FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Thomas Delaney er hentet hjem til FC København som en lederfigur, der både skal bidrage på og udenfor banen.
Og bidrag kan allerede mærkes, selv om Delaney endnu ikke har været i kamp eller haft mulighed for at gøre det store væsen af sig.
Det mener Magnus Mattsson, der kunne fortælle lidt om effekten af Delaneys ankomst til Tipsbladet og den skrevne presse på afrejsedagen til Gibraltar.
– Allerede her i de første par træninger er han kommet ind med en masse lederskab, energi og med en masse tro på tingene. Både på banen og i omklædningsrummet tror jeg, at han bliver en vigtig figur.
– Thomas har altid et smil på læben, og det er vigtigt i et omklædningsrum. Med sin erfaring og sit humør bidrager han med rigtig meget, siger Mattsson.
Tidligere onsdag kunne FC København melde ud, at der er blevet sat ny rekord for antal solgte trøjer med tryk indenfor de første 24 timer af en spillertransfer. FC Københavns fans er altså vilde efter at købe en Delaney-trøje, men det er ikke noget, som Delaney har nævnt – i hvert fald ikke endnu, siger Mattsson med et smil.
– Ikke endnu, men jeg ved, at han er garant for en god vittighed eller to. Det er rart at få Thomas, og det siger lidt om den størrelse spiller, han er, og hvor stort et klubikon han er i FC København. Det kan være, at de har købt nogle ottere med Mattsson, for jeg har hans gamle nummer.
Det sidste naturligvis leveret med et grin, for når man taler med Magnus Mattsson, så er der ofte plads til en kæk bemærkning eller to.
– Jeg er jo bare spiller
Det er dog et faktum, at Thomas Delaney er en ekstra spiller til den midtbane, som efterhånden er overfyldt i FC København. Han er en direkte konkurrent til Magnus Mattsson, som startede ude i mandagens sejr over Lyngby i Superliga-åbneren.
Har FC København efterhånden for mange spillere til den position? Det tager Mattsson stille og roligt, selv om han naturligvis gerne vil spille fra start.
– Jeg er jo bare spiller. Det er ikke mit ansvar. Jeg gør det bare så godt, jeg kan, og prøver at starte inde så meget som muligt og overbevise Jacob (Neestrup, red.) om det. Så forholder jeg mig ikke til, hvor mange spillere, vi har på de forskellige positioner.
Hvorfor startede du ude mod Lyngby?
– Det ved jeg ikke. Det må du spørge Jacob om, siger han.
Han påpeger, at den hårde konkurrence er et vilkår, og det er sådan, det skal være i FCK. Det var han fuldt ud bevidst om, da han skiftede.
Magnus Mattsson kom til klubben i januar fra NEC Nijmegen.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
‘Det er tæt på uforklarligt’
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
Dansk drømmehug i Serie A
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
HELT VILDT
FC København-fans raser
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
DAGENS SPILFORSLAG