Den medicinske behandling af Diego Maradona var “meget dårlig” op til fodboldlegendens død 25. november 2020.
Det siger Maradona-advokaten Matias Morla efter mandag at have afgivet vidneforklaring i efterforskningen af stjernens død.
– Der blev begået mange fejl. Det var derfor, han døde. De pustede og pustede den stakkels mand op, indtil hans hjerte eksploderede, siger Matias Morla ifølge AFP efter mere end tre timers vidneudsagn på anklagemyndighedens kontor i San Isidro i Buenos Aires.
Han hentyder til et lægehold på syv personer, der behandlede Maradona i en privat bolig, efter at den 60-årige stjerne havde været igennem en operation for en blodprop i hovedet.
Lægeholdet har allerede vidnet i efterforskningen, hvor lægerne skulle forholde sig til, om der var nogen forsømmelse eller fejlbehandling af Maradona.
Matias Morla besøgte sidste gang Maradona 16. november, og allerede der var advokaten bekymret.
– Han havde en mærkelig robotagtig stemme. Den var meget højstemt og intermitterende. Jeg informerede alle om Diegos tilstand og indså, at det var på grund af mængden af vand i hans krop, siger Morla.
Han kalder det en vanvittig beslutning, at familien lod Diego Maradona forlade hospitalet, da han skulle komme sig ovenpå operationen.
– Han havde ingen grund til blive flyttet til et hus, når lægerne vurderede, at han skulle blive på klinikken, siger Morla og tilføjer, at Maradona blev svigtet af sine døtre, Dalma og Gianinna.
De to døtre blev i august anklaget for onlinechikane mod Morla.
Maradona blev i en årrække regnet som verdens bedste fodboldspiller. Han var manden bag Argentinas VM-triumf i 1986 og Napolis italienske mesterskaber i 1987 og 1990.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Patrick Dorgu er med
Gratis adgang til Superliga-brag
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Smider Salah-bombe
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
AVIS
