Han er den tredjeyngste Superliga-spiller nogensinde, og han er den yngste til at score i Superligaen med sine 16 år og 13 dage.
Roony Bardghji, 16 år, har indtaget dansk fodbolds bedste række med storm, og han ligner en spiller, der er på vej mod de helt store adresser i Europa.
Offensivspilleren kom til FCK for halvandet år siden, og for et år siden skrev han under på en kontrakt med FCK.
Men det er ikke sikkert, at Roony Bardghji kommer til at være i FCK længe, for stortalentet er eftertragtet flere steder i Europa. Ifølge B.T. er Chelsea FC interesseret – det var klubben sådan set også, da Bardghji kom til FCK – og det forlyder nu også i det spanske medie Fichajes, at FC Barcelona har offensivspilleren på ønskelisten.
Barcelona er i en ny fase, efter man sagde farvel til stjernen Lionel Messi i sommer, og man er også ved at forsøge at få styr på det store økonomiske underskud. Noget af det, Barcelona måske kan gøre fremadrettet, er at hente gode, unge talenter, som man udvikler og sælger. Eller holder på for så i stedet at købe færre dyre førsteholdsspillere.
Gavi, Pedri, Ansu Fati, Yusuf Demir, Riqui Puig, Alejandro Balde, Nico Gonzalez og Ilias Akhomach er nogle af de unge stortalenter, der er kommet ind på og omkring førsteholdet, og i det lys ville en spiller som Roony Bardghji passe godt.
Svenskeren bliver dog ikke billig at hente – FCK kommer formentlig til at kræve over 100 millioner danske kroner for den 16-årige kantspiller, der virkelig har vist klassen tidligt i karrieren.
FCK overvintrer på andenpladsen i Superligaen – Roony Bardghjis efterår er forbi, da han ikke er registreret til at spille i Conference League.
LIVE
LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
