Medie: Dansk klub byder på FC Midtjylland-spillers tvillingebror

I sommer skiftede den svenske back Joel Andersson til dansk fodbold og FC Midtjylland for tæt på 10 millioner kroner. Nu kan hans tvillingebror også være på vej til Danmark.



Dansk fodbolds bedste række fik i sommer tilgang af den svenske back Joel Andersson. Han rykkede til FC Midtjylland for en pris i underkanten af 10 millioner danske kroner, og den investering har været god for de danske mestre, for hvem han har været fast mand.

Når forårssæsonen starter op i Superligaen, kan Andersson have fået selskab af sin tvillingebror i rækken.

Det er det svenske medie FootballDirekt, der skriver, at Joel Anderssons tvilling – Adam Andersson – er i høj kurs hos en dansk klub, og at den danske klub allerede skal have budt på spilleren fra BK Häcken.

2,9 millioner kroner skal den danske klub have lokket BK Häcken med, men Göteborg-klubben har afvist buddet, fordi den ønsker flere penge for Andersson.

Ifølge mediet kræver klubben 4,4 millioner kroner for Adam Andersson, der ligesom som FC Midtjyllands Joel Andersson tidligere i ugen blev udtaget til Sveriges ligalandsholdstur i januar.

Superligaen har allerede et enkelt sæt tvillinger i form af Peter og Jakob Ankersen fra henholdsvis FC København og AGF, og hvis alt går vel, kan det altså være, at Superligaen bliver et sæt tvillinger rigere.

Det fortælles ikke, hvilken dansk klub der forsøger at købe Adam Andersson, men klubben skal finde pengepungen frem, for han har stadig to år igen af sin aftale med BK Häcken.

Tvillingerne skiftede for tre år siden til BK Häcken fra Västra Frölunda.

Ligesom sin bror er Adam Andersson, 22 år, back. Han kan også spille på midtbanen.

GettyImages-1005784494
Adam Andersson tv. Foto: Getty Images







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup jagtes af storklub

Freiburg – Aston Villa

Fortryder FC Barcelona-transfer

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Chelsea – Tottenham

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Neymar er tilbage