Medie: Barca har FCKs supertalent på ønskelisten

FC Barcelona er ved at genopbygge, efter Lionel Messi har forladt klubben, og man kæmper med økonomiske problemer, og derfor er man interesseret i gode, unge spillere. Ifølge spansk medie er Roony Bardghji på ønskelisten.



Han er den tredjeyngste Superliga-spiller nogensinde, og han er den yngste til at score i Superligaen med sine 16 år og 13 dage.

Roony Bardghji, 16 år, har indtaget dansk fodbolds bedste række med storm, og han ligner en spiller, der er på vej mod de helt store adresser i Europa.

Offensivspilleren kom til FCK for halvandet år siden, og for et år siden skrev han under på en kontrakt med FCK.

Men det er ikke sikkert, at Roony Bardghji kommer til at være i FCK længe, for stortalentet er eftertragtet flere steder i Europa. Ifølge B.T. er Chelsea FC interesseret – det var klubben sådan set også, da Bardghji kom til FCK – og det forlyder nu også i det spanske medie Fichajes, at FC Barcelona har offensivspilleren på ønskelisten.

Barcelona er i en ny fase, efter man sagde farvel til stjernen Lionel Messi i sommer, og man er også ved at forsøge at få styr på det store økonomiske underskud. Noget af det, Barcelona måske kan gøre fremadrettet, er at hente gode, unge talenter, som man udvikler og sælger. Eller holder på for så i stedet at købe færre dyre førsteholdsspillere.

Gavi, Pedri, Ansu Fati, Yusuf Demir, Riqui Puig, Alejandro Balde, Nico Gonzalez og Ilias Akhomach er nogle af de unge stortalenter, der er kommet ind på og omkring førsteholdet, og i det lys ville en spiller som Roony Bardghji passe godt. 

Svenskeren bliver dog ikke billig at hente – FCK kommer formentlig til at kræve over 100 millioner danske kroner for den 16-årige kantspiller, der virkelig har vist klassen tidligt i karrieren.

FCK overvintrer på andenpladsen i Superligaen – Roony Bardghjis efterår er forbi, da han ikke er registreret til at spille i Conference League.







LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Det går over i historien”

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’