Medie: Barca har FCKs supertalent på ønskelisten

FC Barcelona er ved at genopbygge, efter Lionel Messi har forladt klubben, og man kæmper med økonomiske problemer, og derfor er man interesseret i gode, unge spillere. Ifølge spansk medie er Roony Bardghji på ønskelisten.



Han er den tredjeyngste Superliga-spiller nogensinde, og han er den yngste til at score i Superligaen med sine 16 år og 13 dage.

Roony Bardghji, 16 år, har indtaget dansk fodbolds bedste række med storm, og han ligner en spiller, der er på vej mod de helt store adresser i Europa.

Offensivspilleren kom til FCK for halvandet år siden, og for et år siden skrev han under på en kontrakt med FCK.

Men det er ikke sikkert, at Roony Bardghji kommer til at være i FCK længe, for stortalentet er eftertragtet flere steder i Europa. Ifølge B.T. er Chelsea FC interesseret – det var klubben sådan set også, da Bardghji kom til FCK – og det forlyder nu også i det spanske medie Fichajes, at FC Barcelona har offensivspilleren på ønskelisten.

Barcelona er i en ny fase, efter man sagde farvel til stjernen Lionel Messi i sommer, og man er også ved at forsøge at få styr på det store økonomiske underskud. Noget af det, Barcelona måske kan gøre fremadrettet, er at hente gode, unge talenter, som man udvikler og sælger. Eller holder på for så i stedet at købe færre dyre førsteholdsspillere.

Gavi, Pedri, Ansu Fati, Yusuf Demir, Riqui Puig, Alejandro Balde, Nico Gonzalez og Ilias Akhomach er nogle af de unge stortalenter, der er kommet ind på og omkring førsteholdet, og i det lys ville en spiller som Roony Bardghji passe godt. 

Svenskeren bliver dog ikke billig at hente – FCK kommer formentlig til at kræve over 100 millioner danske kroner for den 16-årige kantspiller, der virkelig har vist klassen tidligt i karrieren.

FCK overvintrer på andenpladsen i Superligaen – Roony Bardghjis efterår er forbi, da han ikke er registreret til at spille i Conference League.





Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Roony Bardghji med drømmekamp

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Dansker med kongemål mod Napoli

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Liverpool-træner er ked af prædikat

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Manchester United overvejer ham

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Har talt med Ferguson om United-job

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere