Medie: FCK hentede supertalent foran Chelsea

Roony Bardghji var jagtet af flere europæiske storklubber, da det lykkedes FC København at hente stortalentet i svensk fodbold.



Roony Bardghji er muligvis det mest hypede talent i FC København siden Mohamed Daramy, og der er gigantiske forventninger til den 15-årige dribler, som det lykkedes FCK at hente i Malmö foran flere storklubber. 

Det skriver B.T.

FCK hentede den dengang 14-årige Bardghji i sommeren 2020 anført af en målrettet Ståle Solbakken. Han og klubbens tekniske direktør Johan Lange havde det på tidspunkt dedikeret adskillig tid til at hente to af Skandinaviens største talenter, Andreas Schjelderup og Roony Bardghji.

Andreas Schjelderup valgte siden FC Nordsjælland, og det fik Ståle Solbakken til at indstille sigtekornet yderligere på den yngre Bardghji.

– Vi jagtede Roony Bardghji og Andreas Schjelderup samtidig, men Schjelderup valgte FC Nordsjælland. Og der sagde jeg til Johan Lange, at vi ikke måtte misse nummer to. Vi havde været i dialog med hans familie længe, og vi kæmpede med andre klubber, så jeg bad Johan Lange om at tage en tur mere i bilen til Malmø: ‘Og så lukker du den’, siger Solbakken til B.T. 

Lukket blev den også, og det var en hård en at sluge for Malmö, der ejede Bardghji dengang. De vidste godt, at de havde at gøre med et supertalent. Handlen var da også et scoop for FC København, som vandt over flere store europæiske klubber i kampen om svenskerens signatur. Således skriver B.T, at Bardghji lige så godt kunne være endt i Chelsea, der vandt Champions League tidligere i år, og hollandske Feyenoord. 

Roony Bardghji har grundet sin alder endnu ikke fået debut for FC København, men det forventes, at lige så snart han fylder 16, hvilket han gør på mandag, så vil han være i betragtning til en potentiel debut for hovedstadsklubben. 





LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Dansk stjerne i milliontransfer

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

FC København interesseret i Jonas Kersken

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AC Horsens – FC Nordsjælland

Superliga-træner måtte give meget svær besked



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien