Roony Bardghji er muligvis det mest hypede talent i FC København siden Mohamed Daramy, og der er gigantiske forventninger til den 15-årige dribler, som det lykkedes FCK at hente i Malmö foran flere storklubber.
Det skriver B.T.
FCK hentede den dengang 14-årige Bardghji i sommeren 2020 anført af en målrettet Ståle Solbakken. Han og klubbens tekniske direktør Johan Lange havde det på tidspunkt dedikeret adskillig tid til at hente to af Skandinaviens største talenter, Andreas Schjelderup og Roony Bardghji.
Andreas Schjelderup valgte siden FC Nordsjælland, og det fik Ståle Solbakken til at indstille sigtekornet yderligere på den yngre Bardghji.
– Vi jagtede Roony Bardghji og Andreas Schjelderup samtidig, men Schjelderup valgte FC Nordsjælland. Og der sagde jeg til Johan Lange, at vi ikke måtte misse nummer to. Vi havde været i dialog med hans familie længe, og vi kæmpede med andre klubber, så jeg bad Johan Lange om at tage en tur mere i bilen til Malmø: ‘Og så lukker du den’, siger Solbakken til B.T.
Lukket blev den også, og det var en hård en at sluge for Malmö, der ejede Bardghji dengang. De vidste godt, at de havde at gøre med et supertalent. Handlen var da også et scoop for FC København, som vandt over flere store europæiske klubber i kampen om svenskerens signatur. Således skriver B.T, at Bardghji lige så godt kunne være endt i Chelsea, der vandt Champions League tidligere i år, og hollandske Feyenoord.
Roony Bardghji har grundet sin alder endnu ikke fået debut for FC København, men det forventes, at lige så snart han fylder 16, hvilket han gør på mandag, så vil han være i betragtning til en potentiel debut for hovedstadsklubben.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER