Mærker allerede Delaney-effekten i FCK

Thomas Delaney har allerede gjort indtryk på Magnus Mattsson, selv om han kun har været med i få træninger.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Thomas Delaney er hentet hjem til FC København som en lederfigur, der både skal bidrage på og udenfor banen. 

Og bidrag kan allerede mærkes, selv om Delaney endnu ikke har været i kamp eller haft mulighed for at gøre det store væsen af sig.

Det mener Magnus Mattsson, der kunne fortælle lidt om effekten af Delaneys ankomst til Tipsbladet og den skrevne presse på afrejsedagen til Gibraltar.  

– Allerede her i de første par træninger er han kommet ind med en masse lederskab, energi og med en masse tro på tingene. Både på banen og i omklædningsrummet tror jeg, at han bliver en vigtig figur.

– Thomas har altid et smil på læben, og det er vigtigt i et omklædningsrum. Med sin erfaring og sit humør bidrager han med rigtig meget, siger Mattsson. 

Tidligere onsdag kunne FC København melde ud, at der er blevet sat ny rekord for antal solgte trøjer med tryk indenfor de første 24 timer af en spillertransfer. FC Københavns fans er altså vilde efter at købe en Delaney-trøje, men det er ikke noget, som Delaney har nævnt – i hvert fald ikke endnu, siger Mattsson med et smil.

– Ikke endnu, men jeg ved, at han er garant for en god vittighed eller to. Det er rart at få Thomas, og det siger lidt om den størrelse spiller, han er, og hvor stort et klubikon han er i FC København. Det kan være, at de har købt nogle ottere med Mattsson, for jeg har hans gamle nummer. 

Det sidste naturligvis leveret med et grin, for når man taler med Magnus Mattsson, så er der ofte plads til en kæk bemærkning eller to. 

– Jeg er jo bare spiller
Det er dog et faktum, at Thomas Delaney er en ekstra spiller til den midtbane, som efterhånden er overfyldt i FC København. Han er en direkte konkurrent til Magnus Mattsson, som startede ude i mandagens sejr over Lyngby i Superliga-åbneren. 

Har FC København efterhånden for mange spillere til den position? Det tager Mattsson stille og roligt, selv om han naturligvis gerne vil spille fra start. 

– Jeg er jo bare spiller. Det er ikke mit ansvar. Jeg gør det bare så godt, jeg kan, og prøver at starte inde så meget som muligt og overbevise Jacob (Neestrup, red.) om det. Så forholder jeg mig ikke til, hvor mange spillere, vi har på de forskellige positioner.

Hvorfor startede du ude mod Lyngby?

– Det ved jeg ikke. Det må du spørge Jacob om, siger han. 

Han påpeger, at den hårde konkurrence er et vilkår, og det er sådan, det skal være i FCK. Det var han fuldt ud bevidst om, da han skiftede. 

Magnus Mattsson kom til klubben i januar fra NEC Nijmegen. 





LIVE

TransferLIVE: På vej mod chokskifte?

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Brøndby meldes tæt på dansk profil

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

AGF var klar med rekordbeløb

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby præsenterer ny profil

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Danskerklub fyrer træneren

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Froholdt med klar transfermelding

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen