Mærker allerede Delaney-effekten i FCK

Thomas Delaney har allerede gjort indtryk på Magnus Mattsson, selv om han kun har været med i få træninger.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Thomas Delaney er hentet hjem til FC København som en lederfigur, der både skal bidrage på og udenfor banen. 

Og bidrag kan allerede mærkes, selv om Delaney endnu ikke har været i kamp eller haft mulighed for at gøre det store væsen af sig.

Det mener Magnus Mattsson, der kunne fortælle lidt om effekten af Delaneys ankomst til Tipsbladet og den skrevne presse på afrejsedagen til Gibraltar.  

– Allerede her i de første par træninger er han kommet ind med en masse lederskab, energi og med en masse tro på tingene. Både på banen og i omklædningsrummet tror jeg, at han bliver en vigtig figur.

– Thomas har altid et smil på læben, og det er vigtigt i et omklædningsrum. Med sin erfaring og sit humør bidrager han med rigtig meget, siger Mattsson. 

Tidligere onsdag kunne FC København melde ud, at der er blevet sat ny rekord for antal solgte trøjer med tryk indenfor de første 24 timer af en spillertransfer. FC Københavns fans er altså vilde efter at købe en Delaney-trøje, men det er ikke noget, som Delaney har nævnt – i hvert fald ikke endnu, siger Mattsson med et smil.

– Ikke endnu, men jeg ved, at han er garant for en god vittighed eller to. Det er rart at få Thomas, og det siger lidt om den størrelse spiller, han er, og hvor stort et klubikon han er i FC København. Det kan være, at de har købt nogle ottere med Mattsson, for jeg har hans gamle nummer. 

Det sidste naturligvis leveret med et grin, for når man taler med Magnus Mattsson, så er der ofte plads til en kæk bemærkning eller to. 

– Jeg er jo bare spiller
Det er dog et faktum, at Thomas Delaney er en ekstra spiller til den midtbane, som efterhånden er overfyldt i FC København. Han er en direkte konkurrent til Magnus Mattsson, som startede ude i mandagens sejr over Lyngby i Superliga-åbneren. 

Har FC København efterhånden for mange spillere til den position? Det tager Mattsson stille og roligt, selv om han naturligvis gerne vil spille fra start. 

– Jeg er jo bare spiller. Det er ikke mit ansvar. Jeg gør det bare så godt, jeg kan, og prøver at starte inde så meget som muligt og overbevise Jacob (Neestrup, red.) om det. Så forholder jeg mig ikke til, hvor mange spillere, vi har på de forskellige positioner.

Hvorfor startede du ude mod Lyngby?

– Det ved jeg ikke. Det må du spørge Jacob om, siger han. 

Han påpeger, at den hårde konkurrence er et vilkår, og det er sådan, det skal være i FCK. Det var han fuldt ud bevidst om, da han skiftede. 

Magnus Mattsson kom til klubben i januar fra NEC Nijmegen. 




Han vil væk fra Real Madrid

Svarer igen på hård kritik: Usagligt!

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

‘Jeg er ked af at sige det her’

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

‘Der var jo alle de her rygter’

Rundens Hold i Superligaen – 12. runde

‘Jeg mistede halvandet år’

Chok: Svensk guldtræner kan sige sit job op

Aneke Rune i hård kritik af Michael Rasmussen

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

FCM har solgt nul billetter

Klar besked fra Frank efter nedtur

Landsholdet vil af med hvide shorts: ‘Utrygge’

Niko Kovač værdsætter FCK-transfer

Afsløring: Brøndby afvist

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Utrolig dansk succes i Belgien

Andreas Christensen ude af CL-brag

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Vil købe Manchester United

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Knokler for Serie A-gennembrud – fortryder intet

Nedtur for Højlund

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona? 

‘Det dårligste FCK-hold længe’

Vanvittig Pogacar-klausul 

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

– De 3 Man Utd-stjerner har ikke, hvad der kræves

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Jacob Neestrup: ‘Stor fremtid i FC København’

Randers-jubel: Han minder om Saba Lobjanidze

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

Verdensstjerner med hård kritik efter Rune-skade

Klopp afslører: Sagde nej til Manchester United

Tidligere NFL-profil død i politiets varetægt

Skete fra Danmark: Superliga-spiller er mester

Tidligere Superliga-profil i afgørende rolle

PSG giver første nederlag til dansk træner

Svenske helte er målløse

Fuldender svensk mirakel

Fredericia får bank i Haderslev

Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne