Andreas Schjelderup ligner på alle måder FC Nordsjællands næste store salg, og det varer ikke længe før, at offensivspilleren skydes afsted.
Nordmanden har kontrakt med FC Nordsjælland frem til sommeren 2024, og ifølge norsk TV 2 er det udelukket, at han forlænger med Superligaens tophold. FC Nordsjælland var ellers klar med en ny aftale med en højere løn, men dette blev afvist af Schjelderup.
Det står klart, at det 18-årige stortalent skal sælges til januar eller næste sommer.
Ifølge norsk TV 2 var det faktisk planen, at Andreas Schjelderup skulle have været solgt i det seneste transfervindue, men nordmanden var ikke blændende i sidste sæson – blandt andet på grund af en hård sygdomsperiode, hvor han tog fem kilo på. Derfor var han ikke helt så brandvarm på markedet i sommer, som parterne havde håbet.
Der var dog interesse, og den største bejler var Sevilla. Den spanske storklubs plan var at købe Andreas Schjelderup og leje ham tilbage til FC Nordsjælland for resten af 2022. På den måde kunne nordmanden blandt andet begynde på spanskundervisning, før han rykkede teltpælene til Sevilla. Alle parter var positive over for den løsning, men et skifte faldt til jorden, fordi Sevilla i sidste ende ikke ville betale, hvad FC Nordsjælland forlangte.
Hovedpersonen selv bekræfter buddet fra Sevilla.
– Når en så stor klub viste interesse og ville købe mig, var det meget stort for mig. Det gav mig meget selvtillid, og det var en klub, jeg kunne se mig selv i. Det var attraktivt for mig, men klubberne blev ikke enige. Det kan jeg ikke gøre noget ved eller kontrollere. Det var en skam, siger Schjelderup til TV 2 og understreger, at han har det godt i FC Nordsjælland.
Andreas Schjelderup overstrålede alt og alle, da FC Nordsjælland mandag besejrede Randers FC med 3-1 i topkampen i Superligaen. Nordmanden scorede to mål og er lige nu topscorer i Superligaen.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
AGF – Sønderjyske