Andreas Schjelderup ligner på alle måder FC Nordsjællands næste store salg, og det varer ikke længe før, at offensivspilleren skydes afsted.
Nordmanden har kontrakt med FC Nordsjælland frem til sommeren 2024, og ifølge norsk TV 2 er det udelukket, at han forlænger med Superligaens tophold. FC Nordsjælland var ellers klar med en ny aftale med en højere løn, men dette blev afvist af Schjelderup.
Det står klart, at det 18-årige stortalent skal sælges til januar eller næste sommer.
Ifølge norsk TV 2 var det faktisk planen, at Andreas Schjelderup skulle have været solgt i det seneste transfervindue, men nordmanden var ikke blændende i sidste sæson – blandt andet på grund af en hård sygdomsperiode, hvor han tog fem kilo på. Derfor var han ikke helt så brandvarm på markedet i sommer, som parterne havde håbet.
Der var dog interesse, og den største bejler var Sevilla. Den spanske storklubs plan var at købe Andreas Schjelderup og leje ham tilbage til FC Nordsjælland for resten af 2022. På den måde kunne nordmanden blandt andet begynde på spanskundervisning, før han rykkede teltpælene til Sevilla. Alle parter var positive over for den løsning, men et skifte faldt til jorden, fordi Sevilla i sidste ende ikke ville betale, hvad FC Nordsjælland forlangte.
Hovedpersonen selv bekræfter buddet fra Sevilla.
– Når en så stor klub viste interesse og ville købe mig, var det meget stort for mig. Det gav mig meget selvtillid, og det var en klub, jeg kunne se mig selv i. Det var attraktivt for mig, men klubberne blev ikke enige. Det kan jeg ikke gøre noget ved eller kontrollere. Det var en skam, siger Schjelderup til TV 2 og understreger, at han har det godt i FC Nordsjælland.
Andreas Schjelderup overstrålede alt og alle, da FC Nordsjælland mandag besejrede Randers FC med 3-1 i topkampen i Superligaen. Nordmanden scorede to mål og er lige nu topscorer i Superligaen.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
DAGENS SPILFORSLAG
Kedeligt kryds i betydningsløs kamp
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER