Medie: FCK hentede supertalent foran Chelsea

Roony Bardghji var jagtet af flere europæiske storklubber, da det lykkedes FC København at hente stortalentet i svensk fodbold.



Roony Bardghji er muligvis det mest hypede talent i FC København siden Mohamed Daramy, og der er gigantiske forventninger til den 15-årige dribler, som det lykkedes FCK at hente i Malmö foran flere storklubber. 

Det skriver B.T.

FCK hentede den dengang 14-årige Bardghji i sommeren 2020 anført af en målrettet Ståle Solbakken. Han og klubbens tekniske direktør Johan Lange havde det på tidspunkt dedikeret adskillig tid til at hente to af Skandinaviens største talenter, Andreas Schjelderup og Roony Bardghji.

Andreas Schjelderup valgte siden FC Nordsjælland, og det fik Ståle Solbakken til at indstille sigtekornet yderligere på den yngre Bardghji.

– Vi jagtede Roony Bardghji og Andreas Schjelderup samtidig, men Schjelderup valgte FC Nordsjælland. Og der sagde jeg til Johan Lange, at vi ikke måtte misse nummer to. Vi havde været i dialog med hans familie længe, og vi kæmpede med andre klubber, så jeg bad Johan Lange om at tage en tur mere i bilen til Malmø: ‘Og så lukker du den’, siger Solbakken til B.T. 

Lukket blev den også, og det var en hård en at sluge for Malmö, der ejede Bardghji dengang. De vidste godt, at de havde at gøre med et supertalent. Handlen var da også et scoop for FC København, som vandt over flere store europæiske klubber i kampen om svenskerens signatur. Således skriver B.T, at Bardghji lige så godt kunne være endt i Chelsea, der vandt Champions League tidligere i år, og hollandske Feyenoord. 

Roony Bardghji har grundet sin alder endnu ikke fået debut for FC København, men det forventes, at lige så snart han fylder 16, hvilket han gør på mandag, så vil han være i betragtning til en potentiel debut for hovedstadsklubben. 





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

Sunderland jagter dansk guldfugl

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flere Superliga-kamp rykkes

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Uruguay – Kap Verde

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tordner mod VM-træner

Dame N’Doye scorer nyt job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3