Medie: FCK hentede supertalent foran Chelsea

Roony Bardghji var jagtet af flere europæiske storklubber, da det lykkedes FC København at hente stortalentet i svensk fodbold.



Roony Bardghji er muligvis det mest hypede talent i FC København siden Mohamed Daramy, og der er gigantiske forventninger til den 15-årige dribler, som det lykkedes FCK at hente i Malmö foran flere storklubber. 

Det skriver B.T.

FCK hentede den dengang 14-årige Bardghji i sommeren 2020 anført af en målrettet Ståle Solbakken. Han og klubbens tekniske direktør Johan Lange havde det på tidspunkt dedikeret adskillig tid til at hente to af Skandinaviens største talenter, Andreas Schjelderup og Roony Bardghji.

Andreas Schjelderup valgte siden FC Nordsjælland, og det fik Ståle Solbakken til at indstille sigtekornet yderligere på den yngre Bardghji.

– Vi jagtede Roony Bardghji og Andreas Schjelderup samtidig, men Schjelderup valgte FC Nordsjælland. Og der sagde jeg til Johan Lange, at vi ikke måtte misse nummer to. Vi havde været i dialog med hans familie længe, og vi kæmpede med andre klubber, så jeg bad Johan Lange om at tage en tur mere i bilen til Malmø: ‘Og så lukker du den’, siger Solbakken til B.T. 

Lukket blev den også, og det var en hård en at sluge for Malmö, der ejede Bardghji dengang. De vidste godt, at de havde at gøre med et supertalent. Handlen var da også et scoop for FC København, som vandt over flere store europæiske klubber i kampen om svenskerens signatur. Således skriver B.T, at Bardghji lige så godt kunne være endt i Chelsea, der vandt Champions League tidligere i år, og hollandske Feyenoord. 

Roony Bardghji har grundet sin alder endnu ikke fået debut for FC København, men det forventes, at lige så snart han fylder 16, hvilket han gør på mandag, så vil han være i betragtning til en potentiel debut for hovedstadsklubben. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Smadrer transferrekord

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Snød FC København for keeper

‘Horsens var et helvede’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Nu er der nyt om Mads Roerslev