Mathias Kvistgaarden køber ikke Randers-kritik

Mathias Kvistgaarden måtte flere gange bide i græsset i løbet af torsdagens pokalsejr mod Randers FC, hvilket Rasmus Bertelsen ikke var sen til at fortælle Brøndby-angriberen.



Tipsbladet i Brøndby.

Torsdag sikrede Brøndby IF sig en billet i pokalturneringens kvartfinaler. I en uskøn kamp var Yuito Suzukis scoring i første halvleg nok til at sikre Brøndby IF en sejr på 1-0 på Cepheus Park.

Kampen var præget af en masse dueller og nærkampe, som af og til gik ud over Mathias Kvistgaarden. Da Tipsbladet talte med angriberen efter fredagens træning, var det lige før, at man stadig kunne skimte det kronjyske græstæppe på knæene.

Undervejs i kampen påpegede Rasmus Bertelsen, at Brøndby-angriberen skulle blive på benene, hvilket Viaplays kommentatorer også hæftede sig ved. Mathias Kvistgaarden køber dog ikke, at han falder for let.

– Jeg er en spiller, der rigtig ofte er i ubalance i mine dueller, fordi jeg gerne vil udfordre. Så jeg bukker mig og går langt ned for at sno mig rundt om modstanderne. Hvis man får et skub der, så er man i ubalance. For min skyld må de sige, hvad de vil. Deres job er at snakke.

Mathias Kvistgaarden bruger i hvert fald ikke mange sekunder på at bekymre sig om andres meninger.

– Næh, overhovedet ikke. De gange, hvor jeg lå ned, var der en hånd i hovedet eller en god stempling på foden, som man så til sidst i kampen. Så det skal de have lov til at mene.

Jesper Sørensen var af gode grunde tættere på Rasmus Bertelsen, end Mathias Kvistgaarden var det i løbet af torsdagens møde. Han svarer dog kortfattet på Tipsbladets spørgsmål.

– Det ved jeg ikke noget om. Det er klart, at det handler om, at Kvistgaarden er inde i rigtig mange aktioner, hvor han duellerer med modstanderen… Det har jeg ikke nogen kommentarer til.

Lagde du mærke til, at Bertelsen ofte kommenterede det?

– Ja, det kunne jeg da også godt høre, var hans mening omkring det.

Hvad tænker du om, at han har den mening?

– Det er fint nok. Det styrer han.

Vil I ændre noget omkring Kvistgaarden eller påpege noget overfor ham?

– Jeg tror helt klart, at det bedste for Kvistgaarden er, hvis han kan stå på benene mest muligt, så kan han komme væk fra modstanderne.

21-årige Mathias Kvistgaarden har også haft masser af minutter stående på benene, hvor Brøndby-angriberen har leveret fem scoringer og samme antal assister i denne sæson.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Steve Cooper med stor beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Usikker på Chido Obi-transfer

USA – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Portugal – Kroatien

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Tullberg teaser for transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Spanien – Østrig

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dårligt nyt for Isaksen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Her er Jonas Winds nye klub

‘Det er en interessant spiller’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job