Andreas Schjelderup ligner på alle måder FC Nordsjællands næste store salg, og det varer ikke længe før, at offensivspilleren skydes afsted.
Nordmanden har kontrakt med FC Nordsjælland frem til sommeren 2024, og ifølge norsk TV 2 er det udelukket, at han forlænger med Superligaens tophold. FC Nordsjælland var ellers klar med en ny aftale med en højere løn, men dette blev afvist af Schjelderup.
Det står klart, at det 18-årige stortalent skal sælges til januar eller næste sommer.
Ifølge norsk TV 2 var det faktisk planen, at Andreas Schjelderup skulle have været solgt i det seneste transfervindue, men nordmanden var ikke blændende i sidste sæson – blandt andet på grund af en hård sygdomsperiode, hvor han tog fem kilo på. Derfor var han ikke helt så brandvarm på markedet i sommer, som parterne havde håbet.
Der var dog interesse, og den største bejler var Sevilla. Den spanske storklubs plan var at købe Andreas Schjelderup og leje ham tilbage til FC Nordsjælland for resten af 2022. På den måde kunne nordmanden blandt andet begynde på spanskundervisning, før han rykkede teltpælene til Sevilla. Alle parter var positive over for den løsning, men et skifte faldt til jorden, fordi Sevilla i sidste ende ikke ville betale, hvad FC Nordsjælland forlangte.
Hovedpersonen selv bekræfter buddet fra Sevilla.
– Når en så stor klub viste interesse og ville købe mig, var det meget stort for mig. Det gav mig meget selvtillid, og det var en klub, jeg kunne se mig selv i. Det var attraktivt for mig, men klubberne blev ikke enige. Det kan jeg ikke gøre noget ved eller kontrollere. Det var en skam, siger Schjelderup til TV 2 og understreger, at han har det godt i FC Nordsjælland.
Andreas Schjelderup overstrålede alt og alle, da FC Nordsjælland mandag besejrede Randers FC med 3-1 i topkampen i Superligaen. Nordmanden scorede to mål og er lige nu topscorer i Superligaen.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT