Manchester City afslører fredag en statue af angriberen Sergio Agüero, der for præcis ti år siden scorede sit mest berømte mål, som sikrede holdet mesterskabet på sidste spilledag i Premier League foran lokalrivalen, Manchester United.
– Det er i sandhed en skøn begivenhed for mig, siger Agüero om hæderen.
Hans mål i overtiden for ti år siden mod QPR sikrede Manchester City det første mesterskab siden 1968 og indvarslede et tronskifte i toppen af Premier League, som Manchester United havde domineret de foregående årtier.
Agüero vil få nu et evigt minde i form af statuen, der ventes at afbilde ham vifte med sin trøje efter sit historiske mål i det 93. minut.
Angriberen kom til Manchester City i 2011. Siden var han med til at føre klubben til fem mesterskaber.
Den 33-årige argentiner er med 260 mål i 390 kampe Citys mest scorende spiller nogensinde.
I sommeren 2021 skiftede han på en fri transfer til Barcelona. Han nåede blot at spille fem kampe i den catalanske storklub, før han i december indstillede sin aktive karrieren på grund af et hjerteproblem.
– I de ti år (i City, red.) vandt jeg en masse trofæer og var med til at gøre klubben til en af de mest dominerende i verden, siger Agüero, som vil være til stede ved fredagens afsløring af statuen.
– Jeg er meget taknemmelig, for at klubben rejser denne statue som en anerkendelse af min fodboldkarriere i Manchester. Det er noget helt særligt. Jeg kan huske, at jeg var meget ung. At se mig selv for ti år siden er meget bevægende, siger han.
I april blev Sergio Agüero optaget i den engelske ligas Hall of Fame sammen med blandt andre den tidligere danske målmand Peter Schmeichel.
Statuer af spillere eller managers, der har skilt sig ud, er gængse foran engelske fodboldstadions.
Manchester United har for eksempel i årevis haft en statue af legenderne George Best, Denis Law og Bobby Charlton stående foran Old Trafford.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
HELT VILDT
