Den medicinske behandling af Diego Maradona var “meget dårlig” op til fodboldlegendens død 25. november 2020.
Det siger Maradona-advokaten Matias Morla efter mandag at have afgivet vidneforklaring i efterforskningen af stjernens død.
– Der blev begået mange fejl. Det var derfor, han døde. De pustede og pustede den stakkels mand op, indtil hans hjerte eksploderede, siger Matias Morla ifølge AFP efter mere end tre timers vidneudsagn på anklagemyndighedens kontor i San Isidro i Buenos Aires.
Han hentyder til et lægehold på syv personer, der behandlede Maradona i en privat bolig, efter at den 60-årige stjerne havde været igennem en operation for en blodprop i hovedet.
Lægeholdet har allerede vidnet i efterforskningen, hvor lægerne skulle forholde sig til, om der var nogen forsømmelse eller fejlbehandling af Maradona.
Matias Morla besøgte sidste gang Maradona 16. november, og allerede der var advokaten bekymret.
– Han havde en mærkelig robotagtig stemme. Den var meget højstemt og intermitterende. Jeg informerede alle om Diegos tilstand og indså, at det var på grund af mængden af vand i hans krop, siger Morla.
Han kalder det en vanvittig beslutning, at familien lod Diego Maradona forlade hospitalet, da han skulle komme sig ovenpå operationen.
– Han havde ingen grund til blive flyttet til et hus, når lægerne vurderede, at han skulle blive på klinikken, siger Morla og tilføjer, at Maradona blev svigtet af sine døtre, Dalma og Gianinna.
De to døtre blev i august anklaget for onlinechikane mod Morla.
Maradona blev i en årrække regnet som verdens bedste fodboldspiller. Han var manden bag Argentinas VM-triumf i 1986 og Napolis italienske mesterskaber i 1987 og 1990.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her kan du se Argentina mod Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Frankrig – Irak
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
OPTAKT
Argentina – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
OPTAKT
Jordan – Algeriet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
OPTAKT
