Roony Bardghji er muligvis det mest hypede talent i FC København siden Mohamed Daramy, og der er gigantiske forventninger til den 15-årige dribler, som det lykkedes FCK at hente i Malmö foran flere storklubber.
Det skriver B.T.
FCK hentede den dengang 14-årige Bardghji i sommeren 2020 anført af en målrettet Ståle Solbakken. Han og klubbens tekniske direktør Johan Lange havde det på tidspunkt dedikeret adskillig tid til at hente to af Skandinaviens største talenter, Andreas Schjelderup og Roony Bardghji.
Andreas Schjelderup valgte siden FC Nordsjælland, og det fik Ståle Solbakken til at indstille sigtekornet yderligere på den yngre Bardghji.
– Vi jagtede Roony Bardghji og Andreas Schjelderup samtidig, men Schjelderup valgte FC Nordsjælland. Og der sagde jeg til Johan Lange, at vi ikke måtte misse nummer to. Vi havde været i dialog med hans familie længe, og vi kæmpede med andre klubber, så jeg bad Johan Lange om at tage en tur mere i bilen til Malmø: ‘Og så lukker du den’, siger Solbakken til B.T.
Lukket blev den også, og det var en hård en at sluge for Malmö, der ejede Bardghji dengang. De vidste godt, at de havde at gøre med et supertalent. Handlen var da også et scoop for FC København, som vandt over flere store europæiske klubber i kampen om svenskerens signatur. Således skriver B.T, at Bardghji lige så godt kunne være endt i Chelsea, der vandt Champions League tidligere i år, og hollandske Feyenoord.
Roony Bardghji har grundet sin alder endnu ikke fået debut for FC København, men det forventes, at lige så snart han fylder 16, hvilket han gør på mandag, så vil han være i betragtning til en potentiel debut for hovedstadsklubben.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT