Den suspenderede Manchester City-spiller Benjamin Mendy er blevet frikendt for seks voldtægtsanklager og et forsøg på voldtægt mod fire unge kvinder eller teenagere.
Yderligere to sager har juryen i Chester ikke taget stilling til. Det skriver nyhedsbureauet AFP fredag.
28-årige Mendy skal i retten igen 26. juni, oplyste dommeren i retssalen.
I retten skal anklagerne mod fodboldspilleren i de to resterende sager afgøres. Det drejer sig om en sag om voldtægt og en sag om forsøg på voldtægt.
Den ene af de to resterende sager er et forsøg på voldtægt mod en kvinde i 2018. Den anden sag omhandler en anklage om voldtægt mod en anden kvinde i oktober 2020.
Under fredagens domsafsigelse sad Mendy i retten og holdt sig for ansigtet med begge hænder, mens han roligt rokkede frem og tilbage, skriver dpa.
Manchester City skriver på sin hjemmeside, at klubben har noteret sig fredagens dom i Chester Crown Court.
– Da der stadig er sager, der ikke er afgjort, er klubben ikke i en position, hvor den kan kommentere yderligere på dette tidspunkt, skriver City.
Retssagen i Chester har været i gang siden august sidste år. Ud over Mendy var den 41-årige medanklagede, Louis Saha Matturie, også for retten.
Matturie blev frikendt for tre voldtægter mod to teenagere. Juryen kunne ikke tage stilling til tre voldtægter og tre forsøg på voldtægter mod fem andre kvinder.
I alt 13 kvinder har anklaget Mendy og Matturie for forskellige overgreb. Undervejs har Mendy hele tiden erklæret sig uskyldig.
VM-vinderen fra 2018 har været suspenderet i Manchester City siden august sidste år, da han blev tiltalt i sagen.
Han har været i City siden 2017 og har været med til at vinde tre engelske mesterskaber. Det er blevet til 75 kampe for City.
Han blev købt i AS Monaco for omkring 460 millioner kroner.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
10. gang i træk
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’