FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Thomas Delaney er hentet hjem til FC København som en lederfigur, der både skal bidrage på og udenfor banen.
Og bidrag kan allerede mærkes, selv om Delaney endnu ikke har været i kamp eller haft mulighed for at gøre det store væsen af sig.
Det mener Magnus Mattsson, der kunne fortælle lidt om effekten af Delaneys ankomst til Tipsbladet og den skrevne presse på afrejsedagen til Gibraltar.
– Allerede her i de første par træninger er han kommet ind med en masse lederskab, energi og med en masse tro på tingene. Både på banen og i omklædningsrummet tror jeg, at han bliver en vigtig figur.
– Thomas har altid et smil på læben, og det er vigtigt i et omklædningsrum. Med sin erfaring og sit humør bidrager han med rigtig meget, siger Mattsson.
Tidligere onsdag kunne FC København melde ud, at der er blevet sat ny rekord for antal solgte trøjer med tryk indenfor de første 24 timer af en spillertransfer. FC Københavns fans er altså vilde efter at købe en Delaney-trøje, men det er ikke noget, som Delaney har nævnt – i hvert fald ikke endnu, siger Mattsson med et smil.
– Ikke endnu, men jeg ved, at han er garant for en god vittighed eller to. Det er rart at få Thomas, og det siger lidt om den størrelse spiller, han er, og hvor stort et klubikon han er i FC København. Det kan være, at de har købt nogle ottere med Mattsson, for jeg har hans gamle nummer.
Det sidste naturligvis leveret med et grin, for når man taler med Magnus Mattsson, så er der ofte plads til en kæk bemærkning eller to.
– Jeg er jo bare spiller
Det er dog et faktum, at Thomas Delaney er en ekstra spiller til den midtbane, som efterhånden er overfyldt i FC København. Han er en direkte konkurrent til Magnus Mattsson, som startede ude i mandagens sejr over Lyngby i Superliga-åbneren.
Har FC København efterhånden for mange spillere til den position? Det tager Mattsson stille og roligt, selv om han naturligvis gerne vil spille fra start.
– Jeg er jo bare spiller. Det er ikke mit ansvar. Jeg gør det bare så godt, jeg kan, og prøver at starte inde så meget som muligt og overbevise Jacob (Neestrup, red.) om det. Så forholder jeg mig ikke til, hvor mange spillere, vi har på de forskellige positioner.
Hvorfor startede du ude mod Lyngby?
– Det ved jeg ikke. Det må du spørge Jacob om, siger han.
Han påpeger, at den hårde konkurrence er et vilkår, og det er sådan, det skal være i FCK. Det var han fuldt ud bevidst om, da han skiftede.
Magnus Mattsson kom til klubben i januar fra NEC Nijmegen.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Oddset styrtdykker
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Arsenal vinder og lægger pres på City
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
NYHEDER