor startede du ude mod Lyngby?

– Det ved jeg ikke. Det må du spørge Jacob om, siger han. 

Han påpeger, at den hårde konkurrence er et vilkår, og det er sådan, det skal være i FCK. Det var han fuldt ud bevidst om, da han skiftede. 

Magnus Mattsson kom til klubben i januar fra NEC Nijmegen. 





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Manchester United overvejer ham

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Vil have Jonas Wind til FC København

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Rygter om AC Horsens-legende

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Her er Superligaens bedste stadion

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Derfor blev Ruben Amorim fyret

FC Nordsjælland på rov i DBU

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Her er Ajax-danskers millionløn

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Ulve æder Karameller i Liverpool

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Tauson indleder året med double-nederlag

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Celtic genansætter populær veteran

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen