Medie: Barca har FCKs supertalent på ønskelisten

FC Barcelona er ved at genopbygge, efter Lionel Messi har forladt klubben, og man kæmper med økonomiske problemer, og derfor er man interesseret i gode, unge spillere. Ifølge spansk medie er Roony Bardghji på ønskelisten.



Han er den tredjeyngste Superliga-spiller nogensinde, og han er den yngste til at score i Superligaen med sine 16 år og 13 dage.

Roony Bardghji, 16 år, har indtaget dansk fodbolds bedste række med storm, og han ligner en spiller, der er på vej mod de helt store adresser i Europa.

Offensivspilleren kom til FCK for halvandet år siden, og for et år siden skrev han under på en kontrakt med FCK.

Men det er ikke sikkert, at Roony Bardghji kommer til at være i FCK længe, for stortalentet er eftertragtet flere steder i Europa. Ifølge B.T. er Chelsea FC interesseret – det var klubben sådan set også, da Bardghji kom til FCK – og det forlyder nu også i det spanske medie Fichajes, at FC Barcelona har offensivspilleren på ønskelisten.

Barcelona er i en ny fase, efter man sagde farvel til stjernen Lionel Messi i sommer, og man er også ved at forsøge at få styr på det store økonomiske underskud. Noget af det, Barcelona måske kan gøre fremadrettet, er at hente gode, unge talenter, som man udvikler og sælger. Eller holder på for så i stedet at købe færre dyre førsteholdsspillere.

Gavi, Pedri, Ansu Fati, Yusuf Demir, Riqui Puig, Alejandro Balde, Nico Gonzalez og Ilias Akhomach er nogle af de unge stortalenter, der er kommet ind på og omkring førsteholdet, og i det lys ville en spiller som Roony Bardghji passe godt. 

Svenskeren bliver dog ikke billig at hente – FCK kommer formentlig til at kræve over 100 millioner danske kroner for den 16-årige kantspiller, der virkelig har vist klassen tidligt i karrieren.

FCK overvintrer på andenpladsen i Superligaen – Roony Bardghjis efterår er forbi, da han ikke er registreret til at spille i Conference League.





Aldrig nogensinde FCK

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Stort Yussuf Poulsen-chok

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Her er AGF’s transferplaner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

– Lidt af en bombe

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Medier i svime: Den bedste!

Dansker færdig i Ajax?

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Kæmpe brag venter fredag

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brøndby bekræfter salg

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller