Man City-back er frikendt i seks voldtægtssager

Fodboldspilleren Benjamin Mendy er fredag blevet frikendt for seks voldtægter samt et forsøg på voldtægt.



Den suspenderede Manchester City-spiller Benjamin Mendy er blevet frikendt for seks voldtægtsanklager og et forsøg på voldtægt mod fire unge kvinder eller teenagere.

Yderligere to sager har juryen i Chester ikke taget stilling til. Det skriver nyhedsbureauet AFP fredag.

28-årige Mendy skal i retten igen 26. juni, oplyste dommeren i retssalen.

I retten skal anklagerne mod fodboldspilleren i de to resterende sager afgøres. Det drejer sig om en sag om voldtægt og en sag om forsøg på voldtægt.

Den ene af de to resterende sager er et forsøg på voldtægt mod en kvinde i 2018. Den anden sag omhandler en anklage om voldtægt mod en anden kvinde i oktober 2020.

Under fredagens domsafsigelse sad Mendy i retten og holdt sig for ansigtet med begge hænder, mens han roligt rokkede frem og tilbage, skriver dpa.

Manchester City skriver på sin hjemmeside, at klubben har noteret sig fredagens dom i Chester Crown Court.

– Da der stadig er sager, der ikke er afgjort, er klubben ikke i en position, hvor den kan kommentere yderligere på dette tidspunkt, skriver City.

Retssagen i Chester har været i gang siden august sidste år. Ud over Mendy var den 41-årige medanklagede, Louis Saha Matturie, også for retten.

Matturie blev frikendt for tre voldtægter mod to teenagere. Juryen kunne ikke tage stilling til tre voldtægter og tre forsøg på voldtægter mod fem andre kvinder.

I alt 13 kvinder har anklaget Mendy og Matturie for forskellige overgreb. Undervejs har Mendy hele tiden erklæret sig uskyldig.

VM-vinderen fra 2018 har været suspenderet i Manchester City siden august sidste år, da han blev tiltalt i sagen.

Han har været i City siden 2017 og har været med til at vinde tre engelske mesterskaber. Det er blevet til 75 kampe for City.

Han blev købt i AS Monaco for omkring 460 millioner kroner.

/ritzau/






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Uventet skifte?

Riemer lover: De får debut



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Vender tilbage til skærmen

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Fatter intet af Brøndby-bombe

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’